Katalonya cuma günü bağımsızlık ilan etmeye hazırlanıyor

AA |  26 Ekim 2017 Perşembe - 0:40 | Son Güncelleme : 26 10 2017 - 0:40

İspanya'nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetim hükümeti, İspanya Senatosunun 155. maddeyi oylayacağı 27 Ekim Cuma günü, Katalonya yerel parlamentosunda bağımsızlık ilanını oylamak için hazırlık başlattı.


İspanya hükümetinin Katalonya'da bağımsızlık girişimlerini önlemek  için aldığı kararlar karşısında geri adım atmayan Katalonya Özerk Yönetim  Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, diyaloğun başlaması için "tek kapı" olarak  gösterilen Senatoda konuşma davetini geri çevirdi.
 
Merkezi hükümetin, Anayasa'nın 155. maddesi gereğince Katalonya özerk  yönetim hükümetinin feshedilmesi ve en fazla 6 ay içinde erken seçime gidilmesi  hakkındaki kararın Senatoda görüşülmeye başlanacağı yarın, bu maddenin  uygulanmasına karşı çıkan görüşlerini açıklaması için Senatoya çağırılan  Puigdemont, gelmeyeceğini bildirdi.
 
Puigdemont sosyal medyadan, "Katalonya'nın kendi kendini yönetmesini  yerle bir etme kararı alanlarla zaman kaybetmeyeceğiz. Yolumuza devam ediyoruz."  açıklamasında bulundu.
 
Katalonya yerel hükümeti kaynakları da 155. maddenin uygulanmasına  neden karşı çıkıldığının Senatoya gönderilecek bir mektupla açıklanacağını  duyurdu.
 
Diğer yandan bağımsızlık yanlısı siyasi partilerin girişimiyle  Katalonya Özerk Yönetim Parlamentosu Genel Kurulu'nun, 155. maddeyi uygulama  kararı alan İspanyol hükümetine cevap verilmesi için yarın TSİ 18.00'de toplanma  kararı aldığı açıklandı.
 
Yerel parlamentodaki görüşmelerin 27 Ekim cuma gününe kadar sürmesi ve  sonunda bağımsızlık ilanının oylanması beklenirken, aynı gün başkent Madrid'deki  Senatoda 155. maddenin oylanarak kabul edilecek olması dikkat çekti.
 
İspanyol ve Katalan basını, özerk yönetim hükümetinin 10 Ekim'de 72  milletvekilinin imzaladığı bağımsızlık ilanını, 27 Ekim'de oylamak istediğini  yazdı. Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras da  yabancı bir medya kuruluşuna verdiği demeçte, "İspanya, yeni bir cumhuriyet  ilanından başka seçenek bırakmadı." diyerek, bu görüşü destekledi.
 
Ayrıca ayrılıkçı sivil toplum kuruluşları da bağımsızlık ilanının  kabul edileceğini savunarak, 27 Ekim'de Katalonya Parlamentosu önünde toplanma  çağrısında bulundu.
 
Öte yandan Katalonya'da bağımsızlık yanlısı gösteriler bugün de devam  etti. Ders bırakma eylemi yapan üniversite öğrencileri gün boyunca Barselona'da  eylem yaptı. Puigdemont'un Katalonya Başkanı olmadan önce Belediye Başkanı olduğu  Girona kenti Belediye Meclisi ise "İspanya Kralı 6. Felipe, İspanya hükümeti ve  Katalonya Valisi Enric Millo'nun kentte hoş karşılanmayan kişiler" olduğunu  duyuran karar aldı.
 
İspanya 1. Futbol Ligi'nin 10. haftasında 29 Ekim'de oynanacak  Girona-Real Madrid maçı için de özel güvenlik önlemlerinin alındığı açıklandı.  Girona'daki bağımsızlık yanlısı radikal gruplar Real Madrid'i "işgal takımı"  olarak tanımlayıp, maç boyunca protesto edilmesini istedi. Real Madrid Kulübü de  futbolcuları ve teknik heyeti otelden stadyuma götürecek resmi takım otobüsünü  Girona kentine götürmeme kararı aldı.