Kasırga batıya ulaştı!

AA |  11 Eylül 2017 Pazartesi - 9:48 | Son Güncelleme : 11 09 2017 - 9:48

Florida eyaletini vuran ve kuzey batıya doğru saatte 160 kilometre hızla ilerleyen Irma kasırgasının şiddetli tropik fırtınaya dönüşmesi bekleniyor


ABD'nin Florida eyaletinde etkili olan ve kuzey batıya  doğru ilerleyen Irma kasırgasının şiddetli tropik fırtınaya dönüşmesinin  beklendiği bildirildi. 
 
Florida eyaletininin güney kıyılarını dün saatte 210 kilometre hızla  4'üncü kategoride vuran Irma kasırgasının şiddeti, kuzey batıya doğru ilerledikçe  önce 3'üncü, sonra 2'nci kategoriye düştü.
 
ABD Ulusal Kasırga Merkezinden yapılan açıklamada, kasırganın  şiddetinin azaldığı ancak hala tehlikeli bulunan Irma'nın saatte 160 kilometre  hızla Florida'nın kuzey batısında yer alan 3 milyon nüfuslu Tampa'ya doğru  ilerlediği belirtildi.
 
Açıklamada, kasırganın yerel saatle sabah saatlerinde Florida'nın  kuzeyinde ve Georgia'nın güneyinde tropikal fırtınaya dönüşmesinin beklendiği de  ifade edildi.
 
Geçtiği yerlerlerde büyük hasara, su baskını ve sele yol açan kasırga  nedeniyle yaklaşık 4 milyon ev ve iş yerinin elektriği kesildi. Elektrik  kesintileri dolayısıyla eyalette sabaha kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
 
Kasırgayla gelen şiddetli rüzgar ağaçların devrilmesine ve evlerin  çatılarının uçmasına neden oldu. Şiddetli rüzgarın etkisiyle Miami'de iki,  Fort  Lauderdale'de ise bir vinç devrildi.
 
Kasırga nedeniyle eyalette hafta sonu yaklaşık 9 bin uçuş da iptal  edildi. Irma kasırgasından zarar gören Uluslararası Miami Havalimanı'nın bugün de  kapalı kalacağı bildirildi.
 
Yetkililer, Irma kasırgası nedeniyle üç kişinin öldüğünü açıklamıştı.  Kasırga, ABD'ye ulaşmadan önce Karayipler'de 28 kişinin hayatını kaybetmesine  neden olmuştu. Irma kasırgasının ülke tarihin en büyük tahliyesine yol açtığı  açıklanmış, Florida eyaletinde nüfusun yaklaşık üçte biri (6,5 milyon kişi) için  zorunlu tahliye kararı alınmıştı. Kuzey Carolina, Güney Carolina, Georgia ve  Virginia eyaletlerinde de kısmen veya eyalet genelinde acil durum ilan edilmişti.