Kaşıkçı'nın ailesi katilleri affettiklerini duyurdu

AA |  22 Mayıs 2020 Cuma - 5:46 | Son Güncelleme : 22 05 2020 - 5:46

Gelen son dakika haberine göre; Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda katledilen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ailesi, cinayeti işleyenleri affettiklerini duyurdu.


Başkonsolosluk binasında vahşice öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın oğlu Salah Kaşıkçı, Suudi Arabistan'da birlikte yaşadığı ailesi adına sosyal  paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından bir açıklama yayımladı.
 
Babaları Cemal Kaşıkçı'nın katillerini bağışladıklarını belirten  Salah, Allah'ın rızasını kazanmak üzere bu kararı aldıklarını savundu.
 
Salah, açıklamasında, "Bir kötülüğün karşılığı ona denk bir  davranıştır ama kim bağışlar, düzeltme yolunu tutarsa onun mükâfatını Allah  verir. Hiç şüphe yok ki O haksızlık edenleri sevmez." mealindeki Şura süresinden  bir ayete yer verdi.
 
Daha önceden yaptığı açıklamalarda babasının ölümünün siyasallaşmasını  istemediğini  vurgulayan Salah Kaşıkçı, Kral Selman bin Abdulaziz'in kendisine  başsağlığı dilerken, çekilen endişeli görüntüsüyle medyada tanınmıştı.
 
Kaşıkçı cinayeti
 
Evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de Suudi Arabistan'ın İstanbul  Başkonsolosluğuna giden Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'dan bir daha haber  alınamamıştı.
 
Cinayetin üzerinden geçen sürede Kaşıkçı'nın ne zaman, nerede ve nasıl  öldürüldüğüyle ilgili bilgiler ortaya çıktı ancak cesedinin nerede olduğu konusu  bir türlü netlik kazanamadı.
 
Amerikan Washington Post gazetesi, ABD Merkezi İstihbarat  Teşkilatı'nın (CIA), Kaşıkçı cinayetinin emrini Suudi Arabistan Veliaht Prensi  Muhammed Bin Selman'ın verdiği sonucuna ulaştığını yazmıştı.
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın  öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 20 sanık hakkında  düzenlenen iddianame sonucu kamu davası sürüyor.
 
BM raporu: "Uluslararası hukuka göre cinayetten Suudi Arabistan  sorumludur"
 
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR)  tarafından açıklanan 101 sayfalık raporda, Suudi Arabistan, Kaşıkçı'yı kasten ve  taammüden öldürmekten sorumlu tutulmuştu.
 
Ülkenin Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın da aralarında bulunduğu  üst düzey yetkililerin soruşturulması için güvenilir kanıtlar olduğuna işaret  edilen raporda, "Suudi Arabistan, diplomatik ayrıcalıkların istismarı ve kendi  toprakları dışında güç kullanımı yasağını ihlal etmekten ötürü Türk hükümetinden  özür dilemeli." ifadeleri kullanılmıştı.
 
Cinayete ilişkin yaptırımların Bin Selman ve onun yurt dışındaki  kişisel mal varlıklarını da kapsaması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada,  şunlar kaydedilmişti:
 
"Kaşıkçı'nın öldürülmesi, Suudi Arabistan'ın sorumlu olduğu bir  yargısız infaz teşkil etmektedir. Kaşıkçı'yı kaçırma teşebbüsü de uluslararası  insan hakları hukuku uyarınca bir ihlaldir. Kaşıkçı, uluslararası hukuka göre  Suudi Arabistan’ın sorumlu olduğu, kasten ve taammüden (tasarlayarak) gerçekleşen  bir yargısız infazın kurbanı oldu."