Karadeniz'de çatışma! Sıcak temas sağlandı

22 Ağustos 2018 Çarşamba - 8:23 | Son Güncelleme : 22 08 2018 - 13:48

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde güvenlik güçleri ile bölücü terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada ilk belirlemelere göre 2 terörist etkisiz hale getirildi. Teröristlerden birinin terörden arananlar listesinde kırmızı kategorideki PKK'lı Barış Öner olduğu belirlendi.


Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, ilçenin Yeşilköy  kırsalında terörle mücadele kapsamında arama tarama faaliyetlerini sürdüren  güvenlik güçleri, bir grup terörist ile sıcak temas sağladı.
 
Çıkan çatışmada ilk bilgilere göre 2 terörist etkisiz hale getirildi.  Güvenlik güçleri bölgedeki operasyonlarını havadan ve karadan  sürdürüyor.
 
KIRMIZI LİSTEDE, BAŞINA 4 MİLYON LİRA ÖDÜL KONULAN 'TÜRK TARIK' ÖLDÜRÜLDÜ
 
Gümüşhane'nin Kürtün ilçesi Yeşilköy köyü Fındıcak Yaylası kırsalında güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada etkisiz hale getirilen 2 PKK'lı teröristin kimlikleri belirlendi. Teröristlerin PKK'nın sözde Karadeniz Bölge sorumlusu olan İçişleri Bakanlığı'nın 'Aranan Teröristler' listesinde Kırmızı Kategoride, başına 4 milyon lira ödül konulan 'Türk Tarık' kod adlı Barış Öner ile 'Sorej K' kod adlı İranlı terörist Barış Coşkun olduğu belirlendi. PKK'nın sözde Karadeniz Açılım Grubu liderliğini üstlenen Barış Öner'in üzerinden çeşitli eylem planlarına ilişkin notlar çıktığı öğrenildi. Teröristlere ait sırt çantaları üzerinde mühimmat ve yaşam malzemeleri de ele geçirildi.
 
 
KILIÇDAROĞLU SALDIRISINI PLANLAMIŞTI
 
Kırmızı listede, başına 4 milyon lira ödül konulan 'Türk Tarık' kod adlı 'Barış Öner, 25 Ağustos 2016'da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Artvin’in Şavşat ilçesinde düzenlenen ve Jandarma Er Fatih Çaybaşı’nın şehit edildiği saldırının emrini verdiği gerekçesiyle aranıyordu. Türk Tarık kod adlı terörist geçen ay Gümüşhane'de gerçekleştirilen operasyonda, İçişleri Bakanlığı Terörden Arananlar Listesi Kırmızı Kategori'de aranan ve başına 4 milyon lira ödül konulan PKK'lı terörist, 'Zeynel' kod adlı Mehmet Yakışır'ın öldürüldüğü operasyondan son anda kaçarken telsizini düşürdüğü tespit edilmişti.
 
 
PKK'NIN SÖZDE KARADENİZ AÇILIM GRUBU ÇÖKTÜ
 
Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Gümüşhane, Giresun ve Trabzon illeri kırsalında terör örgütü PKK'ya yönelik hava destekli yürütülen operasyonlarda, İçişleri Bakanlığı Terörden Arananlar Listesi'nde yer alan 'Zeynel' kod adlı Mehmet Yakışır ile 'Türk Tarık' kod adlı Barış Öner'in öldürülmesi ile birlikte, örgütün sözde Karadeniz Açılım Grubu dağıldı. Tunceli'den 6 yıl önce 12 kişilik grupla geldiği tespit edilen terörist Yakışır ve Öner'in  bölgedeki saldırı eylemlerinin emrini verdiği belirtildi. Güvenlik güçlerinin bölgedeki operasyonlarını artırması, fotokapanların kurulması ve hava destekli operasyonlarla kıskaca alınan terörist gruptan, 2'si teslim oldu, 6sı da çatışmalarda öldürüldü. Son çatışma ile büyük darbe alan ve sözde lider kadroları etkisiz hale getirilen PKK'lılar bölgeden kaçışa geçti.
 
PANİKLERİ TELSİZE YANSIDI
 
Güvenlik güçleri kaçış bölgelerini kontrol altına altığı terörist grubu etkisiz hale getirmek için hava destekli operasyonla iz sürüyor. Operasyonların sürdüğü bölgede, teröristlerin yaşadığı panik de telsiz konuşmalarına yansıdı. Terörist grubunda, yaralılar olduğu belirlendi. Mühimmatı azalan grubun etkisiz hale getirilmesi için bölgeye takviye birlikler sevk edildi. Jandarmanın en seçkin birliği Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) ekipleri terörist grubun izini sürerken Tokat ve Gümüşhane'den bölgeye sevk edilen Jandarma Özel Harekât (JÖH) ekipleri de teröristlerin kaçış güzergâhında önlem aldı. Operasyonlara ATAK ve Kobra tipi askeri helikopterler de destek veriyor.
 
 
 
 
BAKAN SOYLU'DAN FLAŞ SÖZLER: KIRMIZI LİSTEDEN BİR TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu AK Parti Fatih ilçe Başkanlığı’nda katıldığı bayramlaşma  töreninde, güvenlik güçlerinin jandarma ve polisiyle teröre karşı başarıyla  mücadele ettiğini söyledi.    Gümüşhane'de gerçekleştirilen ve biri "Terörden Arananlar Listesi"nde  kırmızı kategoride yer alan "Türk Tarık" kod adlı Barış Öner olmak üzere iki  teröristin ölü ele geçirildiği operasyona ilişkin de Soylu, şu bilgileri verdi:  "Bundan çok kısa bir süre önce oranın bir sözde liderini almışlardı.  Şimdi yine kırmızı listede bulunan, yine insanlarımızın canını yakabilmek için  oralarda bulunan bir teröristle beraber etkisiz hale getirdiler. Bu liderimizin  ortaya koymuş olduğu kararlılığın esas itibarıyla en önemli emaresidir. Hiç  endişe etmeyin, bunu söyledik, söylemeye devam edeceğiz."
  
 
 

ETİKETLER