Karabük'te Uludere gerginliği

DHA |  31 Aralık 2012 Pazartesi - 13:46 | Son Güncelleme : 31 12 2012 - 13:46

Kalabalığa taş ve şişe attılar, karşı yürüyüş yapmak istediler


ŞIRNAK’ın Uludere İlçesi’nde Irak sınırında geçen yıl 34 kişinin ölümüne neden olan hava operasyonunu protesto eden çoğu öğrenci 100 kişilik grubun taşlı saldırıya uğraması ardından gerginlik bugün de sürdü. Uludere’deki olayı protesto eden gruba tepki amacıyla toplanan 200 kişilik grup yürüyüş yapmak isterken, polis ile aralarında arbede çıktı.

Karabük Üniversitesi öğrencisi yaklaşık 100 kişi, dün 100’üncü Yıl Mahallesi’nde bulunan pazar yerinde Uludere’de ölen 34 kişiyi andı. Bu sırada çevrede toplananlar öğrencilere taş ve şişe atarken, öğrenciler basın açıklaması ardından polisin güvenlik önlemleri altında araçlarla gidecekleri yerlere bırakıldı.Karabükspor’un ’Mavi Ateş’ taraftar grubu yaklaşık 100 kişi, bugün toplararak Uludere’de ölenleri anma etkinliğine katılan çoğu öğrenci grubunu protesto etti. ’Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganlarıyla 1003 No’lu Cadde de yürüyüşe geçenler, polis engeliyle karşılaştı. Yürüyüşe izin vermeyen polis ile grup üyeleri arasında kısa süreli arbede çıktı. Bu sırada Alperen Ocakları üyesi oldukları öne sürülen yaklaşık 100 kişi de cadde de yürüyerek taraftarlara katıldı. Böylece gruptakilerin sayısı da 200’ü buldu. ’Bu vatan bizim’, ’Ey Türk titre ve kendine gel’, ’Ya sev, ya terket’, ’Mayalandı umutlar, dirilecek bozkurtlar’, ’Türk’e kefen biçenin ölümü korkunç olur’ yazılı dövizler taşıyıp, tekbir getiren kalabalık İstiklal Marşı’nı okuyup, saygı duruşunda bulundu. Çevrede bulunan evlerde oturanlar balkonlara çıkarak Türk Bayrağı açtı. Kalabalık daha sonra şehitler için dua etti. Karabükspor Mavi Ateş Taraftarlar Derneği Başkanı Erol Ünlü, şöyle dedi:

"Dün, PKK yanlısı insanların yaptığı basın açıklamasına karşı tepkimizi vermek istedik. Bu zamana kadar değişik yerlerden gelen insanlar Karabükümüz’e sahip çıkmıştır. Burada PKK yanlısı insanları asla istemiyoruz. Taraftarlar olarak biz buna asla müsaade etmeyeceğiz."Karabük Alperen Ocakları Başkanı Dursun Kıraç ise, Türkiye’nin her yerinden gelerek Karabük Üniversitesi’nde okumak isteyen herkesin kendis ile aynı haklara sahip olduğunu anlatırken, "Niyetleri farklı olanlar bilsinler ki; biz 6 asır dünyaya hükmetmiş, dağdaki kurdu evcilleştirmiş bir ecdadın torunları olarak çakal eğitmesini de iyi biliriz" diye konuştu.

Basın açıklamalarının ardından grupta bulunanlar tekbir getirerek dağıldı.

İZMİT’TE POLİS BDP’LİLERİ YÜRÜTMEDİ

KOCAELİ’nde, Şırnak’ın Uludere İlçesi’nin sınır kesiminde geçen yol 34 kişinin ölümünün yıldönümündü protesto yürüyüşü yapmak isteyen BDP’lilere polis izin vermedi. Önce oturma eylemi yapan, daha sonra polis barikatını aşıp slogan atarak yürümeye çalışan grubu polis durdurdu.

İzmit’te tüm protesto yürüyüşlerinin başlangıç noktası olan Merkez Bankası binası önünde toplanan ve sayıları 300’ü bulan BDP’liler ile Halkevleri, Eğitim-Sen, Emek ve Demokrasi Platformu, Emek Gençliği ile diğer bazı sendika ve siyasi parti temsilcileri, geçtiğimiz yıl 28 Aralık’ta yaşanan Uludere olayını protesto için yürümek istedi. Ancak daha önce yapılan başvuruyu Valiliğin kabul etmediği belirtilen yürüyüşte ısrarlı olan grup, karşısında Çevik Kuvvet ekiplerini buldu.

Grup önce burada bir süre oturma eylemi yaptı. Daha sonra dağılacaklarını söyleyip, polis barikatını geçtikten sonra Yürüyüş Yolu üzerinde tekrar birleşip slogan atmaya başlayınce, polis ekiplerin arkalarından koşarak onları engelledi.

Polisin megafonla dağılmamaları halinde tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edeceğini bildirince, kalabalık ’Kahrolsun AKP faşizmi’, ’Gün gelecek devran dönecek AKP hesap verecek’, ’Uludere katliamını unutmadık, unutturmayacağız’ sloganları attıktan sonra dağıldı.

BAYDEMİR: BÖLGELAR ARASI GELİR UÇURUMA OLMASAYDI, 34 KİŞİ YAŞAMINI 50 LİRA İÇİN RİSKE ATAR MIYDI?

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, bölgelararası gelir uçurumu bulunduğunu belirterek, "Bölgelerarası bu gelir farkı olmasaydı Uludere’de 34 insan 50 lira için yaşamını riske atar mıydı?" dedi.

Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği’nin düzenlediği 2013 yılı iş dünyası hedeflerinin konuşulduğu toplantıda konuşan Osman Baydemir, bölgenin kalkınması için iş dünyasına çağrıda bulunarak birlik ve beraberlik mesajları verdi. Ekonomik ve sosyal kalkınma gerçekleşmeden gerçek manada bir barış, demokrasi ve insan haklarına saygı kültüründen söz etmenin imkansız olduğunu söyleyen Baydemir, bölgeler arası gelişmişlik farkına bakıldığında Güneydoğu’nun hala dezavantajlı bölge olarak görüldüğünü söyledi.

Uluderede sınırdan kaçan mal getirirken bombardımanda ölen 34 kişinin 50 lira kazanmak için bu riski göze aldığını belirten Baydemir, şunları söyledi:

"Türkiye’de en az gelişmiş olan 21 ilden 18’inin Doğu ve Güneydoğu’da bulunması demek, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan tüm ekonomik politikaların bir kenara bırakılarak yeni bir ekonomik politikaya ihtiyaç olduğunun ispatıdır. Yoksulluk ve yoksunluk, yoksulluk ve yoksunluğa davetiye çıkarır. Bir kentin veya bölgenin yüzde 60-70’i varlıklı ise yüzde 100’ünü onur içinde yaşatmak imkanına sahip olur. Yüzde 60-70’i yoksul ise bırakın orta gelir tuzağını, can havliyle orta gelir sağlansın çabasını güdüyoruz ki işte o zaman musibet doğuyor. Uludere’de 34 insanın yaşamını yitirmesinin ana nedenine baktığımızda; bölgeler arası gelişmişlik farkının uçurumu bu kadar olmasaydı insanlar 50 lira için yaşamını riske atar mıydı? Bu konuda hepimize büyük sorumluluklar düşüyor."

Diyarbakır Surları’nın Dünya Kültürel Miras Listesi’ne girmeye teknik olarak hazır olduğunu da belirten Baydemir, belediye olarak yazışmalarda kullanacakları kağıtlarda belediye ve surların bulunduğu kampanya logosunun yer alacağını kaydetti.