Kar tatili haberleri gelmeye devam ediyor!

AA / DHA / İHA |  16 Ocak 2019 Çarşamba - 18:02 | Son Güncelleme : 17 01 2019 - 0:30

Türkiye genelinde günlerdir etkili olan kar yağışı nedeniyle bir çok ilde eğitime ara verildi. Kar yağışının devam ettiği illerden ise tatil haberleri gelmeye devam ediyor. İşte eğitime ara verilen il ve ilçeler...


SAMSUN
 
Samsun'da olumsuz hava koşulları ve aralıklarla devam  eden kar yağışı nedeniyle Asarcık, Ladik, Ayvacık ve Salıpazarı ilçelerindeki  okullarda eğitime bir gün ara verildiği bildirildi. 
 
Samsun Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, aralıklarla  devam eden kar yağışı nedeniyle yarın Asarcık, Ladik, Ayvacık ve Salıpazarı'nda  eğitime bir gün süre ile ara verildiği duyuruldu.
 
Ayrıca, kamu kurum kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personelin  de idari izinli sayılacağı belirtildi.
 
KAYSERİ
 
Kayseri'de kar yağışı nedeniyle merkez ilçelerde  taşımalı eğitim yapan, diğer ilçelerin ise tamamında okullar tatil edildi. 
 
İl Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, merkez ilçeler  Kocasinan, Melikgazi, Talas ve Hacılar'da taşımalı eğitim yapılan okullarda yarın  eğitime ara verildi.
 
Ayrıca, Develi, Yahyalı, Bünyan, İncesu, Pınarbaşı, Tomarza,  Yeşilhisar, Sarıoğlan, Sarız, Akkışla, Felahiye ve Özvatan ilçelerinde okullar  tatil edildi.
 
MANİSA
 
Manisa'nın bazı ilçelerinde taşımalı eğitim yapılan  okulların yarın tatil edildiği bildirildi.  
 
Manisa Valiliğinden yapılan açıklamada, 5 ilçede dün etkili olan kar  yağışı sonrası olumsuz hava şartları ve buzlanma tehlikesi nedeniyle bazı  mahallelerde 17 Ocak Perşembe eğitime ara verildiği belirtildi.
 
Açıklamada, taşımalı eğitimin uygulandığı Ahmetli'de 3, Turgutlu'da  13, Salihli'de 5, Alaşehir'de 19 ve Sarıgöl'de ise 2 mahallede okullarda yarın  eğitim yapılmayacağı kaydedildi.
 
YOZGAT
 
Yozgat'ta kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle  okullar bir gün süreyle tatil edildi. 
 
Valilikten yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı, tipi ve buzlanma  nedeniyle, il genelindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm özel ve resmi eğitim  kurumlarında 17 Ocak Perşembe eğitime ara verildiği bildirildi.
 
Açıklamada, hamile, engelli ve kronik hastalıkları bulunan kamu  personelinin de idari izinli sayılacağı ifade edildi.
 
UŞAK
 
Uşak'ta etkili olan kar yağışı ve olumsuz hava koşulları  nedeniyle eğitime ara verildi. 
 
Uşak Valiliğinden yapılan açıklamada, il genelinde önceki gün etkili  olan kar yağışı sonrası oluşan buzlanma ve olumsuz hava koşulları dolayısıyla  Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda eğitime bugün bir gün süreyle ara  verildiği bildirildi.
 
Öğrencilerin sağlığı ve ulaşım güvenliği için alınan kararın resmi ve  özel tüm eğitim kurumları kapsadığı ifade edildi.
 
AMASYA
 
Amasya’da kısmen etkili olan kar yağışı sonucu oluşan don ile buzlanma riski sebebiyle Hamamözü ilçesi hariç il merkeziyle diğer ilçelerde taşımalı sistem öğrenciler için 17 Ocak Perşembe günü okullar tatil edildi.
 
Amasya Valisi Dr. Osman Varol, sosyal paylaşım sayfasından konuya ilişkin açıklama yaptı.
Bahsi geçen ilçelerdeki hamile, engelli kamu görevlilerinin don ve buzlanmadan kaynaklı olası kazalara maruz kalmamaları için aynı gün idari izinli sayıldığı bildirildi.
 
GÜMÜŞHANE
 
Gümüşhane Valiliği, kar yağışı ve buzlanma nedeniyle Merkez, Kürtün, Torul ve Köse ilçelerindeki tüm okullarda, Kelkit ve Şiran ilçelerinde de taşımalı eğitime 1 gün süreyle ara verdi.  
 
Konuyla ilgili kurumun web sitesinde yer alan açıklamada, “Valiliğimizce, meteorolojik verilere dayalı olarak yapılan değerlendirme sonucu, ilimiz Merkez, Kürtün, Torul, Köse  ilçelerinde yaşanan aşırı soğuklara bağlı buzlanma ve beklenen kar yağışı nedeniyle herhangi bir olumsuzluğa veya mağduriyete meydan vermemek amacıyla tüm resmi, örgün ve yaygın eğitim kurumları ile özel eğitim veren resmi ve özel okul, kreş ve kurumların tamamında eğitim-öğretime 17 Ocak 2018 Perşembe günü 1 gün süre ile ara verilmesi uygun görülmüştür” ifadeleri kullanıldı.
 
Açıklamada ayrıca Kelkit ve Şiran ilçelerinde ise taşımalı eğitime 1 gün süreyle ara verilmesinin uygun görüldüğünü belirtilerek, aynı gün tüm ilçelerdeki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli personel ile hamile personelin de idari izinli sayılacağı dile getirildi.
 
Gümüşhane’de kar yağışı nedeniyle 16 Ocak Çarşamba günü de il genelinde taşımalı eğitime ara verilmişti.
 
MUŞ
 
Muş merkez ve Varto ilçesinde yoğun kar yağışı ve tipi beklentisi nedeniyle eğime 1 gün ara verildi. 
 
Muş Valiliğinden yapılan açıklamada, "Yoğun kar yağışı, buzlanma, fırtına ve tipi beklentisi nedeniyle, ayrıca eğimi fazla olan bölgelerde çığ tehlikesi riskinin de değerlendirildiğinde, İl İdaresi Kanunu çerçevesinde 17 Ocak 2019 Perşembe günü Muş il merkez ve bağlı köyler ile Varto ilçe merkezi ve bağlı köylerinde eğitime 1 gün süre ile ara verilmesine karar verilmiştir. Diğer ilçelerimiz ve bağlı köylerinde eğitim-öğretim devam etmektedir.” denildi. 
 
Ayrıca Muş merkez ve Varto ilçesinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli personelin de idari izinli sayılacağı bildirildi. 
 
ORDU
 
Ordu'nun bazı ilçelerinde kar dolayısıyla yarın eğitime  ara verilecek. 
 
Ordu Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre,  meteorolojik verilerin kentte yoğun karın devam edeceğini gösterdiği belirtildi.
 
Açıklamada, öğrenci ve vatandaşların mağdur olmaması için Akkuş,  Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Gölköy, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kumru,  Mesudiye ve Ulubey ilçelerinin tamamında 17 Ocak Perşembe eğitime ara verileceği  aktarıldı.
 
Fatsa, Altınordu ve Perşembe ilçelerinde ise taşımalı eğitim yapılan okulların yarın tatil edileceği bildirildi.
 
KONYA
 
Konya'da etkili olan kar yağışı ve olumsuz hava koşulları  nedeniyle 12 ilçedeki okullarda eğitime bir gün ara verildiği açıklandı. 
 
Edinilen bilgiye göre, yoğun kar yağışı, tipi ve buzlanma nedeniyle  Seydişehir, Ereğli, Taşkent, Ahırlı, Yalıhüyük, Doğanhisar, Derbent, Hadim,  Güneysınır, Karapınar ve Emirgazi ilçeleri ile Halkapınar ilçesinin Delimahmutlu  ve Çakıllar mahallelerinde ilk ve orta dereceli okullar bir gün (17 Ocak  Perşembe) süreyle tatil edildi.
 
Halkapınar ilçe merkezinde ise sadece taşımalı eğitim gören öğrenciler  için eğitime bir gün ara verildi.
 
GİRESUN
 
Giresun’u etkisi altına alan kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle 13 ilçede eğitime bir gün ara verildi.
 
Giresun Valiliğinden yapılan açıklamada, “Etkili olan kar yağışı sonrası Alucra, Çanakçı, Doğankent, Espiye, Görele, Güce, Piraziz, Şebinkarahisar ve Yağlıdere ilçelerindeki köy okullarında eğitime 17 Ocak Perşembe günü ara verildi. Taşımalı eğitim kapsamındaki öğrenciler ise bir gün izinli sayılacak” denildi.
 
Önceki açıklamada ise, “Bulancak ilçesine bağlı köy ve belde okullarında, Dereli ilçesine bağlı köy okullarında, Keşap ilçesine bağlı Karabulduk beldesindeki okullarda ve merkez ilçeye bağlı köy okullarında eğitim öğretime bir gün ara verilmiştir” ifadesine yer verilmişti. 
 
AKSARAY
 
Aksaray'da yoğun kar, buzlanma ve olumsuz hava  koşulları nedeniyle il genelinde yarın eğitime ara verildi. 
 
Aksaray Valiliğinden yapılan açıklamada, il genelinde etkili kar  yağışının ardından buzlanma nedeniyle eğitime bir gün ara verilmesi kararının  alındığı bildirildi.
 
Açıklamada, "Kar yağışı, buzlanma ve olumsuz hava koşulları nedeniyle  il genelindeki eğitim kurumları 17 Ocak Perşembe günü tatil edildi. Hamile ve  engelli kamu çalışanları ise 1 gün idari izinli sayılacak." ifadesine yer  verildi.
 
NEVŞEHİR
 
Nevşehir merkez ve ilçelerinde, dün geceden beri etkili olan kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime yarın ara verildiği bildirildi
 
Valilikten yapılan yazılı açıklamada, yoğun kar ve yollarda oluşan  buzlanma nedeniyle 17 Ocak Perşembe günü il genelindeki resmi ve özel tüm eğitim  kurumlarının tatil edildiği duyuruldu.
 
Açıklamada, hamile ve engelli kamu personelinin de yarın idari izinli  sayılacağı belirtildi.
 
BİNGÖL
 
Bingöl’ün 5 ilçesinde eğitime olumsuz hava şartlarından dolayı 1 gün ara verildi.  
 
Bingöl Valiliği, kente devam eden olumsuz hava koşulları nedeniyle 5 ilçede eğitime 17 Ocak Perşembe günü ara verildiğini açıkladı. Açıklamada, “Devam eden olumsuz hava koşulları nedeniyle Karlıova, Yedisu, Adaklı, Kiğı ve Yayladere ilçelerimizdeki tüm okullarımızda 17 Ocak 2019 Perşembe günü eğitime bir gün süre ile ara verilmiştir. Kamuda çalışan engelli ve hamile personelde aynı gün idari izinli sayılacaktır” denildi.
 
ÇORUM
 
Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bazı ilçelerde kar yağışının etkili olduğu bildirildi. 
 
Açıklamada, olumsuz hava şartları nedeniyle Mecitözü ve Ortaköy ilçelerindeki ilk ve orta dereceli okullarda yarın eğitime bir gün ara verildiği belirtildi.
 
KARAMAN
 
Karaman'da etkili olan kar yağışı ve buzlanma nedeniyle yarın için eğitime ara verildi.
 
Valilik tarafından yapılan açıklamada, okulların yarın için tatil edildiği belirtilerek, ''Kar yağışı nedeniyle ilimizde bu gece ve yarın için buzlanma ve don beklendiğinden Karaman il genelinde (İlçeler dahil) 17 Ocak 2019 Perşembe günü ilk ve orta dereceli okullar, 1 gün süreyle tatil edilmiştir. Ayrıca aynı tarihte, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan engelliler, hamileler, harp malulü ve gaziler de idari izinli sayılacaklardır'' denildi.
 
ÇANKIRI
 
Çankırı'da, olumsuz hava koşulları nedeniyle yarın 4  ilçede okullar tatil edildi, iki ilçede de taşımalı eğitime ara verildiği  bildirildi. 
 
Valilikten alınan bilgiye, kar yağışı ve buzlanma riskine karşı  Korgun, Ilgaz, Şabanözü ve Yapraklı ilçelerinde yarın ilk ve orta dereceli  okullarda eğitime bir gün ara verildi.
 
Ayrıca Çerkeş ve Orta ilçelerinde de taşımalı eğitime bir gün ara  verileceği kaydedildi.
 
NİĞDE
 
Niğde'de olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde  eğitim öğretime yarın için ara verildi. 
 
Valilikten yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı, tipi ve olası  buzlanma nedeniyle, yarın il genelindeki ilk ve orta dereceli okulların tatil  edildiği bildirildi.
 
Ayrıca, hamile ve engelli kamu personelinin de idari izinli sayılacağı  ifade edildi.
 
TOKAT
 
Sabah saatlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle öğleden sonra eğitime ara verilen Tokat'ta, yarın da ilk ve orta dereceli okulların tatil edilmesi kararlaştırıldı. Yağışın devam ettiği kent genelinde kapalı köy yolu sayısı ise 469'a yükseldi.
 
ADIYAMAN
 
Adıyaman'ın Sincik ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle eğitime yarın da ara verildi.
 
Sincik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, bugün eğitime ara verilen ilçede kar yağışının sürmesi nedeniyle tatil uygulamasının yarın da süreceğini duyurdu.
 
Çelikhan ilçesinde de etkisini artıran kar yağışı nedeniyle köy yolları ulaşıma kapandı, taşımalı eğitim yapan okullar 1 gün tatil edildi.
 
İlçede etkili olan kar yağışı bir çok köy ve mezra yolunu kapattı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Acar, taşımalı eğitimin 1 gün tatil edildiğini açıkladı. Açıklamada, "İlçede yoğun kar yağışı ve yolların kapalı olmasından dolayı taşıma Merkezi ve köy okullarımızda (17 ocak Perşembe günü) yarın için tatil kararı alınmıştır" dedi.
 
KIRŞEHİR
 
Kırşehir merkez ve ilçelerinde, kar yağışı ve olumsuz  hava koşulları nedeniyle eğitime yarın bir gün süre ile ara verilmesi  kararlaştırıldı. 
 
Valilik'ten yapılan yazılı açıklamada, yoğun kar ve yollarda oluşan  buzlanma nedeniyle 17 Ocak Perşembe günü il genelindeki resmi ve özel tüm eğitim  kurumlarının tatil edildiği duyuruldu.
 
Açıklamada, hamile ve engelli kamu personelinin de yarın idari izinli  sayılacağı belirtildi.
 
KAHRAMANMARAŞ
 
Kahramanmaraş'ın 5 ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime yarın ara verildi. 
 
Alınan bilgiye göre, Kahramanmaraş'ta etkili olan kar ve olumsuz hava  şartları nedeniyle Göksun, Afşin, Çağlayancerit, Nurhak ve Dulkadiroğlu ilçesinin  Bertiz Mahallesi'ndeki okullarda yarın eğitime ara verildi.