Kapatılan Turgut Özal Üniversitesinin genel sekreteri tutuklandı

AA |  12 Temmuz 2019 Cuma - 11:58 | Son Güncelleme : 12 07 2019 - 11:58

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği iddiasıyla tutuksuz yargılanan kapatılan Turgut Özal Üniversitesinin Genel Sekreteri Yakup Yıldız, ByLock kullandığının tespit edilmesi üzerine mahkemece tutuklandı.


Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuksuz sanık Yıldız  ile avukatı Necla Coşar hazır bulundu.
 
Mahkeme Başkanı Ahmet Nazmi Alp, sanığın örgütün gizli haberleşme  programı ByLock'u kullanıp kullanmadığına ilişkin BTK'ye yazılan yazıya cevap  geldiğini belirterek, Yıldız hakkındaki ByLock tespit tutanağını okudu.
 
Başkan Alp, sanık Yakup Yıldız'ın adına kayıtlı telefon üzerinden  ByLock kullandığının tespit edildiğini, kullanıcı adının "yakup16cmb", şifresinin  de "zeliha9306" olduğunu söyledi.
 
Sanığı ByLock programına ekleyenlerin de "Yakup Yıldız" ismiyle  programa kaydettikleri belirlendi.
 
Dosyaya giren belgelere karşı savunması sorulan Yıldız, aleyhindeki  delilleri kabul etmediğini, ByLock programını kullanmadığını söyledi.
 
Turgut Özal Üniversitesi Genel Sekreterliği görevinden kendi isteğiyle  2014'te ayrıldığını, o tarihten sonra da başka bir yerde çalışmadığını söyleyen  Yakup Yıldız, "Terörü ve terör örgütlerini lanetliyorum. Bu örgütle kesinlikle  bir alakam yok. Suçsuzum. Beraatimi talep ediyorum." dedi.
 
Beyanların ardından ara kararını açıklayan mahkeme, Sosyal Güvenlik  Kurumu kayıtlarına göre Turgut Özal Üniversitesinden önce örgütün kapatılan Zaman  gazetesi ve Samanyolu televizyonunda da çalıştığı belirlenen Yakup Yıldız  hakkında adli kontrol şartının yeterli olmayacağına hükmederek tutuklama kararı  verdi.
 
Adliyede görevli polislerce tutuklanıp cezaevine götürülen Yıldız'ın  yargılanmasına 1 Ağustos'ta devam edilecek.
 
  

ETİKETLER