Kansersiz yaşam için en ücra köylere gittiler

AA |  07 Mart 2019 Perşembe - 14:55 | Son Güncelleme : 07 03 2019 - 14:55

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Dairesi Başkanlığınca kurulan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ekipleri kansersiz yaşam için en ücra köylere giderek kadınlara ulaşıyor.


Kanser hastalığının görülme sıklığını ve ölüm oranlarını azaltmak  amacıyla 81 ilde kurulan, son teknoloji ile donatılan kanser tarama aracı ile  merkezin yanı sıra ilçe ve köylerde de sağlık hizmeti sunan KETEM tarafından hem  hastalıkla ilgili bilgilendirme hem de sağlık taraması yapılıyor.
 
Batman da bu hizmetin verildiği iller arasında yer alıyor.
 
Kentte yılın her günü çalışmalarını sürdüren KETEM ekipleri, her türlü  mevsim şartlarında kadınlara ulaşmayı sürdürüyor.
 
Batman merkezin yanı sıra Kozluk, Sason, Hasankeyf, Beşiri ve Gercüş  ilçelerinde 5 yılda 200 köyü ziyaret eden ekipler, ulaştıkları 10 bini aşkın  kadını meme ve rahim ağzı kanseri ile ilgili bilgilendirdi, ardından da ücretsiz  sağlık taramasından geçirdi.
 
KETEM ekipleri kar yağışının etkili olduğu Kozluk ilçesine bağlı  yaklaşık 1500 rakımlı Cevizli Köyü'nde de çalışma yaptı.
 
Ekipler, Cumhuriyet İlkokulunda kendilerini bekleyen 100'ü aşkın  kadına önce kanserle ilgili bilgi verdi daha sonra da ücretsiz sağlık kontrolü  gerçekleştirdi.
 
 "Çekinmeden bu taramalara gitsinler"
 
 Ekiplere, Batman Valisi Hulusi Şahin'in eşi Ebru Şahin de büyük destek  veriyor.
 
Köy köy gezen Şahin'in ziyareti, ekiplere destek verirken kadınlara da  moral oluyor.
 
 Ebru Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlık personeline eşlik  etmekten duyduğu mutluluğu anlattı.
 
"Kanser tarama aracımızla KETEM'in çalışmalarını kadınlarımıza  tanıtmak için buraya geldik." diyen Şahin, kadınların etkinliğe büyük ilgi  gösterdiğini belirtti.
 
Şahin, verilen hizmetin önemine değinerek, "Önce kadınlarımız sağlıklı  olacak ki gelecek nesillere de bu bilinç yerleşsin. Sağlık ekipleri son derece  gelişmiş araçlarla köyleri geziyor. Bu kadınlar için büyük fırsat. Araçlar ve  ekipler kadınların ayaklarına kadar giderek her türlü araştırmayı yapıyorlar.  Takipte de yardım sunuyorlar." dedi.
 
Kadınlara, sağlıklarını korumaları için bu tür çalışmalara katılmaları  çağrısında bulunan Şahin, "Çekinmeden bu taramalara gitsinler ve kendi sağlıkları  için bu güzel hizmetlerden faydalansınlar istiyoruz." diye konuştu.
 
Ekipte Kürtçe bilen doktor da bulunuyor
 
Ekipte yer alan Dr. Gülşen Yalçın de her köye ulaşmak için gayret  gösterdiklerini belirterek, çalışmalar hakkında bilgi verdi.
 
Yalçın, "Kadınlara kendi kendilerini nasıl muayene edeceklerini  anlatıyoruz. Mamografi için devlet hastanesine yönlendirdiğimiz hastalarımız da  oluyor. Bütün köylerimizi elimizden geldiğince dolaşmaya çalışıyoruz." dedi.
 
Ekipte Kürtçe bilen personelin de bulunduğunu belirten Yalçın, Türkçe  bilmeyenlere de bu yolla ulaştıklarını aktardı.
 
Kadınların çoğunun merkeze gelme imkanı olmadığına işaret eden Yalçın,  "Bizim onların ayağına gitmemiz onları mutlu ediyor." ifadesini kullandı.
 
"Bu hizmetten dolayı yetkililere teşekkür ediyorum"
 
 Hizmetten faydalanan 7 çocuk annesi 63 yaşındaki Hanuse Yalçın,  ekiplerin köyde olduğunu öğrenince bilgi almak için geldiğini söyledi.
 
Yalçın, "Kanser taraması için geldim. Allah'a çok şükür tahlillerim  temiz çıktı. Bu hizmetlerinden dolayı yetkililere çok teşekkür ediyorum." dedi.
 
Ayten Ağaya (48), bu hizmeti kendilerine ulaştıran yetkililere  teşekkür etti.
 
Muayene imkanı bulduğunu anlatan Ağaya, tahlil sonuçlarının temiz  çıkmasına sevindiğini belirtti.
 
Hediye Yalçın (51) da kansere karşı muayene için geldiğini ifade  ederek, "Ekiplerden Allah razı olsun." dedi.
 

ETİKETLER