Kanser araştırma merkezi açılıyor

AA |  14 Ocak 2020 Salı - 15:38 | Son Güncelleme : 14 01 2020 - 15:38

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, yerli ve milli ilaç geliştirme çalışmalarını hızlandırmak, klinik araştırmalar yapmak ve uluslararası ilaç Ar-Ge sektörü ile ortak çalışmalar yürütmek amacıyla "Kapsamlı Kanser Araştırma Merkezi" açılacak.


Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr.  Fevzi  Altuntaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanser araştırmalarını uluslararası  düzeye çıkarmayı amaçladıklarını belirtti. Altuntaş, Türkiye'nin klinik  araştırmalarda dünyada ilk 10 ülke arasında olmasını arzuladıklarını, dünyada  gerçekleştirilen Ar-Ge çalışmalarının da yüzde 3'üne ulaşmak istediklerini söyledi.
 
Türkiye'nin kanser, hematolojik kanserler, kök hücre nakli tedavileri  ve yönetimleri bakımından dünyanın en gelişmiş ülkeleri ile yarışır düzeyde  olduğu değerlendirmesinde bulunan Altuntaş, "Örneğin ülkemiz, kemik iliği  naklinde sayısal ve niteliksel olarak Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasının  üzerindedir." dedi. Altuntaş, kanser hastalarının yüzde 50'sinden fazlasının standart  yöntemlerle tedavi edilebilir durumda olduğunu belirterek, "Ülkemiz, kanser  ilaçlarını geliştirebilecek ve üretebilecek potansiyele sahiptir." diye konuştu. Akademik Kapsamlı Kanser Merkezlerinin klinik araştırmalar yapan en  üst düzey akademik yerler olduğunu dile getiren Altuntaş, Ankara Onkoloji Eğitim  ve Araştırma Hastanesi'nin, Türkiye'nin önemli bir akademik kapsamlı kanser  merkezi olduğunu söyledi.
 
"Ülkemizin kanser alanında önemli bir ihtiyacı giderilmiş olacak"
 
Üç yılı aşkın bir sürede yaklaşık 150 uluslararası Faz II/III klinik  araştırmasnı başarı ile tamamladıklarını anlatan Altuntaş, "Şimdi Kapsamlı Klinik  Araştırma Merkezi'ni açacağız. Merkezin açılışı ile ülkemizin kanser alanında  önemli bir ihtiyacı giderilmiş olacak." dedi.
 
Altuntaş, Kapsamlı Klinik Araştırmalar Merkezi, kanser alanında klinik  araştırmaların tasarlanmasından tamamlanmasına kadar her adımda ihtiyaç duyulan  bilimsel, lojistik ve eğitim desteği sağlamak için mükemmeliyet merkezi  felsefesinde çalışmak üzere kurgulandığını ifade etti. Altuntaş, şunları  kaydetti: Burada, ülkemizin yerli ve milli ilaç geliştirme programı kapsamında  yeni kanser ilaçlarının gelişimini hızlandırmak, kanser alanında hem etik kurul  onaylı lokal klinik araştırmaları hem ulusal çok merkezli randomize kontrollü  çalışmaları hem de endüstri destekli uluslararası çok merkezli klinik  araştırmalar gerçekleştirilecek. Merkez, uluslararası standartlara uygun fiziki  ve personel alt yapısı ile araştırmacıya kanser alanında her türlü danışmanlık  veren ve destek sağlayan, yüksek kalitede klinik araştırmaların yürütülmesine  olanak tanıyan klinik araştırmalar konusunda gerekli personelin eğitimini  yapabilecek özellikte olacak."
 
Tüm paydaşları araştırma yapmaya davet ettiklerine işaret eden Prof.  Dr. Altuntaş, "Dünya standartlarında ve modern bir anlayışla, kanser alanına  spesifik olma açısından bir ilk olan merkezde, yerli ve milli ilaç geliştirme  başta olmak üzere, uluslararası ilaç Ar-Ge sektörü ile de ortak çalışmalar  yapılacak. Merkez, yerli ve yabancı ilaç Ar-Ge endüstrilerinin yanı sıra bireysel  olarak kanser ilacı geliştiren bilim insanları ve merkezlerine de açık olacak. Bu  bağlamda tüm paydaşları ortak çalışma yapmaya bekliyoruz." açıklamasında bulundu.
 
"Yerli ve milli kanser ilaç üretimi için alt yapımız gelişiyor"
 
Prof. Dr. Altuntaş, uluslararası düzeyde kanser araştırmaları için  insan kaynağı yetiştirilmesi, fiziksel ve teknik alt yapının geliştirilmesi,  kalite düzeyinin iyileştirilmesi ve alanda deneyim kazanmak üzerine çalışmalar  yaptıklarını anlatarak, "Bundan sonra yerli ve milli kanser ilaç üretimi için  klinik araştırma alt yapımız daha hazır bir durumdadır." ifadelerini kullandı.
 
Türkiye'nin klinik araştırma ve Ar-Ge alanında büyük potansiyele sahip  olduğunu vurgulayan Altuntaş, sözlerine şöyle devam etti: Türkiye, ilaç pazarı büyüklüğüne göre ilk 15 ülke içinde olmasına  rağmen klinik araştırma sıralaması bakımından 31-37 arasında değişmektedir. Dünyada yapılan klinik araştırmalardaki payımız ise yüzde 0,7-1 arasındadır.  Dünyadaki pazar büyüklüğü 120 milyar dolar ancak şu anda Türkiye'nin klinik  araştırmalardan aldığı pay 150 milyon dolar. Tüm veriler değerlendirildiğinde ise  ülkemizin potansiyeli ilk 10, yüzde 3 diliminde ve 4 milyar doların üzerindedir.  Kapsamlı Kanser Merkezleri, sağlık turizminin alt yapısı için de çok önemli.  Klinik araştırmalar sağlık turizm açısından da bir cazibe merkezi olmamıza katkı  sağlayacaktır. Sağlık turizmi için 4 saatlik uçuş mesafesinde 1,5 milyar insan ve  67 ülke potansiyelimiz mevcut. Klinik araştırmalar sayesinde de ülkemizin ve  dünyanın seçkin hastane ve ünitelerinden biri olması için projeler  geliştirebiliriz.