Kanolada ekim alanı katlanarak artıyor

AA |  07 Mayıs 2019 Salı - 15:52 | Son Güncelleme : 07 05 2019 - 15:55

Son yıllarda çiftçinin yoğun ilgi gösterdiği kanolada ekim alanlarının büyüklüğü 900 bin dekara ulaştı.


Biyodizel Sanayi Derneği'nin verdiği bilgiye göre,  Türkiye'de 2017'de 165 bin 500 dekar alana kanola ekilerek, 48 bin 200 ton ürün  elde edildi.
 
Ekonomik getirisi bakımından alternatiflerine göre avantajlar sağlayan  kanola çiftçinin gözdesi haline gelince, ekim alanı geçen yıl  504 bin dekara  yükseldi. 2018'de 118 bin 500 ton kanola üretildi.
 
Geçen yıl Trakya'da 422 bin dekar, Güney Marmara, Bilecik, Uşak ve  Konya'da da 82 bin dekar alanda kanola üretimi yapıldı.
 
Türk çiftçisi bu sene de kanolaya "devam" dedi. Yine büyük kısmı  Trakya'da olmak üzere kanola ekim alanı 900 bin dekara çıktı.
 
Böylece kanola ekim alanı son 2 yılda yaklaşık yüzde 443 arttı.
 
Bu yıl üretim miktarının 250 bin tonu bulması bekleniyor.
 
Türkiye'de 20 yıldır üretilen kanolanın ortalama fiyatı ise ton başına  2 bin 100 lira.
 
"Kanola üretiminde atağa geçildi"
 
Biyodizel Sanayi Derneği Başkanı Selçuk Borovalı, AA muhabirine,  kanolanın en önemli kullanım alanının biyodizel sanayi olduğunu söyledi.
 
Kanolada üretim, ekim ve verim performansını çok yakından takip  ettiklerini dile getiren Borovalı, ortaya çıkan rakamların sevindirici olduğunu  belirtti.
 
"Kanola üretiminde atağa geçildi." ifadesini kullanan Borovalı,  "Özellikle bu sene bir kanola gerçeği yaşıyoruz. Hasat mevsimi yaklaşıyor.  Neredeyse her yıl iki katı artan bir üretim söz konusu. Bu yıl 900 bin dekar ekim  alanına ulaştık. 250 bin ton civarında da kanola hasadı bekliyoruz. Buradan 110  bin ton civarında bir ham madde çıkacak, geri kalanı da yem sanayisine küspe  olarak gidecek." dedi.
 
Borovalı, verimin yılda 600-700 kilogram yağış ortalaması bulunan  yerlerde çok verimli olduğunu dile getiren Borovalı, şunları kaydetti:
 
"Türkiye'nin kanola üretiminin önü çok açık. Biz sektör olarak  çiftçiye garanti sunuyoruz. Çiftçinin kanola ekiminden dolayı iyi bir gelir elde  etmesini amaçlıyoruz. Kanola ile alternatiflerine göre yaklaşık 2 kat daha fazla  gelir elde ediliyor. Devletin vermiş olduğu desteklemeyi de dahil ettiğimizde  çiftçi için güzel sonuçlar ortaya çıkıyor."
 
  
 

ETİKETLER