Kanada'nın en tartışmalı kanunu yasalaştı

AA |  18 Haziran 2019 Salı - 7:03 | Son Güncelleme : 18 06 2019 - 7:03

Kanada tarihinin en tartışmalı kanun tasarısı olarak nitelendirilen dini sembollere ilişkin tasarı, eyalet meclisindeki oylamada kabul edilerek yasalaştı.


Kanada'nın en tartışmalı kanunu yasalaştı. Bill-21 sayılı dini sembollerin kullanımı ile göçmenlik  düzenlemelerini içeren Bill-9 yasa teklifi Quebec Eyalet Meclisi’nde yapılan  oylamada kabul edildi. Bill-21 sayılı kamu görevlilerinin dini sembolleri  kullanmalarını yasaklayan tasarı, 35 hayır oyuna karşı 73 oyla kabul edilirken,  göçmenlikle ilgili eyalet hükümetine aşırı yetkiler veren Bill-9 yasa teklifi de  42 hayır oyuna karşı 62 evet oyuyla yasalaştı. 
 
Quebec eyaletinde mart ayında, iktidarda bulunan sağ eğilimli Avenir  Quebec koalisyon hükümeti tarafından eyalet parlamentosuna sunulan ve kabul  edilen kanuna göre, öğretmenler, hakimler, polis memurları, gardiyanlar ve bazı  kamu görevlileri mesai saatleri boyunca başörtüsü, peçe, haç sembolü ve kipa  kullanamayacak. Ancak yasa, eyaletteki mevcut hükümet çalışanlarını ve memurları  bundan muaf tutuyor. Bu arada peçe takan kadınlar da yüzlerini açmadıkları sürece  kamu hizmetlerinden yararlanamayacak.
 
Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun da daha önce karşı olduğunu  açıkladığı yasa, 2014 yılından bu yana eyalet meclisine tasarı olarak gelmiş  ancak yeterli desteği bulamadığı için kabul görmemişti.
 
Öte yandan Quebec Eyalet Başbakanı Francois Legault, seçim  kampanyaları boyunca halka bu tasarıyı yasalaştıracaklarının sözünü verdiklerini  hatırlatarak, ‘’Quebec halkı bizi iktidar yaparak bu sözümüzü yerine getirmemizi  istedi. Bu halkın isteğidir’’ dedi. Başbakan Legault, yasanın Quebeclilerin  çoğunluğu tarafından desteklendiğini savundu.
 
Yasanın iptali için Eyalet Yüksek Mahkemesi’ne dava açıldı 
 
Söz konusu yasaya başından beri tepki gösteren Kanada Müslümanları  Ulusal Konseyi (NCCM), yasanın iptali için Quebec Yüksek Mahkemesi’ne başvurdu.  NCCM İcra Direktörü Mustafa Faruk, Kanada Sivil Özgürlükler Birliği Direktörü Noa  Mendelsohn Aviv ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek, yasanın iptali  için Quebec Yüksek Mahkemesi’ne dava açtıklarını duyurdu. Faruk, "Quebec hükümeti  dini ayrımcılığı yasallaştırdı ve biz buna sessiz kalmayacağız. Bu utanç verici  yasa, ilerici ve her dini kapsayıcı Quebec eyaleti için kara bir lekedir.  İslamofobinin, Yahudi aleyhtarlığının ve diğer ırkçılık türlerinin yükselişe  geçtiği bir zamanda, devletin onayladığı ikinci sınıf vatandaşlığı önlemek için  dava açmamızın nedeni budur’’ dedi. 
 
Kanada Sivil Özgürlükler Birliği Direktörü Noa Mendelsohn Aviv de  “eşitlik ve din özgürlüğü, evrensel olarak kabul görmüş insan hakları ve Quebec  İnsan Hakları ve Özgürlükleri Şartı'ndaki temel ilkelerdir. Özellikle kadınlara  zarar veren, hoşgörüsüzlük ve bölünme ortamını teşvik eden yasanın, eşitliği ve  özgürlüğü önemseyen bir toplumda yeri yoktur’’ diye konuştu.
 

ETİKETLER