Kanada’da yine camiye saldırı

AA |  17 Ekim 2016 Pazartesi - 6:24 | Son Güncelleme : 17 10 2016 - 6:28

Kanada’nın Calgary kentinde son bir hafta içinde ikinci kez camiye saldırı yapıldı


Kanada’nın Alberta eyaletine bağlı Calgary kentinde,  Müslümanlara ait ibadet yerlerine saldırılar devam ediyor. 
 
Calgary’de 10 Ekim'de Güney Calgary İslam Merkezi Camisi'ne yapılan  saldırının ardından, dün de şehrin batısındaki Ranchlands Camisi’nin taşlandığı  ve camlarının kırıldığı bildirildi. Kuzeybatı Calgary İslam Derneğine ait  Ranchlands Camisi yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, saldırının sabah namazı  için camiye gelen imam ve cemaat tarafından saptandığı kaydedildi.
 
 
 
Kuzeybatı Calgary İslam Derneği Başkanı Dr. Abdul Rahman,  ‘‘Mahallemizdeki komşularımızla tam bir hoşgörü ve barış içinde yaşıyoruz. Bugüne  dek bu saldırıya sebep olabilecek hiçbir olumsuzluk yaşamadık. Farklı  kültürlerden ve dinlerden insanlara hep, kapısı açık bir ibadet mekanı olduk. Bu  ve tüm ibadet mekanlarına yapılan saldırıları kınıyoruz. Faillerin bir an önce  bulunmasını istiyoruz.’’ ifadelerini kullandı.
 
Öte yandan caminin bazı bölümlerinin yenilenmesi için süren inşaat  nedeniyle güvenlik kameralarının çalışmadığı belirtildi. Calgary polisinin  saldırganların bulunması için soruşturma başlattığı belirtilen açıklamada,  polisin çalışmalarını tamamlaması için camide 21 Ekim günü Cuma namazı  kılınmayacağı duyuruldu.
 
Calgary’de İslamofobik saldırılar artıyor
 
Güney Calgary İslam Merkezi Camisi’ne geçen hafta gerçekleştirilen  saldırıda, giriş kapısının camlarını kıran saldırganlar, bir Kur’an-ı Kerim’i de  yakmış ve nefret ifadeleri ile dolu bir mektup bırakarak kaçmışlardı.
 
Bu arada Calgary Üniversitesinin merkez kampüsünde, bu ay başında  yaşanan bir başka İslam karşıtı eylemde de yerleşkenin 40 ayrı yerine İslam’a,  Kur’an-ı Kerim’e ve Hz. Peygamber’e hakaret ve küfür içeren afişler asılmıştı.
 
Calgary’de geçen temmuz ayında da metroya Müslümanlar ve Suriyeli  sığınmacılara hakaret içeren boyalı yazı yazan bir kişi, güvenlik kameraları  sayesinde yakalanmış ve 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.
 

ETİKETLER

Camiye saldırı