Kan donduran emir: "Gelene ateş edin, mermileri boşa harcamayın"

15 Mayıs 2018 Salı - 10:59 | Son Güncelleme : 15 05 2018 - 10:59

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) işgali ve burada çıkan olaylarda Prof. Dr. İlhan Varank'ın da aralarında bulunduğu 14 kişinin şehit edilmesiyle ilgili 52 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.


İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nce İstanbul Bölge Adliye  Mahkemesi'ndeki büyük salonda yapılan duruşmaya, 48 tutuklu sanık ile avukatları  katıldı.
 
 Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, İBB'nin avukatları ile gazi ve şehit  yakınları olan müştekiler de duruşmada hazır bulundu.
 
Duruşma, sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanlarının ve  son sözlerinin alınmasıyla devam ediyor.
 
İddianamede biri albay, 3'ü yüzbaşı, biri teğmen, biri asteğmen, ikisi  uzman çavuş ve 42'si de er olmak üzere 50 tutuklu sanık yer alıyor.
 
Darbe girişimini engellemeye çalışan vatandaşlar ve emniyet güçlerinin  üzerilerine açılan ateş sonucu Prof. Dr. İlhan Varank'ın da aralarında bulunduğu  14 kişinin şehit olduğu aktarılan iddianamede, 152 kişinin ise yaralandığı  belirtiliyor.
 
İddianamede, darbe girişimi sırasında 47. Motorlu Piyade Alay  Komutanlığı 2. Tabur 4. Bölük emrinde görevli subay, uzman çavuş ve sanık erler  ile söz konusu alayın faaliyetlerini darbe girişimi kapsamında takviye etmek  amacıyla görevlendirilen kurmay subay ve kurmay öğrenci subay sanıkların  eylemleri anlatılıyor.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin işgal edilmesi için 53 sanığın  görevlendirildiği kaydedilen iddianamede, 50 sanığın ''anayasal düzeni ortadan  kaldırmaya teşebbüs etmek'', ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya  teşebbüs etmek'' ve ''TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek'' suçlarından  üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep edilirken, bazı  sanıkların da çeşitli suçlardan hapis cezasına çarptırılması isteniyor.
 
"GELENE ATEŞ EDİN, MERMİLERİ BOŞA HARCAMAYIN" EMRİ
 
İddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine  darbe girişimini engellemeye çalışan vatandaşların, kamera görüntülerine göre  saat 00.56 sıralarında Haşim İşcan Geçidi önünde toplanmaya başladıkları  aktarılarak, vatandaşların sanıkları ikna etmeye çalıştıkları ayrıca olay yerine  gelen emniyet güçlerinin de sanıklara teslim ol çağrısını yaptıkları  kaydediliyor.
 
Tüm çabalara rağmen sanıkların teslim olmadığı gibi halkı korkutmaya  çalıştıkları ve "evinize gidin vatan hainleri" şeklinde bağırarak havaya ateş  açtıkları anlatılan iddianamede, bir süre sonra eski Albay Zeki Demir'in  sanıklara "Ben emir verdiğimde istediğiniz şekilde her yere ateş edebilirsiniz."  şeklinde talimat verdiği belirtiliyor.
 
Talimatın ardından tüm sanıkların vatandaşlara ve emniyet güçlerine  hedef gözeterek ateş etmeye başladıkları, bu sırada Zeki Demir'in yine sanıklara  "Hiçbir merminiz boşa gitmeyecek, halkın üzerine ateş edin, bir mermi bir insan."  şeklinde emir verdiği anlatılan iddianamede, aynı şekilde sanıklar Cihan Şahin,  Ramazan Ertürk, Mustafa Alper Şengören, Yakup Karaçelik ve Ömer Faruk Nazlıcan'ın  da sanıklara "Gelene ateş edin, mermileri boşa harcamayın." şeklinde emir verdiği  bildiriliyor.
 
Yaşanan bu süreçte tüm sanıkların birlikte ve hakimiyet kurarak ateş  etmeleri sonucunda, Prof. Dr. İlhan Varank, Erkan Pala, Adil Büyükcengiz, Tahsin  Gerekli, Ömer Cankatar, Murat Kocatürk, Haki Aras, İbrahim Yılmaz, Yunus Emre  Ezer, Şuayp Seferoğlu, Ahmet Kara, Metin Arslan, Ramazan Sarıkaya ve Tolga  Ecebalın'ın şehit oldukları belirtilen iddianamede, olaylarda 152 kişinin de  yaralandığı aktarılıyor.
 
Öte yandan, eski AFAD İstanbul İl Müdürü Gökay Atilla Bostan ve eski  İBB Sivil Savunma Sekreteri Mehmet Tunç'un dosyasının bu davayla birleştirilmesi  sonucu sanık sayısı 52'ye yükselmişti.

ETİKETLER