Kan donduran ayrıntılar! "Ölüyorum, çünkü nefes alamıyorum"

AA |  04 Kasım 2019 Pazartesi - 19:48 | Son Güncelleme : 04 11 2019 - 19:48

İngiltere'de, bir tırın arkasında 39 kişinin cesedinin bulunmasının, ülkenin göç politikasını gözden geçirmesi için bir uyarı işareti olarak kabul edilmesi gerektiği belirtildi.


Parlamentonun göçle ilgili Dışişleri Özel Komitesinin raporunda,  sınırların kapatılmasına odaklanan politikaların göçmenleri daha tehlikeli yollar  izlemeye ve onları kaçakçıların eline itmeye zorladığı kaydedildi.
 
Komite Başkanı Tom Tugendhat da İngiltere'nin Brexit gerçekleşene  kadar AB'nin göç konusundaki toplantılarına katılmaya devam etmesi gerektiğini  vurguladı.
 
  
Bir tırda 39 kişinin ölü bulunmasının herkesi şok ettiğini belirten  Tugendhat, "Bugün dünyadaki yüzlerce aile, hayatlarını kaçakçılara emanet ederek  ölümcül kumar oynamaya sürüklenen sevdiklerini kaybediyor. Bu olay, Dışişleri  Bakanlığı ve hükümet için bir uyarı işareti olmalı." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Ölüyorum, çünkü nefes alamıyorum"
 
Öte yandan hayatını kaybeden 8'i kadın 39 kişinin Vietnamlı olduğu  kesinleşti. Olayı soruşturan Essex polisi, Vietnamlı makamlarla irtibat halinde  olduklarını aktardı.
 
İngiliz basını, hayatını kaybedenler arasında ailesine "Özür dilerim  anne, yurt dışına çıkışım başarısız oldu. Anne, seni çok seviyorum. Ölüyorum,  çünkü nefes alamıyorum. Anne, özür dilerim." şeklinde mesajlar atan 26 yaşındaki  Tra My adlı kadının da olduğunu yazdı.
 
Olay
 
İngiliz polisi, 23 Ekim sabahı aldığı ihbar üzerine gittiği sanayi  sitesinde bir tırın arkasındaki konteynerde 39 ceset bulmuştu.
 
Belçika makamları, konteynerin Zeebrugge Limanı'na 22 Ekim'de yerel  saatle 14.49'da ulaştığını ve aynı gün gemiyle İngiltere'ye doğru yola çıktığını  bildirmişti.
 
Olayın meydana geldiği gün yapılan ilk açıklamalarda, 39 kişinin Çinli  olduğu duyurulsa da ailelerin beyanları çerçevesinde kurbanların büyük bir  kısmının Vietnamlı olabileceği belirtilmişti.
 
Tırın sürücüsü Maurice Robinson ile tırı Belçika'daki limana götürdüğü  belirtilen 22 yaşındaki Eamonn Harrison tutuklanmıştı.
 

ETİKETLER