Kamuda yeni dönem! Pilot uygulama başlıyor...

AA |  07 Ekim 2019 Pazartesi - 16:13 | Son Güncelleme : 07 10 2019 - 16:36

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay,"Dijital Türkiye versiyon 1.0 kapsamında 7 bin 346 hizmet Dijital Türkiye kapısından sunulabilir kılındı. 2018'de 40 milyon olan Dijital Türkiye kullanıcı sayısı bugün itibarıyla 44,2 milyona ulaştı. Önemli bir proje olarak, hizmetlerin tek durak noktasından sunulabilmesine yönelik çalışmaları da Dijital Dönüşüm Ofisimizin koordinasyonunda belli bir noktaya getirmiş bulunuyoruz. Bu yılın sonunda pilot uygulamaya da geçmiş olmayı öngörüyoruz" dedi.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Dijital Türkiye  Versiyon 1.0 kapsamında 7 bin 346 hizmet Dijital Türkiye kapısından sunulabilir  kılındı. 2018'de 40 milyon olan Dijital Türkiye kullanıcı sayısı bugün itibarıyla  44,2 milyona ulaştı." dedi. 
 
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Fuat Oktay başkanlığında, ilgili bakan  yardımcıları ve bürokratların katılımıyla "Bürokrasinin Azaltılması ve Dijital  Türkiye Koordinasyon Toplantısı"nın sekizincisi düzenlendi.Oktay, toplantıda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın liderliğinde vatandaşlara en üst düzeyde nitelikli ve hızlı hizmet  sunabilmek için Dijital Türkiye hedefine ulaşmayı titizlikle sürdürdüklerini  belirtti.
 
Son 2 yıldır yürütülen çalışmalarla Cumhurbaşkanlığı Hükümet  Sistemi'nin en önemli yapı taşlarından biri olan bürokrasinin azaltılması ve  kamuda işlerin şeffaf hale getirilmesini sağlayacak Dijital Türkiye sistemini iyi  bir noktaya taşıdıklarını aktaran Oktay, bu sistemin tamamlanmasına ve daha da  iyileştirilmesine yönelik kararlılıkla adım atmaya devam edeceklerini söyledi. Bu yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan Dijital Türkiye Versiyon  1.0'ı planlanandan 6 ay erken tamamladıklarını anımsatan Oktay, sözlerini şöyle  sürdürdü:
  "2019 sonu itibarıyla versiyon 1.1'deki hizmetleri de tamamlamış  olacağız. Buna göre gerekli takvimlendirme yapıldı. Bakanlıklarımız ile ilgili  kurumlarımız üzerine aldıkları sorumlulukları yerine getiriyorlar. Dijital  Türkiye Versiyon 1.0 kapsamında 7 bin 346 hizmet Dijital Türkiye kapısından  sunulabilir kılındı. 2018'de 40 milyon olan Dijital Türkiye kullanıcı sayısı  bugün itibarıyla 44,2 milyona ulaştı. Ayrıca Dijital Türkiye Versiyon 1.1  kapsamında ise hali hazırda ilave olarak tanımlanan bin 144 hizmetten yüzde 57'si  Dijital Türkiye kapısına entegre edilmiştir. Başlangıçta, vatandaşa sunulan  toplamda yaklaşık 12 bin hizmet için 42 bin belge talep ediliyordu. Hizmet başına  ortalama belge sayısı 3,5 idi. Bugün itibarıyla söz konusu oran 0,31'e düşmüş  durumda. Hedefimiz sıfır belge."
 
Oktay, Dijital Türkiye'nin ilk versiyonunun tamamlanmasına katkı veren  başta Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olmak üzere tüm bakanlıklar ve  kurumlara teşekkür etti.
 
  
"Dijital Türkiye kapısının daha fazla kullanılmasını  hedeflemekteyiz"
 
 Bundan sonraki süreçte hizmetlerin entegrasyonunu aynı hızda devam  ederken, çalışmaları bütünleşik hizmet sunumuna, daha güvenli ve etkin hizmet  sunumuna taşıyacaklarını vurgulayan Oktay, şunları kaydetti: "Vatandaşlarımızın ve özel sektörümüzün Dijital Türkiye kapısını daha  fazla kullanmalarını ve memnuniyet derecelerini artırmayı hedeflemekteyiz. Aynı  zamanda verilen hizmetlere ilişkin, yöneticilerin veriye dayalı karar almalarını  sağlayacak raporlama sistemi üzerinde de çalışmalar devam etmektedir. Önemli bir  proje olarak, hizmetlerin tek durak noktasından sunulabilmesine yönelik  çalışmaları da Dijital Dönüşüm Ofisimizin koordinasyonunda belli bir noktaya  getirmiş bulunuyoruz. Bu yılın sonunda pilot uygulamaya da geçmiş olmayı  öngörüyoruz. Sosyal yardım başvuruları artık tamamen dijitalleştirildi. Başvuru  süreçleri kolaylaştırıldı. KKTC'de sunulan hizmetlerin başta altyapı olmak üzere  dijitalleştirilmesi konusunda da desteklerimiz ve tecrübe paylaşımlarımız da  devam ediyor." Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin sağladığı avantajlar sayesinde,  asgari seviyede bürokrasiyle etkin hizmet veren idari yapıyı Dijital Türkiye  platformunda katedilen aşamayla taçlandırdıklarını dile getiren Fuat Oktay,  gelecek dönemde, tüm hizmet süreçlerinde sonuç ve verim odaklı bir anlayışla  Dijital Türkiye'yi dönüştürmeye kararlılıkla devam edeceklerini sözlerine ekledi.