• Haberler »
  • Ekonomi Haberleri »
  • Kamu işçilerinin ilave tediyeleri yattı mı? Tediye ödemeleri ne zaman ödenecek? 2020 tediye ödeme tarihleri...

Kamu işçilerinin ilave tediyeleri yattı mı? Tediye ödemeleri ne zaman ödenecek? 2020 tediye ödeme tarihleri...

12 Temmuz 2020 Pazar - 10:05 | Son Güncelleme : 12 07 2020 - 10:22

Kamu işçilerinin ilave tediyelerinin ödeme tarihi belli oldu. Peki, Kamu işçilerinin ilave tediyeleri yattı mı? Tediye ödemeleri ne zaman ödenecek? İlave tediye ne kadar? 2020 tediye ödeme tarihleri...


İlave tediyelerin 52 günlük hesaplanıyor. Yılda 2 kez yayınlanıp ikişer taksitte ödeniyor. Kamu işçilerinin ilave tediyelerinin 3. taksiti ödemelerinin ödeneceği tarih belli oldu. Peki, Kamu işçilerinin ilave tediyeleri yattı mı? Tediye ödemeleri ne zaman ödenecek? İlave tediye ne kadar? 2020 tediye ödeme tarihleri...
 
TEDİYE ÖDEMELERİ NE ZAMAN YATACAK?
 
Tediye ödemeleri her yıl dört taksitle ödeniyor. 2020 yılına ait ilave tediyelerinin ilk taksiti 31 Ocak'ta, ikinci taksiti ise 22 Mayıs'ta ödendi. 2020 yılına ait 3. ve 4. taksit ödemelerin ise ne zaman yapılacağı merak ediliyordu. Bayram öncesi müjde geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre tediye ödemelerinin ilki bayram öncesi 27 Temmuz'da yapılacak. İkramiyenin ikinci taksiti ise 14 Aralık'ta ödenecek.
 
TEDİYE ÖDEMESİ KİMLERE YAPILIR?
 
6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanunun içinde olan aşağıdaki kapsama giren kurumlardaki kadrolu kamu işçilerine ilave tediye ödemesi yapılır:
 
Genel ve katma bütçeli kurumlar,
 
Özel bütçeli idareler,
 
Sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar,
 
Kamu iktisadi teşekkülleri,
 
Belediye ve özel idareler "hizmet akdi" ile çalışan işçiler.
 
İLAVE TEDİYE NEDİR?
 
6772 sayılı kanun kapsamında kamu işçilerine yılda 52 günlük ilave tediye ödeneceği hüküm altına alınmıştır. İlave tediye kanunla güvence altına alınmış bir haktır ve bütün kamu işçileri bu haktan yararlanmaktadır.
 
Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde kadroya geçen işçilere, ayrı bir tüzel kişiliği bulunmaksızın devlet tüzel kişiliği içerisinde yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine ait olan bir kurumlarda kadroya geçen işçilere yılda 52 günlük tediye ödenmesi gerekmektedir.