Kamu bankalarından yeni kredi paketi! 'İşe Devam Kredi Desteği'

AA |  25 Mart 2020 Çarşamba - 15:14 | Son Güncelleme : 25 03 2020 - 17:57

Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım kurumsal ve ticari ölçekteki firmaların işletme sermayesi ihtiyaçları için "İşe Devam Kredi Desteği"ni hayata geçireceğini duyurdu.

Sosyal medyada açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, "Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında, kamu bankalarımız ve katılım finans kuruluşlarımızla; tüm sektörlerimiz, tüm firmalarımız için “İş’e Devam Desteği” başlatıyoruz. dedi.


Kamu bankaları İşe Devam Kredi Desteği kredisini hayata geçiriyor. 3 kamu bankasından yapılan ortak açıklamaya göre, küresel ölçekte  yaşanan ve Türkiye'yi de etkileyen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının  ekonomik hayata, üretim ve istihdama ilişkin olası hasarlarını en aza indirme  hedefiyle uygulamaya alınan "Ekonomik İstikrar Kalkanı" tedbirleri doğrultusunda  Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank yeni finansal destek adımlarını devreye  aldı.Sorumluluk bilincinde hareket ederek birlikte çalışmak, bu sürecin en  kısa süre içerisinde aşılmasına imkan verecek. Bu kapsamda 3 kamu bankası  tarafından başta KOBİ'ler olmak üzere kurumsal ve ticari ölçekteki firmaların  işletme sermayesi ihtiyaçları için "İşe Devam Kredi Desteği" hayata geçirilecek.
 
Kredi şartları
 
Açıklamaya göre, söz konusu destek için herhangi bir sektör ayrımı  gözetilmeksizin salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen tüm firmalar  başvuruda bulunabilecek.
 
Kredi desteğini kullanacak firmalar için şubat ayı sonu itibarıyla  kayıtlı çalışan sayılarında azaltma yapmmaları ön koşulu aranacak.
 
Teminat eksiği bulunan firmaların krediye erişimi için Hazine Destekli  Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti de sağlanabilecek. Kredi desteği, 6 ay anapara  ve faiz ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı olacak.
 
Bankalar, yarından itibaren talepleri kabul etmeye başlayacak.
 
KOBİ-KOBİ dışı işletmeler bazında azami kredi tutarları şöyle: Yıllık ciro (TL)   Azami kredi tutarı (TL)
 
  0-25 milyon
 
 10.000.000
 
  25-125 milyon
 
 25.000.000
 
 125 milyon üzeri   100.000.000
 
BAKAN ALBAYRAK: DESTEĞİ BAŞLATIYORUZ
 
3 kamu bankasının kredi hamlesinin ardından Bakan Albayrak sosyal medyadan açıklamalarda bulundu.
 
Albayrak, "Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında, kamu bankalarımız ve katılım finans kuruluşlarımızla; tüm sektörlerimiz, tüm firmalarımız için “İş’e Devam Desteği” başlatıyoruz.
 
Hazine destekli KGF kefaleti sağlanan bu destek için şartımız istihdamın korunması olacak." dedi
 
 
 
İş dünyasından destek: Kamu bankalarının yeni desteği işletmelere nefes aldıracak 
 
İş dünyası, kamu  bankalarının hayata geçirdiği "İşe Devam Kredi/Finansman Desteği" paketinin  özellikle KOBİ'ler için hayati bir kaynak oluşturacağını ve işletmelere nefes  aldıracağını belirtti.  İş dünyası temsilcileri, Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank, Ziraat  Katılım ve Vakıf Katılım tarafından, kurumsal ve ticari ölçekteki firmaların  işletme sermayesi ihtiyaçları için hayata geçirilen "İşe Devam Kredi/Finansman  Desteği"ni, AA muhabirine değerlendirdi.
 
  
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, koronavirüse karşı  alınan tedbirlere riayet edilerek, ekonominin büyük güç kaybına uğramaması için  istihdamın ve üretimin devam etmesinin şart olduğunu söyledi. Avdagiç, "Bu nedenle 5 kamu bankasının açıkladığı İşe Devam  Kredi/Finansman Desteği'nde, 100 milyon lirayı bulan kredi tutarları, yüzde  7,5'lik faiz/finansman oranı gibi son derece uygun finansman koşullarıyla ortaya  konulmuş durumda. Özellikle KOBİ'ler için hayati bir kaynak oluşturulacak. Ayrıca  kriterlerde istihdamın korunması koşulunun aranması da son derece isabetlidir."  dedi.
 
 "Desteğin başarısı kredinin tabana yayılmasına bağlı"
 
 Avdagiç, krediden/finansmandan faydalanacak firma sayısının en üst  düzeye çıkarılmasının çok önemli olduğunun altını çizerek, şu değerlendirmelerde  bulundu:  "Desteğin başarısını kredinin tabana yayılması belirleyecek. Bu kredi  desteğinden ne kadar çok KOBİ'miz faydalanırsa, o kadar etkisi yüksek olacaktır.  Bu kaynak ne kadar çok firmaya ulaşırsa, çarklar o kadar hızlı dönecektir. Atılan  tüm bu adımlar zinciri tamamlayan birer halka görevi görüyor. Kısa çalışma  ödeneği, kredi taksitlerinin ötelenmesi ve uygun maliyetli finansman bu surecin  telafisine önemli katkı verecek."  Avdagiç, kredi paketlerinin, koronavirüse karşı alınan ve alınacak  diğer ekonomik tedbirlerle birbirini tamamlayacağını sözlerine ekledi.
 
  
 "İşletmelerimize nefes aldıracak"
 
  Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, kamu  bankalarının önceki desteklerine ek olarak bugün açıkladıkları İşe Devam Kredi  Desteği'ni çok önemli bulduklarını söyledi.  Salgından etkilenen şirketlere 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam  36 ay vadeli ve yıllık yüzde 7,5 faiz/finansman oranlı kredi verileceğini dile  getiren Olpak, şu ifadeleri kullandı:  "Herhangi bir sektör ayrımı gözetilmeksizin salgından ekonomik olarak  olumsuz etkilenen tüm firmalara, istihdam azaltmama ön koşuluyla cirosuna bağlı  olarak 100 milyon liraya kadar kredi sağlaması, teminat eksiği bulunan firmaların  da krediye erişimi için Hazine Destekli KGF Kefaleti'yle desteklenmesi son derece  faydalı olacaktır. Başta KOBİ'lerimiz olmak üzere işletmelerimize nefes  aldıracak. Koronavirüs salgını sürecinde reel sektörün de vatandaşımızın  ekonomisinin de çarklarının dönmesi için gereken  her adımın atıldığını görmek iş  dünyası olarak bizi memnun ediyor."
 
 "İhracat ailesi olarak çok olumlu bulduk"
 
  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen hafta açıklanan Ekonomik  İstikrar Kalkanı paketiyle küresel salgının dünya ekonomisinde sebep olduğu  olumsuzlukları ortadan kaldırmaya yönelik tedbirler alındığını, bu gelişmenin iş  dünyasına moral aşıladığını söyledi. Açıklanan paketin ardından başta Türk Eximbank olmak üzere diğer  bankalar tarafından hayata geçirilen desteklerden bahseden Gülle, bu gelişmelerin  de ihracatçılara ve iş dünyasına önemli katkı sunduğunu anlattı. Gülle, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın sağlık ürünlerinde  özellikle KOBİ'lere yönelik açıkladığı desteklerin, Aile, Çalışma ve Sosyal  Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un açıkladığı kısa çalışma ödeneği ve telafi  çalışma süresine ilişkin kararların kendilerini sevindirdiğini kaydetti. İsmail Gülle "Bugün, finans sektörümüzde yapılan çalışmalar sonucu  açıklanan destekleri iş dünyamız için önemli bir gelişme olarak görüyoruz. Kamu  bankalarımızın faiz ve komisyon ödemelerini 3 ay erteleme hakkı, 1 yıla kadar  ödemesiz dönem içerecek şekilde yapılandırma imkanı, 3 aylık personel maaş gideri  kadar ilave limit imkanı gibi uygulamaya koydukları destekleri, 95 bini aşkın  ihracat ailesi olarak olumlu karşılıyoruz." ifadelerini kullandı.
 
   "Tedbirler mevcut istihdam oranının korunması noktasında etkili  olacak"
 
  
 Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı  Abdurrahman Kaan da dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin, Türkiye'de  sosyal, toplumsal ve ekonomik etkilerini en aza indirebilmek adına, başta  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, devlet yetkililerinin ve devlet  kurumlarının olağanüstü bir çaba ortaya koyduğuna işaret etti. Kaan, Türkiye’nin küresel ölçekte en yaygın ve en güçlü sermaye  platformu olarak, 11 bini aşkın üyeleri ve 60 bine yakın işletmeyle bu noktada  devlete en üst seviyede destek verebilmek üzere iş başında olduklarını dile  gertirerek, şunları kaydetti:  "Kısa ve uzun vadede dünya ekonomisine etkileri kaçınılmaz olan ve  yeni bir dünya düzeni oluşturması öngörülen bu pandeminin, Türkiye açısından en  büyük endişe noktalarından biri, işletmelerin iş kaybına paralel olarak ortaya  çıkması muhtemel istihdam kaybı olmaktadır. Bizler, kurulduğumuz günden bu yana  yalnız para kazanmayı değil, ülkemizin menfaatlerini ve ülke insanımızın refahını  önceleyen bir yapı olarak, MÜSİAD çatısı altında faaliyet gösteren  işletmelerimizde bu noktada negatif bir gelişme ortaya çıkmaması için elimizden  geleni yapacağımızın ve bünyemizde, bu nedenle bir istihdam kaybı yaşanmayacağına  dair üyelerimize ve iş dünyamıza istihdama devam çağrısı yapıyoruz. Bu bağlamda,  'Ekonomik İstikrar Kalkanı' paketi kapsamında işverenimize sağlanan muhtasar ve  KDV ile SGK primi ötelemesi, toplamda 7 milyar lirayı bulacak asgari ücret  desteği, esnek çalışma koşulları ve telafi çalışma süresine ilişkin sağlanan  diğer kolaylıkların; mevcut istihdam oranının korunması noktasında etkili  olacağına inanıyoruz. Geçmiş İstihdam Seferberliği uygulamalarında olduğu gibi, istihdamı  korumak ve böylece milli ekonomimizin en az hasarla bu süreçten çıkması adına,  bütün işverenlerimizin elini taşın altına koyacağına olan inancımız tamdır. Bu  birlik ve beraberlik ruhu ile, 2019 yılsonu itibariyle yüzde 13,7 seviyesinde  olan işsizlik oranının, 2020 yılı sonu itibariyle YEP kapsamında hedeflenen yüzde  11,8’e yakınsayacağını temenni ediyoruz. Bu vesile ile iş dünyamızın önde gelen  temsilcilerine istihdam kaybının yaşanmaması adına bir çağrıda bulunuyor; bu  süreçte birleştirici tutumuyla milletimizin tek vücut halinde hareket etmesini  sağlayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, süreci büyük bir olgunluk ve  profesyonellikle yürüten başta Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’ya, Hazine ve  Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Ticaret  Bakanımız Ruhsar Pekcan’a ve bütün bakanlıklarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz.  "