Kamboçya'da muhalefet ile müzakere yok

AA |  27 Mart 2018 Salı - 13:42 | Son Güncelleme : 27 03 2018 - 13:42

Kamboçya'da hükümet, muhalefet liderleriyle müzakere masasına oturmayacak.


Kyodo ajansının haberine göre, Kamboçya Başbakanı Hun Sen, bir  mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, Yüksek Mahkeme tarafından kasım ayında  kapatılan Ulusal Kurtuluş Partisinin (CNRP) eski lideri Sam Rainsy gibi muhalefet  liderleriyle müzakerede bulunmayacağını söyledi.
 
CNRP'nin iki kurucusu için affın söz konusu olmadığını vurgulayan Hun  Sen, "Vatana ihanet edenlerle müzakere yapılmayacak ve hainler için af  olmayacak." dedi.
 
Hun Sen, herhangi bir yabancı ülkeden, muhalefetle müzakereleri teşvik  etmek amacıyla gelebilecek çağrıları da kabul etmeyeceğinin altını çizdi.
 
Başbakan, ülkedeki genel seçimlerin planlandığı gibi 29 Temmuz'da  yapılacağını ifade etti.
 
Sam Rainsy, dün, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda,  demokratik değişikliğe uzlaşmacı bir yol açabilecek diyalog kültürüne inanmayı  sürdürdüğünü belirtmişti.
 
Hun Sen, temmuz ayında yapılacak genel seçimlerden önce muhaliflerine  karşı sert önlemler almak, basın kuruluşlarını kapatmak ve tek güvenilir  muhalefet partisini feshetmek için mahkemeleri kullanmakla suçlanıyor. Kamboçya  Başbakanı bu önlemleri almasının nedenini barış ve istikrar ihtiyacı olarak izah  ediyor.
 
Ülkedeki ana muhalefet partisi Kamboçya Ulusal Kurtuluş Partisi (CNRP)  geçen yıl kapatılmış, partiden 118 isim siyasetten men edilmişti.
 
Başbakan Hun'un 2013'teki seçimleri az bir farkla kazanmasından bu  yana Kamboçya'da muhalefet üzerindeki baskı giderek artmış, partinin o dönemdeki  lideri Sam Rainsy, hakaret suçundan verilen hapis cezası nedeniyle 2016'da ülkeyi  terk etmişti. Sam Rainsy'nin ardından bu yıl CNRP'nin başına geçen Kem Sokha da  vatana ihanet suçlamasıyla gözaltına alınmıştı
 
Başbakan Hun Sen, 5 Mart'ta, Rainsy'nin ülkedeki siyasi krizin  sonlanması için müzakerelere başlanması çağrısına olumsuz yanıt vermişti.
 
Hun Sen, barış ve istikrar için diyaloğa hazır olduğunu ancak Kamboçya  yasalarına göre siyasi faaliyetlerden men edilmiş kişilerle müzakere etmeyeceğini  belirtmiş ve Sam Rainsy'i hainlikle suçlamıştı.