Kadınlarda görülen saç kayıpları önlenebilir mi?

19 Aralık 2018 Çarşamba - 12:46 | Son Güncelleme : 19 12 2018 - 12:50

Saç dökülmesi çeşitli etkenlere göre değişiklik göstermektedir. Çoğu kadın hayatının bir döneminde saç dökülmesi yaşamıştır. Saç derimiz de bu saç kayıplarından etkilenmektedir. Saç Bakım Uzmanı Serap Öztürk Niya, özellikle kadınlarda görülen saç dökülmelerinin önlenebilir olduğuna dikkat çekti.


'Beslenme  bozukluklarının saç kayıplarını kalıcı hale getirdiğini dile getiren Saç Bakım Uzmanı Serap Öztürk Niya,şunları anlattı: Saç kayıpları kadın tipi genetik saç dökülmesi ve erkek tipi saç dökülmesi olarak ikiye ayrılır. Kadın tipi genetik saç dökülmesi, genellikle saç ayrımının belirginleşmeye başlamasıyla ortaya çıkar. Zaman içerisinde ön saç çizgisinin arkasındaki saçların incelmesi ve tepenin kelleşmesiyle devam eder.

Kadın tipi genetik saç dökülmeleri, hormonların değişim göstermesiyle birlikte hamilelikte, ergenlikte veya menopoz dönemlerinde hızlanabilir. Beslenme bozuklukları, stres, sağlık problemleri ve kansızlık gibi durumlarda ise yoğun saç kayıplarıyla karşılaşabilirsiniz.

Kadın tipi genetik saç kayıpları, hormonların değişim gösterdiği ergenlik, hamilelik ve menopoz dönemlerinde belirgin hale gelip, sağlık sorunları, beslenme sorunları, kansızlık ve yoğun stresle tetiklenip hızlanabilmektedir.

Kadın tipi saç kaybını “kalıcı” hale getiren temel sebepler;

  • Genetik etkiler
  • Hormon düzensizlikleri
  • Demir eksikliğine bağlı kansızlık
  • Beslenme bozuklukları
  • Tiroit fonksiyon bozuklukları
  • Sistemik rahatsızlıklar

Kadınlarda saç dökülmesine çözüm

Saç dökülmesinin tedavisine başlamadan önce yapılması gereken ilk şey doğru teşhisi koymaktır. Kadınlarda görülen saç kayıplarında fiziksel sebepler büyük rol oynadığından uzmanlar tarafından yapılacak teşhis çok önemlidir. Saç dökülmesine neden olan faktörlere yönelik tedaviye başlanmalıdır. Böylece amaca yönelik bir yöntem izlendiğinde kadınlardaki saç problemleri büyük oranda azalabilir.

Şiddetli dökülme kısa süreli veya uzun süreli görülen, günlük saç dökülmesinin artması durumudur. Kansızlık, stres, yüksek TSH değeri, hızlı kilo alıp verme, doğum, ilaç kullanımı gibi pek çok nedeni olabilir. Bu tip saç dökülmelerinde nedeni bulup tedavi edildiğinde, saç eski sağlığına kavuşabilir.

Kişide kilo kaybı, stres ve kansızlık gibi durumlardan dolayı saç kayıplarında laser,  gibi büyüme faktörlerini devreye sokacak tedaviler yapılabilir. Kepek ve egzama gibi saç derisi problemi olan kadınlar ise çözüm olarak mutlaka anti-septik, anti-fungal içerikli ürünler kullanmalılardır. Saç yaşayan bir canlıdır; bu yüzden iyi uyku, sağlıklı ve düzenli beslenme çok önemlidir. Günde mutlaka 2-3 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Çok fazla boya ve ısı işlemlerine maruz kalan saçlarda ise dökülmelerin olması çok normaldir. Bu tip dökülmelerde ise saç uçlarına nem ve protein yükleyen bakım ürünleri kullanılmalıdır.

ETİKETLER