Kadınlar kansere karşı bilinçlendiriliyor

AA |  08 Mart 2019 Cuma - 15:17 | Son Güncelleme : 08 03 2019 - 15:21

Kocaeli Valiliği koordinasyonunda başlatılan "Kadın Sağlığı Eğitim Projesi" doğrultusunda kentteki yaklaşık 680 bin kadına, meme ve rahim ağzı kanserleri tanı yöntemleri, üreme sağlığı, normal doğum, menopoz, obeziteden korunma, sağlıklı beslenme ve kadına yönelik şiddet gibi konularda eğitim verilerek bilinçlenmenin arttırılması amaçlanıyor.


İl Sağlık Müdürlüğünce Ekim 2017'den itibaren yürütülen "Kadın Sağlığı  Eğitim Projesi"nde, doktor, ebe ve hemşirelerden oluşan 36 kişilik ekip, kentte  eğitimler düzenleyerek kadınlarla bir araya geliyor.
 
 
Proje ekibi, kentteki 15-69 yaş arasındaki yaklaşık 680 bin kadına,  meme ve rahim ağzı kanserleri tanı yöntemleri, kadın üreme sağlığı, normal doğum,  menopoz, obeziteden korunma, sağlıklı beslenme, organ bağışının önemi, kadına  yönelik şiddet, sigara bağımlılığı gibi konularda eğitim vermeyi planlıyor.
 
Proje kapsamında düzenlenen toplantılarla yaklaşık 1,5 yılda, 340 bin  kadına ulaşılarak, kadınların "korkulu rüyası" olarak nitelendirilen hastalıklara  karşı bilinçlenmeleri sağlandı.
 
 "Çalışmalarımızı ara vermeden sürdürüyoruz"
 
Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy'un eşi proje koordinatörü Hülya Aksoy, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, projeyi Valilik bünyesinde başlattıklarını, hedef  kitlelerinin kentte yaşayan yaklaşık 680 bin kadın olduğunu söyledi.
 
"Proje kapsamında bugün itibarıyla 340 bin kadına ulaşmış durumdayız."  diyen Aksoy, kadınları kendi sağlıkları konusunda bilinçlendirmek istediklerini  kaydetti.
 
Aksoy, kadınları tehdit eden kanser türlerinin katılımcılara  anlatıldığını dile getirerek, "Bunun anlatılması kadınların kendi kendine aylık  muayenesini yapması konusunda bilgiler veriliyor. Bunu nasıl yapacağını gösteren  videolarımız var. Bunları kadınlarımıza gösteriyoruz. Bunun dışında rahim ağzı  kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, menopoz, sigara ve uyuşturucu  bağımlılığı, obezite ve kadına şiddet gibi konularda bilgilendirme toplantısı  yapıyoruz. Tek amacımız, kadınlarımızda farkındalık yaratmak. Bunun için  çalışmalarımızı ara vermeden sürdürüyoruz." diye konuştu.
 
 "Bilinçlenmeye bağlı olarak KETEM'lere müracaatlar arttı"
 
Kadınların kendilerini tehdit eden hastalıkları bilmesinin öneminden  bahseden Aksoy, şöyle devam etti:
 
 "Proje kapsamında farkında olmadan bu sıkıntıları yaşayan kadınlar  oldu. Kendisinde meme kanseri bulunduğunu projenin içinde öğrenip tedavi olmaya  başlayan kadınlar oldu. Bir kişiye bile ulaşsak, çok büyük bir fayda sağlamış  oluyoruz. Bu da çok önemli. Gittiğimiz toplantılardan kadınların çoğunluğunun  Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinden (KETEM) habersiz olduğunu fark  ediyoruz. KETEM'ler ücretsiz tetkikler yapan yerler. Kadınlarımızı, anlattığımız  başlıklarla ilgili nerelere müracaat edebilecekleri konusunda bilgilendiriyoruz.  Dolayısıyla projeye başladıktan sonra bilinçlenmeye bağlı olarak KETEM'lere  müracaatların arttığını, bu anlamda da fayda sağladığını görüyoruz."
 
Mahalle veya şehir merkezi ayırmadan kadınların olduğu her yere  ulaştıklarını anlatan Aksoy, toplantılara kadınların yoğun katılım sağladığını  bildirdi.
 
Aksoy, temel amaçlarının kadınların sağlığını korumak ve yaşam  kalitelerini arttırmak olduğunu vurgulayarak, "Yaptığımız toplantılar sonrasında  konuştuğumuz kadınlarımız oluyor. Kadınlarımız, kendileri için böyle bir proje  oluşturulup, kendi ayaklarına gelinmesi noktasında çok büyük memnuniyet  duyduklarını ifade ediyorlar. 100 kadından 5'i bile KETEM'e gidip tetkik  yaptıralım diyorsa, bilinçlendirmenin sağlanması noktasında bir kazanımdır."  değerlendirmesinde bulundu.
 

ETİKETLER