Kabus haline geldi! Yüzde 70'lere çıkabilir

AA |  22 Haziran 2019 Cumartesi - 21:02 | Son Güncelleme : 22 06 2019 - 21:02

Sakarya'nın Karasu ve Kocaali ilçelerinde görülen "Amerikan beyaz kelebeği" ile köylülerin ilaçlı mücadelesi yetersiz kaldı.


Çiftçiler, fındık başta olmak üzere birçok ağaç ve bitki türüne  verdiği zararla ciddi ekonomik kayıplara sebep olan Amerikan beyaz kelebeği  sorununa çözüm bekliyor. Başta dut olmak üzere söğüt, çınar, akçaağaç, fındık  gibi ağaçlarla beslenen Amerikan beyaz kelebeği ile köylülerin ilaçlı mücadelesi  sonuç vermedi. Fındık bahçelerinde ve meyve ağaçlarında görülen tırtıllar,  bitkinin kök, dal, meyve ve yaprak gibi bölümlerine zarar vererek önemli ölçüde  verim kayıplarına neden oluyor.
 
"Fındıkçıları çok yoğun bir şekilde tehdit ediyor"
 
Kocaali Ziraat Odası Başkanı Tamer Tunca, gazetecilere yaptığı  açıklamada, ilçede yoğun olarak Amerikan beyaz kelebeği vakası görüldüğünü  söyledi. Bölgenin Türkiye'nin fındık üretiminin yüzde beşini karşıladığını  aktaran Tunca, sorunun yaklaşık üç yıldır devam ettiğini belirtti.
 
Verimin yüzde 40 kadar etkilendiğini anlatan Tunca, şöyle konuştu:
 
"Bu yıl görünen o ki Amerikan beyaz kelebeği külleme hastalığı günden  güne devam ettiği için, fındıkçıları çok yoğun bir şekilde tehdit ediyor. Bunun  zararı yüzde yetmişlere kadar çıkarabileceği endişesi taşımaktayız.  Popülasyonları çok yoğun bir şekilde yayılma gösterdiği için, önünü almamız  mümkün olmuyor."
 
Tunca, Amerikan beyaz kelebeğinin fındıkçıların kabusu haline  geldiğini sözlerine ekledi.
 
Fındık üreticisi Sevcan Yızıcı da üç yıldır Amerikan beyaz kelebeğinin  fındık bahçelerine zarar verdiğini aktararak verimin çok düştüğünü dile getirdi.  Üreticinin yaptığı ilaçlamaların yetersiz kaldığını anlatan Yızıcı, bu konuda  devletten yardım beklediklerini ifade etti.
 
Üreticilerden Hidayet Kutlu da çiftçinin Amerikan beyaz kelebeğine  karşı verdiği mücadelenin devlet desteği olmadan sonuçsuz kalacağını kaydetti.

ETİKETLER