Jeffrey ABD'nin mesajını iletti: Türkiye'nin yanındayız

AA |  12 Şubat 2020 Çarşamba - 13:50 | Son Güncelleme : 12 02 2020 - 14:16

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve beraberindeki heyet, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ile bir araya geldi. ABD'nin mesajını ileten Jeffrey "NATO müttefiki Türkiye'nin yanındayız açıklaması yaptı.


ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve  beraberindeki heyet, Dışişleri Bakanlığındaki temaslarında, ABD'nin NATO  müttefiki Türkiye'nin yanında olduğunu vurguladı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Jeffrey ve  beraberindeki heyetin Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ile yaptığı  görüşmede, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, şehit olan Türk askerleri için  ABD hükümetinin taziye dileklerini iletti ve ABD'nin NATO müttefiki Türkiye'nin  yanında olduğunu tekrarladı.
 
Bakan Yardımcısı Büyükelçi Önal da İdlib'de sahada giderek kötüleşen  durum ve son gelişmeler hakkında ABD heyetine bilgi verdi ve Türkiye'nin,  İdlib'de Astana ve Soçi kapsamında varılan mutabakatların uygulanmasına atfettiği  önemi vurguladı. Görüşmede, sahadaki insani durum ve siyasi süreç gibi Suriye sorununun  diğer boyutları ele alındı. Bu alanlarda uluslararası toplumun aktif rol oynaması  gerektiğinin altı çizildi. Resmi temaslarda bulunmak için Ankara'ya gelen Jeffrey ve heyetinin  Dışişleri Bakanlığındaki görüşmeleri, yaklaşık 1,5 saat sürmüştü.