Japonya'dan, BM'de ortalığı kızıştıracak çağrı! "Diyalog zamanı değil"

AA |  21 Eylül 2017 Perşembe - 1:09 | Son Güncelleme : 21 09 2017 - 1:12

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Kuzey Kore'nin, "uluslararası yaptırımların artırılmasını" gerektirecek derecede "tüm insanlık için tehdit" olduğunu belirterek, bu ülkeye baskı uygulanmasını istedi.


Abe, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada,  2006'dan bu yana gerçekleştirdiği 6 nükleer denemenin ikisini son üç haftada  yapan Kuzey Kore'ye karşı "diyalog süreci"nin artık bittiğini ve şimdi "baskı  zamanı" olduğunu bildirdi.
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın BM kürsüsünden yaptığı konuşmada Kuzey  Kore rejiminin "tamamen imha"sı şeklindeki sert ifadelerinden sonra Japonya  Başbakanı Abe de Kuzey Kore'nin füze denemelerinden vazgeçmeyeceğini ve "benzeri  görülmemiş bir tehdit" olduğunu söyledi.
 
Kuzey Kore konusunda, "gerekli olan şey eylem" diyen Abe, "Kuzey  Kore'nin provokasyonlarına bir son verebilmemiz, uluslararası toplumun  dayanışmasına bağlıdır. Fazla zamanımız kalmadı." ifadelerini kullandı.
 
Abe, konuşmasında şunları kaydetti:
 
"Kuzey Kore bir füze denemesi daha yaparak karara (BM Güvenlik Konseyi  kararı) uymadığını şimdiden göstermiş durumda. Karar başlangıcın ötesinde bir şey  değildir. Füze yapımı için gerekli maddi, insani ve teknoloji gibi kaynakların  Kuzey Kore'ye gitmesini engellemek zorundayız."
 
"Şimdi diyalog zamanı değil. Artık baskı uygulamanın zamanı geldi."  diyen Abe, "Sadece BM'nin Kuzey Kore'ye yeni yaptırımları kabul etmesiyle memnun  olamayız. Şimdi önemli olan yaptırımlar sekteye uğramadan yürürlüğe konmalı ve bu  da Çin ve Rusya ile yakın işbirliği gerektiriyor." ifadesini kullandı.
 
ABD Başkanı Trump da Abe'nin konuşmasından bir gün önce yaptığı ilk BM  hitabında, ABD'nin tehdit edilmesi halinde Kuzey Kore'yi "tamamen yok etme"  uyarısında bulunmuştu. BM Güvenlik Konseyi'nin veto hakkı bulunan iki doğu bloğu  ülkesi Çin ve Rusya, Kuzey Kore'nin nükleer füze deneme programı konusundaki  krizde diyalog önerisinde bulunurken, bu yıl BM Genel Kurulu çalışmalarına  katılmayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Trump'ın sert Kuzey Kore açıklamasını  eleştirmişti.

ETİKETLER

Japonya Abe Kuzey Kore bm