Japonya Başbakanı'ndan ABD'ye tepki: Büyük zarar verecek!

AA |  20 Temmuz 2018 Cuma - 21:31 | Son Güncelleme : 20 07 2018 - 21:34

Japonya Başbakanı Şinzo Abe: "Kısıtlayıcı tedbirler konulduğunda istihdam kaybolacak ve sadece ABD ekonomisine değil, aynı zamanda dünya ekonomisine de büyük zarar verecek"


Japonya Başbakanı Şinzo Abe, ABD'nin otomobil ithalatına  yönelik yüksek gümrük tarifelerinin olumsuz sonuçlanacağı ve yalnızca ABD  ekonomisine değil, küresel ekonomiye de zarar vereceğini belirtti. 
 
Kyodo ajansının haberine göre, Başbakan Şinzo Abe, basına yaptığı  açıklamada, Japonya'nın, ABD tarafından otomobil ithalatına getirilen yüksek ek  gümrük vergilerinin hedefi haline gelmek istemeyeceğini söyledi.
 
Şinzo Abe, ABD yönetiminin yüksek gümrük vergilerine gerekçe olarak  ulusal güvenlik kaygılarını ileri sürmesine karşılık, "Japonya'nın otomobil ve  otomobil parçası sanayisi, Amerika'nın ulusal güvenliğini asla tehdit etmedi ve  asla etmeyecek." dedi.
 
ABD'nin, olası ek gümrük vergilerine karşı Şinzo Abe, bu durumu ABD'ye  açıklamaya devam edeceğini söyledi.
 
ABD'de satılan Japon araçlarının büyük kısmının ülkede üretildiğine  dikkati çeken Şinzo Abe, Japon otomobil sanayisinin "yüksek kaliteli işler"  çıkardığını ve ABD'nin ekonomisine büyük katkı sağladığını vurguladı.
 
Abe, "Kısıtlayıcı tedbirler konulduğunda, bu istihdam kaybolacak ve  sadece ABD ekonomisine değil, aynı zamanda dünya ekonomisine de büyük zarar  verecek." ifadelerini kullanırken, "karşılıklı olarak uygulanan ticari  kısıtlamaların  kimseye faydası olmadığını" kaydetti.
 
ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mart'ta ithal çelik ve alüminyuma  sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulanması kararını  imzalamıştı.
 
Trump'ın, Mayıs ayında, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross'tan ithal  otomobil ve otomobil parçalarının ülkenin ulusal güvenliğine yönelik etkilerinin  araştırılmasını istediği, bakanlık tarafından yürütülecek incelemenin, ithal  otomobil ve otomobil parçalarına gümrük vergileri getirilmesine neden olabileceği  bildirilmişti.