İzmitli Ayten’e iki kardeş daha geliyor

METE TANSU / VATAN |  03 Kasım 2014 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 03 11 2014 - 2:30

Hyundai küçük otomobil üssü haline getirdiği Türkiye’ye yeni görev vermeye hazırlanıyor. Hyundai Assan, İzmit’te i10 ve i20’den sonra stationwagon i20 ile B SUV üretimi planlıyor


Hyundai’nin küçük otomobil üretim merkezi olan Türkiye’ye bir önemli görev daha veriliyor. 1.4 milyar liralık yatırımla İzmit tesisinin kapasitesini 100 bin adetten 200 bine çıkaran ve halk arasında ‘Ayten’ ismiyle anılan yeni i10 ile yeni i20’yi bantlardan indiren Hyundai Assan, yerli modelleri dörtlemek için kolları sıvadı.

Tasarım şefi açıkladı

Hyundai Avrupa Tasarım Şefi Thomas Burkle, i20’nin stationwagon versiyonu üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Stationwagonun, i20’nin Avrupa’daki tek üretim merkezi olan İzmit’te üretileceği belirtiliyor. Böylece i20 ailesinin 5 kapı, 3 kapı ve stationwagon olmak üzere üç versiyonu ülkemizde üretilmiş olacak. Hyundai’nin İzmit fabrikasındaki yeniliği stationwagon i20 ile sınırlı değil. Güney Koreli üretici, uzun süredir Türkiye’de üretimini planladığı B SUV modeli için artık düğmeye basmaya hazırlanıyor. Mini SUV, Çin’de üretilen ix25 veya Paris Fuarı’nda sergilenen Intrado konseptinin seri üretim versiyonu olacak. Araç, i20 platformu üzerine inşa edilecek.

Üretim sinyali gelmişti

Hyundai Assan Satış ve Pazarlama Direktörü Bang Sun Jeong, Avrupa için B SUV tarzı bir araç için kararın henüz kesinleşmediğini ancak kendilerinin bu projeye talip olduğunu açıklamıştı. Jeong, “Çin’de benzeri bir aracı üretip satıyoruz. Ama bu araç Avrupa normlarına uygun değil. Hyundai’nin çalışmaları devam ediyor” diye konuşmuştu.

İlk ihracat Fransa’ya

Hyundai Assan, yeni i20’nin ihracatına başladı. Otomobilin gönderildiği ilk ülke Fransa oldu. Hyundai Assan İzmit fabrikasında 3 vardiya ile yılda toplam 200 bin adet i10 ve i20 üretecek. Bu iki modelin dünyadaki tek üretim merkezi konumundaki tesis, yeni i20’den 2014’te 25 bin adet, 2015’te 110 bin adetlik ihracat hedefliyor.

Yeni model 2017’de

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Paris Otomobil Fuarı’nda yeni model üretimi için hazırlıklarının sürdüğünü belirterek, “B SUV sınıfında yer alacak aracın en geç 2017’de üretime geçmesini bekliyoruz” açıklamasını yapmıştı. 

Mini SUV satışları 1 milyona koşuyor

Avrupa’da B SUV segmenti son dönemde çok moda. Pazara sunulan Nissan Juke, Opel Mokka, Renault Captur, Peugeot 2008 gibi modeller büyük ilgi görüyor. Mini SUV sınıfı yüzde 89 gibi yüksek oranda büyüme sergiledi. Araştırma şirketi IHS Automotive’e göre, 2020 yılına kadar Avrupa’da küçük SUV satışlarının 1 milyon adede ulaşması bekleniyor.