İzmir, İstanbul, Ankara ve Kayseri merkezli FETÖ operasyonu: Çok sayıda gözaltı var...

DHA |  15 Eylül 2020 Salı - 8:08 | Son Güncelleme : 15 09 2020 - 11:13

İzmir merkezli 28 ilde FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda, aralarında Foça İlçe Jandarma Komutanının da olduğu 53 kişi gözaltına alındı.Ankara'da öğretmenlere operasyon yapılırken, Kayseri'de gaybubet evine baskın düzenlendi.


Operasyon haberleri peş peşe geliyor. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün TSK yapılanmasında yer aldığı ileri sürülen 38'i muvazzaf asker, 66 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin yakalanması için İzmir merkezli 28 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, belirlenen adreslere baskın düzenledi. Şu ana kadar, aralarında Foça İlçe Jandarma Komutanı'nın da olduğu 53 şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi. 
 
ANKARA'DA ÖĞRETMENLERE OPERASYON 
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ soruşturması kapsamında 8'i  aktif görevde olan ByLock kullanıcısı 12 öğretmen hakkında gözaltı kararı  verildi.
 
GAYBUBET EVİNE BASKIN

Kayseri'de FETÖ/PDY örgütünün üst yönetiminin talimatıyla, aranan örgüt mensuplarının saklanması ve örgütün faaliyetlerini sürdürebilmesi amacıyla illerde “Gaybubet evi” adı altında kendilerince hücre evi oluşturdukları, firari olarak aranan ve ilimizde hücre evlerinde saklandıkları tespit edilen şüphelilerin yakalanmasına yönelik Tem Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonda 2'si kadın 3 kişi gözaltına alındı. 

İSTANBUL'DA OPERASYON...

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) TSK yapılanması  soruşturması kapsamında, Hava Kuvvetleri Komutanlığından ihraç edilen 3 yüzbaşı  ve halen görevde olan bir üsteğmenin de aralarında bulunduğu 47 şüpheli hakkında  gözaltı kararı çıkarıldı. 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma  Bürosu tarafından yürütülen FETÖ'nün sözde TSK yapılanmasına yönelik soruşturma  devam ediyor. Savcılık, askeri mahrem yapılanma içinde bulunduğu tespit edilen 47  asker şüpheli hakkında gözaltı kararı verdi.  Bunun üzerine harekete geçen İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ve  İstanbul TEM Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul'da 18, Ankara'da 5, İzmir, Bursa Isparta, Erzurum, Malatya, Rize, Eskişehir, Samsun, Kahramanmaraş, Muğla Antalya, Kastamonu, Sakarya, Kocaeli, Uşak, Ordu ve Düzce'de birer kişi, yurt  dışında da 7 kişi olmak üzere 19 şehirdeki 47 şüphelinin yakalanması için eş  zamanlı operasyon başlattı.
Operasyonlarda 16'sı İstanbul'da, 1'i de şehir dışında olmak üzere 17  kişi gözaltına alındı.  Yurt içinde bulunan 23 şüphelinin yakalanması için çalışmaların devam  ettiği, 7 şüphelinin ise yurt dışı çıkış kaydı olmaları nedeniyle  yakalanamadıkları bildirildi.
 
 Askeri okul öğrencisi 36 şüpheli
 
 Hakkında gözaltı kararı verilen şüpheliler arasında, Hava Kuvvetleri  Komutanlığından daha önce ihraç edilen 3 yüzbaşı ve halen görevde olan bir  üsteğmen, geçici görevden uzaklaştırılan Jandarma Genel Komutanlığı mensubu bir  üsteğmen, Sahil Güvenlik Komutanlığından emekli  bir yüzbaşı, kapatılan askeri  okullardan 36 öğrenci ile görevde veya ihraç edilmiş astsubaylar bulunuyor. Şüphelilerden 5'inin halen görevde olduğu, bir kişinin geçici görevden  uzaklaştırıldığı, bir kişinin emekli olduğu, 1 kişinin istifa ettiği, 3 kişinin  ihraç edildiği ve 36 şüphelinin de kapatılan askeri okul öğrencisi olduğu  belirtildi.   İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün TSK yapılanmasında  faaliyet gösteren asker şahıslardan sorumlu, örgütsel olarak "öğretmen" tabir  edilen sivil unsurlarca kullanıldığı değerlendirilen büfe, market ve benzeri  kamuya açık yerlerde kurulu ankesörlü-kontörlü-sabit hatlarla örgütsel iletişim  modeline uygun şekilde ardışık-periyodik-yoğun irtibat sağlandığı tespit edilen  Jandarma Genel Komutanlığı personelleri ile kapatılan askeri okul öğrencilerine  yönelik soruşturmalar sürüyor.