İzmir'deki cinsel saldırı davası yeniden görülüyor!

AA |  13 Haziran 2016 Pazartesi - 14:56 | Son Güncelleme : 13 06 2016 - 14:56


İzmir'in Bornova ilçesinde üniversite öğrencisi kıza  cinsel saldırıda bulunulmasına ilişkin davada yargılanan 2 sanığa alt sınırdan  ceza verilmesi nedeniyle kararın Yargıtay tarafından bozulması üzerine davanın  yeniden görülmesine başlandı. 
 
 İzmir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılamanın yeniden başladığı  duruşmaya, tutuklu sanık Gökhan Muşmula, sanık ve mağdur tarafın avukatları,  davaya müdahil olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Kadın Cinayetlerini  Durduracağız Platformu'nun avukatları katılırken, sanık Ali Yavaş ile mağdur  üniversite öğrencisi E.E gelmedi.
 
 Duruşmada, mahkemedeki önceki yargılamada sanıklar hakkında  ''nitelikli cinsel saldırı'' suçundan 9 yıl 2'şer ay, ''cebir ve tehditle  hürriyetini kısıtlama'' suçundan ise 5'er yıl olmak üzere 14 yıl 2'şer ay hapis  cezası verildiği, Yargıtayın kararı "alt sınırdan ceza verilmesi" nedeniyle  bozduğu kaydedildi.
 
 Karara ilişkin görüşü sorulan sanık Muşmula, duruşma başından bu yana  doğruyu söylediğini, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan cezasını  çektiğini savunarak, Yargıtayın bozma kararına uyulmaması gerektiğini iletti.
 
Sanık avukatları da Yargıtay'ın bozma kararına uyulmamasını talep  etti.
 
 E.E'nin avukatı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kadın  Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatları ise Yargıtayın kararına uyularak  sanıklara üst sınırdan ceza verilmesini istediklerini bildirdi.
 
 Mahkeme Başkanı Hatice Demir, duruşmaya gelmeyen sanık Ali Yavaş  hakkında yakalama kararı çıkartılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.
 
Duruşmanın ardından adliye önünde Kadın Cinayetlerini Durduracağız  Platformu üyeleri adına açıklama yapan Sanem Deniz Kural, 2010 yılından bu yana  davayı takip ettiklerini, kadınlara yönelik gerçekleştirilen cinsel şiddete  sessiz kalmayacaklarını aktararak, bu tür davaların her zaman takipçisi  olacaklarını söyledi.
 
Olay
 
Bornova ilçesindeki metro istasyonunda, 2010 yılının kasım ayında  dövülmüş halde bulunarak hastaneye kaldırılan üniversite öğrencisi E.E, barda  tanıştığı İ.O.D ile otobüs durağında beklerken kendilerini eve bırakmak isteyen  iki kişinin aracına bindiklerini, araçtaki iki kişinin bir süre sonra İ.O.D'yi  zorla araçtan indirdiğini ve kendisine de döverek cinsel saldırıda bulunduğunu  bildirmişti.
E.E'nin verdiği plaka bilgisinden yola çıkılarak gözaltına alınan ve  sonrasında tutuklanan iki kişi hakkında dava açılmıştı.
 
Yargılama sonunda, İzmir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi, iki sanığa  ''nitelikli cinsel saldırı'' suçundan 9 yıl 2'şer ay, ''cebir ve tehditle  hürriyetini kısıtlama'' suçundan ise 5'er yıl olmak üzere, 14 yıl 2'şer ay hapis  cezası vermişti.
 
Yargıtay ise üniversite öğrencisi E.E'ye karşı işlenen suçun niteliği,  sanıkların olayda kasıtlı kusurlarının yoğunluğu ve mağdurenin ruh sağlığının  bozulması nedeniyle sanıklara verilecek cezanın daha fazla olması gerektiğini  gerekçe göstererek bu kararı bozmuştu.