Son dakika: İki ilde büyük operasyon! Sayıları çok fazla

AA |  10 Mayıs 2018 Perşembe - 8:42 | Son Güncelleme : 10 05 2018 - 11:51

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ'nün Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, aralarında açıkta bulunan 91 muvazzaf askerin de yer aldığı 96 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara'da kapatılan bir özel okulun çalışanlarına yönelik operasyonda 93 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.


İzmir merkezli 15 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün  (FETÖ) Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki "kripto yapılanması"na yönelik  operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen aralarında açığa alınan muvazzaf  askerlerin de bulunduğu 96 şüpheliden 65'i gözaltına alındı. 
 
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma  Bürosunca FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki kripto  yapılanmasına yönelik soruşturmalar devam ediyor.
 
 
Bu kapsamda FETÖ mensuplarınca oluşturulan dijital materyalde örgüt  üyesi olduğuna ilişkin kayıtları bulunan, aynı zamanda HTS çalışması sonucu  ankesörlü ve kontörlü telefonlardan sivil imamlarca aranan Hava Kuvvetleri  Komutanlığında görevli askerler tespit edildi.
 
Bunun üzerine önceden haklarında herhangi bir işlem yapılmayan ve  örgütün kripto yapılanması içerisinde yer aldığı iddia edilen 91'i açığa alınan  muvazzaf askerler ile 5 sivil imam hakkında gözaltı, arama ve el koyma kararı  alındı.
 
Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince İzmir  merkezli 15 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda haklarında gözaltı kararı  verilen 96 şüpheliden 65'i yakalandı.
 

Adreslerinde bulunamayan diğer şüphelilerin yakalanmasına yönelik  çalışmalar sürüyor.
ANKARA'DA DA DEV OPERASYON
 

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığınca, Kanun Hükmünde  Kararname (KHK) ile faaliyetine son verilen bir dershanenin eski yönetici ve  çalışanı 93 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. 
 
Alınan bilgiye göre, KHK ile kapatılan Özel Söğüt Eğitim Yayın  Bilgisayar Turizm İnşaat Ticaret AŞ'nin eski yönetici ve çalışanı olan 93 kişinin  yakalanması için sabah saatlerinde operasyon başlatıldı.
 
Şüphelilerin 48'inin Ankara'da, 41'inin diğer illerde olduğu, 4'ünün  ise yurt dışında bulunduğu öğrenildi.

ETİKETLER