İzlanda'ya Milli Takım notası

10 Haziran 2019 Pazartesi - 10:23 | Son Güncelleme : 10 06 2019 - 13:41

Türkiye, A Milli Futbol Takımının Keflavik Havalimanında maruz kaldığı muamele nedeniyle İzlanda'ya durumu kınayan nota verdi. Ayrıca Türkiye'nin Oslo Büyükelçisi Fazlı Çorman, Türkiye'nin rahatsızlığını vurgulamak ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak üzere İzlanda'ya doğru yola çıktı.


 A Milli Futbol Takımı'nın 2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri H  Grubu'nda İzlanda ile yapacağı karşılaşma öncesinde Keflavik Havalimanı'na gelen  Milli Takım kafilesinin, ülkeye girişleri sırasında İzlandalı yetkililer  tarafından gördüğü muameleye ilişkin Türkiye'nin Oslo Büyükelçiliği aracılığıyla  İzlanda'ya durumu kınayan nota verildi.  Notada, A Milli Futbol Takımı'nın ülkeye girişi sırasında İzlandalı  yetkililer tarafından uzun süre pasaport kontrolünde bekletilmesine, eşyalarının  detaylı aranmasına ve milli futbolculara yönelik saygısız ve saldırgan tavırlara  dikkat çekildi.
 
Notada, A Milli Futbol Takımı'na yönelik muamele kınandı ve ek  güvenlik tedbirlerinin alınması talep edildi.  Ayrıca Türkiye'nin Oslo Büyükelçisi Fazlı Çorman, Türkiye'nin  rahatsızlığını vurgulamak ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak üzere  İzlanda'ya doğru yola çıktı.
 
PEŞ PEŞE TEPKİLER....
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Gereğini yapacağımızdan milletimizin şüphesi olmasın." açıklamasını yaptı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, konuyla ilgili girişimin başlatıldığını duyurdu. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de "İzlanda makamları bu “ilkel” uygulama için özür dilemelidir. Bu yanlışı telafi edecek adımlar atmalıdır." dedi.
 
 
 TÜRKİYE'DEN İKİNCİ KINAMA
 
Türkiye, A Milli Futbol Takımı'nın İzlanda'da  havalimanında gördüğü olumsuz muameleye ilişkin Oslo Büyükelçiliği tarafından  İzlanda'ya durumu kınayan nota vermesinin ardından bu ülkeyi Kopenhag Büyükelçiliği üzerinden de kınadı. 
 
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin Kopenhag  Büyükelçiliği tarafından İzlanda'nın Türkiye'ye akredite Kopenhag'taki  Büyükelçisi nezdinde girişimde bulunuldu ve Keflavik Havalimanı'na gelen Milli  Takım kafilesinin, "ülkeye girişleri sırasında maruz kaldığı muamelenin her  bakımdan kabul edilemez, her türlü dostluk ilişkisinin dışında, ahlak kurallarına  uymayan ilkel ve aciz bir tutum olduğu" bildirildi.
 
Söz konusu girişimde İzlanda makamlarına, yaşananların Türk  vatandaşları nezdinde büyük infiala yol açtığı belirtilerek, Türkiye ve Türk  milleti adına bu tutumun protesto edildiği ve şiddetle kınandığı ve konuya  ilişkin izahat beklendiği vurgulandı.
 
FUTBOLCULARDAN TEPKİ
 
Milli futbolcular Emre Belözoğlu ve Burak Yılmaz, havalimanı çıkışında yaşananlara tepki göstermişti. 
Burak Yılmaz, "Yaptıkları saygısızlık, terbiyesizlik. Üç saattir orada bekliyoruz. Herkesin çantasını aldılar, herkesin kremlerini aldılar, çantasını alıyorlar. Tekrar tekrar geçiyorlar, biz 6,5 saat uçtuk, 3 saattir de bekliyoruz. Hatta bazı arkadaşlarımız hala gelemedi. Çıkabilen geliyor işte." ifadelerini kullanmıştı.
Kaptan Emre Belözoğlu da "Ben bir şey söylemek istemiyorum. Bizim ülkemize kurban olsunlar. Gereğini açıklarlar. Ne yazık ki evet, indiğimizden itibaren içeride gereksiz fazla arama yapıldı." diye konuşmuştu.
 
TUVALET FIRÇASI REZALETİ 
 
Skandal bununla da bitmemiş ve İzlandalı bir taraftar, açıklama yaptığı sırada Emre Belözoğlu'na, mikrofon tutar gibi tuvalet fırçası uzatmıştı.  Söz konusu taraftar, daha sonra gözden kaybolmuştu.
Sabah saatlerinde Türkiye'den peş peşe tepki geldi.