İzlanda ile ilgili beyin yakan 10 gerçek 15 February, 18:15'de eklendi

Dünyanın en renkli memleketlerinden İzlanda ile ilgili duyunca çok şaşıracağınız gerçekleri sizler için derledik. Her ülkenin kendine ait bir yaşam tarzı, sosyal hayatı, inanışları ve kuralları var. İşte İzlanda'daki alışkanlıklar ve yaşam tarzı ile ilgili beyninizi şöyle bir sallayacak şeyler...

1. 1. Soyadları yok.
Evet bizler gibi soyadları taşımıyorlar. İzlandalılar resmen bizim soyadı kanunundan önce yaşadığımız gibi yaşıyorlar. Babalarının adlarını eğer erkeklerse sonuna son (oğlu); kadınlarda dottir (kızı) şeklinde eklerle taşıyıp soyadı yapıyorlar.
2. 2. Sosisliye bayılıyorlar. 
Hayır GERÇEKTEN bayılıyorlar. Her öğünde, her ara öğünde tüketmeyi sevdikleri sosisliyi ülkenin her köşesinden temin edebilecek durumdalar.
3. 3. Elflere inanıyorlar. 
Teknolojik ve bilimsel olarak gelişmiş olsalar da ülkenin %80'lik bir oranı elflere inanıyor. Hatta yaşadıkları konuşulan yerlere onlar için evler bile yapıyorlar.
4. 4. Bebeklerini sıfır derecenin altında dışarıda bekletiyorlar.
Böylelikle yetişkin bir birey olana kadar sağlıkları gelişiyor ve bağışıklık kazanıyorlarmış. Bu çok sıkı bir gelenek.
5. 5. Ağaçtan yoksunlardı.
Bugün nispeten çok daha fazla yeşil alana sahip olsalar da önceden ağaçları neredeyse yoktu.
6. 6. Dilleriyle gurur duyuyorlar.
Çok uzun zamandır izole yaşamış olmalarının verdiği bir etki olsa gerek, dilleri oldukça farklı bir hal almış durumda. Ve çok sert bir kural olarak dünyaya ayak uydurmak için bile olsa dillerine yabancı kelime sokmuyorlar. Yabancı kelimeler için kendi dillerinde yeni sözcükler oluşturuyorlar. Mesela iPad için bir kelimeleri var: spjaldtovla.
7. 7. Telefon fihristleri soyad ve ad şeklinde oluşturulmuyor.
Herkes önce adı ve sonra İzlanda versiyonu soyadları ile anılıyor. 
8. 8. Mutfakları oldukça ilginç.
Görselde gördüğünüz "svid" isimli koyun başını beyninden ayırarak ateşte yakıp hazırladıkları bu şekilde servis ettikleri yemekler mi dersiniz, "hakarl" adında köpek balığı kafasını amonyakla harmanladıkları yemekler mi dersiniz... Ne ararsanız var.
9. 9. Adeta bir abartılar memleketi.
Ateş ve Buzun toprağı adını alan İzlanda'da o kadar çok aktif volkan ve o kadar soğuk bir hava var ki kar yağışı ve yangını bir arada görmek mümkün. 
Ayrıca yazları bazen günün 24 saat aydınlık olduğuna da şahit olabilirsiniz.
10. 10. Henüz çok yeni bir ülke.
Avrupa'da ortaya çıkan son ülke diyebiliriz. 9. yüzyıldan, 20. yüzyıla kadar oldukça izole bir şekilde hayatına devam eden ülkede tarım ve balıkçılık oldukça önemli.

Kaynak: http://guff.com/13-fascinating-facts-about-iceland-that-are-hard-to-believe