İzin almadan işe devamsızlık yapan işçinin durumu ne olur?

17 Ocak 2019 Perşembe - 9:44 | Son Güncelleme : 17 01 2019 - 9:44

Çalışanlar, işverenden izin almadan işe gitmedikleri taktirde nasıl bir yaptırım ile karşı karşıya kalacağını merak ediyor. İzin almadan ve haklı bir sebebi olmadan çalıştığı yere devamsızlık yapan işçinin durumu ile ilgili İş Kanunu ne diyor? İşçi kaç gün izin almadan devamsızlık yaparsa sözleşmesi feshedilebiliyor? İşte yanıtlar...


İşçiler, işverenden izin almadan işlerine devamsızlık yapma hakkına sahip değiller. İzin alınmadan ya da geçerli bir sebep bulunmadan yapılan devamsızlıklar ile ilgili yapılacaklar, İş Kanunu'nda belirtilmiş durumda.

İZİN ALMADAN İŞE GELMEYEN İŞÇİNİN DURUMU NE OLUR?

4857 sayılı İş Kanununun 25’inci maddesinin (II) numaralı bendi , iş sözleşmesinin işveren tarafından bildirim süresi verilmeksizin ve kıdem tazminatı ödenmeksizin feshine ilişkin esasları düzenlemektedir. Bu kapsamda, işçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki işgünü yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi halinde işçinin iş sözleşmesi, bildirim süresi verilmeksizin ve kıdem tazminatı ödenmeksizin feshedilebilmektedir.