İYİ Partili vekile Meclis'ten geçici çıkarma cezası

AA |  10 Aralık 2018 Pazartesi - 21:34 | Son Güncelleme : 11 12 2018 - 0:00

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, "Sayın Akşener, şunu iyi bilsin ki Kandil'in borazanlığını yapan HDP, Kürt kardeşlerimizi asla ve kat'a temsil edemez. Merak ediyorum, Sayın Akşener'i tek millet değil, 'Türk milleti' söyleminden 'HDP, Kürt siyasi hareketinin temsilcisidir.' noktasına getiren nedir? Bunun açıklanması lazım." dedi.


AK  Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM Genel Kurulu'nda, 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu  Teklifi ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı'nın tümü  üzerinde AK Parti Grubu adına yaptığı konuşmada, 2019 yılı bütçesinin, yeni  sistemin ilk bütçesi olması nedeniyle farklılık arz ettiğini, bu bütçenin  2002'den itibaren AK Parti iktidarlarının kesintisiz olarak getirdiği 17. bütçe  olduğunu belirtti.
 
Bütçe işinin büyük bir sorumluluk olduğunu dile getiren Muş, milletin  bu noktada bütçenin adil olmasını, verimli kaynak tahsisini, gelir-gider  dengesini, sürdürülebilirliğini, refah üretmesini beklediğini söyledi.
 
Bütçenin, bir hükümetin en somut performans ölçütü olduğuna işaret  eden Muş, "Milletimiz AK Parti'nin yaptığı hizmetlerden, Türkiye'nin artan  uluslararası itibarından, hayat kalitesinden, refah seviyesinden memnun kaldı ve  17 yıl boyunca hiçbir rakibine en ufak bir şans tanımayacak şekilde AK Parti'yi  kesintisiz iktidarda tuttu." diye konuştu.
 
Genel Kurul'da kendisinden önceki konuşmacılar tarafından hak  etmedikleri ithamlarla karşı karşıya kaldıklarını aktaran Muş, kendisinin, bu  ithamların ne kadar haksız ve yersiz olduğunu anlatacağı belirtti.
 
Muş, terörün, ekonomik kalkınmanın önündeki en büyük engeli teşkil  ettiğini vurguladı.
 
"Amacımız terörün belini kırmak"
 
Bir yandan PYD/PKK, DEAŞ, DHKP-C diğer yandan FETÖ gibi terör  örgütleriyle etkin bir mücadelenin sürdürüldüğüne işaret eden Muş, amaçlarının,  terörün belini kırmak ve terör olaylarını tamamen sıfıra indirmek olduğunu  belirtti.
 
Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, terör suçundan ötürü  yargılandığı mahkemece hüküm giydiğini anımsatan Muş, Genel Kurul'da, HDP  milletvekillerinin, bu kararı eleştirerek Demirtaş'ın terörle bir iltisakının  olmadığını iddia ettiğini, ifade özgürlüğü vurgusu yaptığını söyledi.
 
Muş, bunun açık bir çelişki olduğunu, Demirtaş'ın bizzat kendisinin,  PKK'yı bir terör örgütü olarak görmediğini defalarca ifade ettiğini belirterek "O  zaman, bir yandan 'PKK'yı terör örgütü olarak görmüyorum.' deyip, öte yandan  'Beni neden PKK yüzünden yargılıyorsunuz?' demek nasıl bir çelişkidir? Keza  'Demirtaş neden PKK ile ilgili yargılanıyor?' diye soran buradaki HDP  milletvekilleri de 'PKK terör örgütüdür.' diyebilmekte midir? Hangi HDP'li  milletvekili bugüne kadar çıkıp da PKK terör örgütünü lanetleyebilmiştir?  Hiçbiri." ifadelerini kullandı.
 
"İçinde HDP'lilerin de olduğu sözde Demokratik Toplum Kongresi  bileşenleri ki bu HDP'nin tek yumurta ikizidir, aralarında hiçbir fark yoktur, 27  Aralık'ta öz yönetimi tarif eden bir deklarasyon yayınlamıştı." diyen Muş, burada  amaçlananın önce özerk yönetim daha sonra yeni bir devlet kurmak olduğunu dile  getirdi.
 
"Bunlar PKK'nın siyasi amaçlarının tezahürü niteliğindeydi"
 
Terör şebekelerinin, Türkiye'nin belli bir bölgesinde kendilerine  özerk bir alan oluşturmaya çalıştıklarını, aynı dönemlerde, bu deklarasyonu  yayımladıklarını anlatan Muş, "Hiç masum değiller demek ki. Bu, ifade özgürlüğü  değilmiş demek. 14 maddelik özerklik deklarasyonu ve Demirtaş'ın yaptığı bu  açıklamalar açıkça Türkiye'yi bölmeye ve parçalamaya yönelik bir faaliyetti.  Bunlar PKK'nın siyasi amaçlarının tezahürü niteliğindeydi." değerlendirmesinde  bulundu.
 
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin, konuşmasında, Doğu ve  Güneydoğu'da illere yapılan barajları sorguladığını dile getiren Muş, şunları  söyledi:
 
"Buradan soruyorum, bölgedeki vatandaşlarımıza yaptığımız barajlar  sizi niye rahatsız ediyor? Bu hükümete bütçe görüşmelerinde, 'Neden vatandaşa  hizmet ediyorsunuz?' diye suçlama yöneltmek nasıl bir sakat anlayışın  tezahürüdür. Terör örgütü PKK da bölgeye yapılan barajlardan, hava alanlarından  rahatsız değil mi? O hizmetlerin gitmemesi için iş makinelerini yakmamış mıdır?  Orada çalışan işçileri katletmemiş midir?"
 
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın, "isyan ve direniş vurgusu  yaparak bilinç altındaki ayaklanma özlemini dışa vurduğunu" ifade eden Muş, "Bu  Meclis çatısı altında yapılan bu tehditleri esefle kınadığımızı belirtmek  isterim. Şunu unutmayın, Türkiye'de iktidar ancak seçimle değişir." dedi.
 
Kılıçdaroğlu'nun Almanya ziyareti
 
Arkasında Kandil'in olduğu kirli bir ittifak pazarlığını anlatmak  istediğini söyleyen Muş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Almanya  ziyaretinde Sol Parti milletvekilleri Sevim Dağdelen, Gökay Akbulut ve Helin  Evrim Sommer ile bir araya geldiğini hatırlatarak bazı eleştirilerde bulundu.
 
Kürsüden, ziyarete ilişkin fotoğrafları gösteren Muş, Dağdelen'in,  Almanya Federal Meclisinde, terör örgütü PYD bayrağını açan bir milletvekili  olduğunu söyledi.
 
"Az önce buradan 'Bir karış toprak için biz kendimiz gerekirse  ölürüz.' diyenler, Afrin operasyonuna karşı çıkan parlamenterlerle Almanya'da ne  konuştunuz?" diye soran Muş, " Ne konuştuğunuzu çıkın, anlatın burada. Siz kim,  vatan toprağını korumak kim?" dedi.
 
Kılıçdaroğlu'nun, PKK yandaşı parlamenterlerle neyi görüştüğünü, hangi  konularda istişarelerde bulunduğunu soran Muş, şöyle devam etti:
 
"Yoksa yerel seçimler için bu kişi üzerinden HDP'yle ittifak  müzakerelerinde mi bulundu? Hani bir söz vardır ya 'özrü kabahatinden beter'  diye. CHP Genel Başkan Yardımcısı bu konuyla ilgili bir açıklama yapıyor ve diyor  ki 'Almanya ziyaretimiz gıptayla izleniyor. Onlar, seçilmiş Alman  parlamenterleridir.' Ben de soruyorum; PKK temsilcisi bir Alman milletvekiliyle  görüşmenizin neyi gıptayla izleniyor, çıkın, bir açıklayın bunu. Hani Deniz  Baykal, Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek diyordu ya 'CHP'de eksen kayması var.' işte o  eksen yanınızda bulunan HDP'ye doğru kaymakta.
 
CHP'nin Demirtaş hayranı bazı yöneticileri Demirtaş'a cezaevinden  ulaklık yaparak CHP'nin antetli kartıyla Demirtaş'ın mesajını paylaşırken bir  başka CHP yöneticisi Demirtaş ile görüştükten sonra 'Muhteşem fikirleri var.'  diyordu. Bakın, şunu görüyorsunuz değil mi? Bakın, yanına da saz çalan  fotoğrafını koymuş. Bu, CHP'nin antetli bir kağıdı. Ulaklık yapan, CHP'nin Genel  Başkan Yardımcısı. Geçmişte yine bir yardımcıları da 'ailece oy verdiğini' ifade  etmişti. Bu eksen kayması öyle bir noktaya gelmiştir ki yani CHP'de bu durum öyle  bir noktadadır ki CHP kongresinde bundan sonra Kılıçdaroğlu'nu devirecek tek kişi  Demirtaş'tır, hiç şüpheniz olmasın."
 
Bu sırada AK Parti ile CHP ve HDP'li milletvekilleri arasında  karşılıklı laf atmalar yaşandı.
 
Partiler arasındaki ittifak görüşmeleri
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "aklınca uyanıklık yaparak  arkasında PKK/PYD'nin olduğu kirli bir ittifakı millete yutturmaya çalıştığını"  söyleyen Muş, "Bir yandan CHP'li parti yöneticileri otel lobilerinde, Almanya'da  gizli kapaklı şekilde HDP ile görüşüp 'Siz büyükşehirlerde aday göstermeyin ama  bizimle ittifak yaptığınızı sakın halka açıklamayın.' derken öte yandan da İYİ  Parti ile görüşmeler yaparak 'HDP bizi dışarıdan destekleyecek' müzakereleri  yürütüyorlar." diye konuştu.
 
Oyunun büyüklüğünü anlatmak istediğini dile getiren Muş, "HDP Eş Genel  Başkanı Pervin Buldan ne diyor? 'Ankara ve İstanbul gibi büyükşehirlerde CHP ve  İYİ Parti'nin adayını destekleyebiliriz.' diyor. Bir başka CHP yöneticisi ne  diyor? 'Cumhur İttifakı dışındaki herkesle iş birliği yaparız.' Aslında şecaat  arz ederken sirkatin söylüyor. Esasen 'HDP ile iş birliği yapacağız.' diyemiyor  fakat böyle dolambaçlı yollarla cümlelerle bunu ifade ediyor. Sebebi de milletten  korkmaları, açık bir şekilde söyleyin ne yapmak istediğinizi. Otellerde  görüşmenize gerek yok." ifadelerini kullandı.
 
"Kandil'in borazanlığını yapan HDP, Kürt kardeşlerimizi asla  temsil edemez"
 
Milletin imkanlarını terör örgütüne aktaran HDP'li belediyelere kayyum  atanmasına karşı ilk başta tepkiyi CHP'nin verdiğini vurgulayan Muş, "Demirtaş'ın  kendisi bile PKK irtibatını inkar etmezken, mahkemenin hüküm vermesine burada ilk  önce CHP Grup Başkanvekili itiraz ediyor. Neden? O yakınlığı pekiştirmek için."  dedi.
 
"İYİ Parti'nin de bu oyunun bir parçası" olduğunu belirten Muş, şöyle  konuştu:
 
"Seçim sonrası Sayın Akşener ne demişti? 'HDP, Kürt siyasi hareketinin  temsilcisidir.' demiştir. Çocuk katili terör örgütünün borazanlığını yapanlar ne  zamandan beri Kürt kardeşlerimizin temsilcisidir? Bu nasıl bir ifade? Sayın  Akşener, şunu iyi bilsin ki Kandil'in borazanlığını yapan HDP, Kürt  kardeşlerimizi asla ve kat'a temsil edemez. Merak ediyorum, Sayın Akşener'i tek  millet değil, 'Türk milleti' söyleminden 'HDP, Kürt siyasi hareketinin  temsilcisidir.' noktasına getiren nedir? Bunun açıklanması lazım."
 
İYİ Parti'li Öztürk'e geçici çıkarma cezası
 
Muş'un, sözlerine karşılık İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk  küfürlü ifade kullandı. Bunun üzerine AK Parti milletvekilleri Öztürk'e tepki  gösterdi.
 
Karşılıklı laf atmaların ardından tartışmanın büyümesi üzerine AK  Parti milletvekilleri, İYİ Parti grubunun bulunduğu sıralara doğru yöneldi.
 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, birleşime ara verdi. Bu sırada bazı CHP  milletvekillerinin araya girerek tartışmayı önlemeye çalıştı.
 
Verilen aranın ardından tekrar toplanan Genel Kurul'da, TBMM Başkanı  Binali Yıldırım, İYİ Parti'li Öztürk'e, sarf ettiği sözler nedeniyle Meclis  İçtüzüğü'ne göre geçici çıkarma cezası verilmesini oylamaya sundu. Yapılan  oylamada Öztürk'e, iki birleşim çıkarma cezası verildi.
 
"Hiç kimseyi tahrik etme niyetim yok"
 
Daha sonra konuşmasına devam eden AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet  Muş, parlamento çatısı altında 2011'de beri İstanbul Milletvekili olarak millete  hizmet ettiğini, hiçbir konuşmasında ya da 8 yıllık süreçte hiçbir  milletvekilinin şahsına, ailesine, itibarına tek bir kelime kullanmadığını  söyledi.
 
"Yaptığım bütün eleştiriler, ortaya koyduğum tahliller tamamen  siyasidir ve partimiz açısından olayları nasıl gördüğümüzdür." diyen Muş, hiç  kimseyi tahrik etme niyeti bulunmadığını vurguladı.
 
Muş, "Aslında sadece gayet iyi niyetli de bir uyarıda bulunmak isteyip  daha önce yapılmış olan bir konuşmaya dikkati çektim. Bunun bir tahrik sebebi  olarak algılanmasını da gerçekten doğru bulmuyorum." dedi.
 
Fransa'daki protestolar
 
Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine  tepki olarak 17 Kasım'da başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine yönelik  öfkeye dönüşen "sarı yeleklilerin" eylemlerini hatırlatan Muş, şunları kaydetti:
 
"Fransa'da son günlerde bazı gelişmeler oluyor. (CHP) Genel sekreter  yardımcıları Uğur Tunçay şu paylaşımı yapıyor: 'Paris sararırken Ankara yeşil  kalamaz.' Bakın, orada esen rüzgarla yelkeninizi dolduramazsınız, halka inmeniz  lazım. 'Sarı yelekliler' olarak nitelendirilen kitle bir sokak hareketi  başlatıyor. Orada polisin sert müdahalesini gördünüz değil mi? Bu arada bu  olaylar vesilesiyle Türk polisine insan hakları dersleri vermeye çalışan AB'nin  insan hakları standartlarını da ayrıca görmüş olduk. Sarı yeleklileri görünce  CHP'nin bazı yöneticilerinde başka duygular depreşmeye başladı ama sakın  yeltenmeyin, ne devletimiz ne milletimiz size müsaade etmez. Uyarıyorum sizi."

ETİKETLER