İYİ Parti Manisa milletvekili istifa etti

AA |  28 Ocak 2019 Pazartesi - 16:18 | Son Güncelleme : 28 01 2019 - 16:56

İYİ Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal partisinden istifa etti.


Akkal yaptığı yazılı açıklamada, bugüne kadar kamuoyuna çok fazla  yansıtmamaya çalışsalar da parti içindeki sıkıntıların had safhaya ulaştığını ileri sürdü.
 
Partisinin genel başkanı Meral Akşener'in 24 Haziran'daki genel  seçimler sonrası istifasıyla başlayan parti içi problemlerin yerel seçimler  öncesi içinden çıkılmaz bir hal aldığını öne süren Akkal, şöyle devam etti:
 
"Bu sürecin en başından beri karşı çıktığım, önce iş birliği denen ve  sonra adı yine 'Millet İttifakı' olarak değişen bu oluşum, bizlerde tedavisi  mümkün olmayan bir tahribat yaratmıştır. Bir Türk milliyetçisi olarak terör  örgütü PKK'nın siyasi uzantısı olan partinin birçok büyükşehirde aday  çıkarmayarak bu ittifaka destek olacağını açıklaması, daha önceden düşündüğüm İYİ  Parti'den istifa kararımı bugün netleştirmeme sebep olmuştur. Böyle bir oluşumun  içinde olmam bu saatten sonra mümkün değildir.
 
İstifa kararı almamdaki tek sebep sadece bu değildir. Teşkilatlara  sormadan, danışmadan ve istişare edilmeden 'ben yaptım oldu' mantığıyla kararlar  alınması, alınan kararların ahbap çavuş ilişkileri ile belirlenmesi, bulunduğumuz  il ile ilgili milletvekili, belediye başkanlığı ve meclis üyeliklerinin kimseye  danışılmadan, ben 'Manisa'yı sizden iyi bilirim' söylemleri eşliğinde  belirlenmesi, ahde vefanın olmayışı, parti içindeki anti demokratik  uygulamalardır."
 
Manisa'da İYİ Parti'yi kuran, elini taşın altına sokan, kentte yüzde  14 oy alan teşkilatların, ilçe başkanlarının ve partililerin adeta yok sayılarak  CHP ile pazarlıklar yapıldığını savunan Akkal, 17 ilçenin 10'unun teslim  edildiğini, aday belirleme işlemlerinde hiçbir Manisalı yöneticinin haberdar  edilmediğini belirtti.
 
Akkal, şunları kaydetti:
 
"Bu süreci Genel Merkez nezdinde yürüten Sayın Genel Başkan  Yardımcılarına öncelikli tavsiyem, bu süreci Manisa'da ve tüm Türkiye'de  kimselere sormadan, 'ben yaptım oldu' mantığıyla, intikam duygularıyla ve menfaat  ilişkileriyle götüreceğine, büyükşehirlerin garanti olan 1. sıralarından değil,  önce kendi memleketlerinden milletvekili adayı olmaları olacaktır. Sizler kendi  memleketinizden aday olmayacaksınız, ama hayatınızda 3-5 kez gittiğiniz şehirler  hakkında hiç kimseye danışmadan hüküm vereceksiniz. Manisa Kurucu İl Başkanlığı  görevini yaptığım ve Manisa Milletvekili olduğum İYİ Parti'den bugün itibarıyla  istifa ediyorum. Bundan sonra milletvekilliği görevini bağımsız olarak,  Manisalılık ruhuyla ve genel merkezin değil gerçekten milletin vekili olduğumun  bilinciyle görevimi sürdüreceğim."