İYİ Parti’de sıcak saatler: Meral Akşener ‘kongre’ dedi

30 Temmuz 2018 Pazartesi - 14:57 | Son Güncelleme : 30 07 2018 - 18:19

Partisini olağanüstü kurultaya götüren ve yeniden aday olmayacağını açıklayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bugün Başkanlık Divanı'nı topladı.Toplantı öncesi konuşan Akşener "Kurultayımıza hazırlık çalışmaları hızla bitirip 12 Ağustos’tan sonra yerel seçimler için ortaya çıkarıp toplantı yapacağız." dedi. Akşener, kurultayda aday olup olmayacağına ilişkin ise açıklama yapmadı. İYİ Parti Genel Sekreteri ve Sözcüsü Aytun Çıray ise, "Parti olarak kendisini kurultaya davet ettik. Şüphesiz katılacaktır” dedi. Akşam saatlerinde gelen İYİ Parti Başkanlık Divanı açıklamasında ise, "Olağanüstü kongrede yeniden ve tek genel başkan adayı Meral Akşener'dir."denildi.


Akşener, Başkanlık Divanı'nı topladı. Toplantı sonrası İYİ Parti Genel Sekreteri ve Sözcüsü Aytun Çıray, Başkanlık Divanı’nda Akşener’e kurultaya hazırlık süreciyle ilgili bilgi verildiğini belirterek, “Toplantı çok iyi ve verimli geçti. Kendisini tam mutabakatla aday göstereceğimiz konusunda mutabıkız. Orada bir değişiklik yok. Tüm delegeler, Başkanlık Divanı ve Genel İdare Kurulu’nun ortak adayı Sayın Akşener’dir. Sayın Akşener hala Genel Başkanımız. Yürüyen Kurultay süreciyle ilgili bilgi verdik ve Kurultaya hazırız. Biz kendisine beyanımızda bulunduk” dedi.
 
Başkanlık Divanı’nda “memleket meselelerinin de konuşulduğunu” söylerken, Akşener’in aday gösterilmesine ilişkin değerlendirme yapıp yapmadığının sorulması üzerine, “Hiçbir beyanda bulunmadı” dedi. “Sayın Akşener, kurultaya katılacak mı” sorusu üzerine Çıray, “Tabii ki. Şüphesiz. Davet ediyoruz. Partinin ortak adayı” diye konuştu.
İYİ Parti Başkanlık Divanı'nda alınan kararla partinin Genel Başkanı Meral Akşener'in delegelerin önerisiyle yeniden ve tek genel başkan adayı olarak gösterilmesi kararı teyit edildi.  
 
 
AKŞENER'İN AÇIKLAMALARI

Akşener, İYİ Parti Genel Merkezinde yapılacak Başkanlık Divanı  Toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu. 24 Haziran'da Cumhurbaşkanı ve Milletvekilli Genel Seçimi yapıldığını  hatırlatan Akşener, "Biz henüz 6 aylık bir parti olarak seçime girdik. Şartları  biliyorsunuz ama biz bu şartları bilerek yola çıktık. Dolayısıyla şartlarla  ilgili şikayet etmiyorum, etmiyoruz ve sonuç itibarıyla şahsen ben ikinci tura  kalabileceğimi hedef koyarak, kalacağımı hedef koyarak yola çıktım. İYİ Partili  arkadaşlarımızda Mecliste yüksek oranda seçilecek, temsil edilecek bir siyasi  parti olarak yola çıktık. " ifadesini kullandı.
 
Hedeflerinin somut ve yüksek olduğunu vurgulayan Akşener, 24 Haziran  seçim süreci için yapılan anketlere ilişkin bilgi verdi. Akşener, partisinin oy  oranının bazı anketlerde 18-20, bazılarında 15, havuz sistemi içinde yer  aldığını, bazı anketlerde ise 3 ila 5 bandında gösterildiğini belirtti.
    
HAYAL KIRIKLIĞI
 
"Biz kendi hedeflerimize inandık." diyen Akşener, 24 Haziran akşamı  ikinci tura kalamadığının, kişisel olarak yüzde 7,3 oy alabildiğinin, partisinin  de 43 milletvekiliyle Mecliste temsil edilir olduğunun ortaya çıktığını aktardı. Akşener, bu sonuçlara iki yönden bakılabileceğine işaret ederek, şöyle  devam etti:
 
"Birinci yön 6 aylık bir sürede seçime girmiş ve seçim boyunca yok  farz edilmiş, stantlarına saldırılmış, her türlü iftira, hakarete uğranılmış,  korkutulmak denenmiş, seçime girmemesi için her şey yapılmış, partinin  kurulmaması için de çok şey yapılmış bir siyasi partinin 6 aylık sürede 5  milyonun üzerinde oy almış olması Türkiye'deki siyasi tarih açısından, siyasi  partiler açısından bakıldığında yarın okullarda okutulacak bir vaka analizidir.  Bir yönüyle böyle bakabiliriz. Diğer yönüyle hedeflerimizin somut ve yüksek olmuş  olması o hedeflere ulaşamamış olmamız... Oradan bakıldığı zamanda gerçekten,  kendi adıma söylüyorum, büyük bir hayal kırıklığının sonucu olmuştur."
 
O SORUMLULUK ŞAHSIMA AİT!
 
Uzunca bir zaman seçim sonuçlarını arkadaşlarıyla konuştuğunu,  Afyonkarahisar'da yapılan çalıştayda herkesi bizzat dinlediğini belirten Akşener,  şu değerlendirmelerde bulundu:  "Sonuç itibarıyla Türkiye'de, demokrasinin rafa kalktığına inandığımız  için, demokrasiyi en azından biz işletir halde olmamız için, buna örnek  olabilmemiz için, öbür yönden yani hayal kırıklığı açısından bakıldığında bir  başarısızlık tanımı söz konusu ise elbette o sorumluluk genel başkan olarak  şahsıma aittir, o nedenle, 12 Ağustos'ta olağanüstü kurultay kararını tüzüğümüzün  şahsıma verdiği yetkiyle aldım."
 Akşener, bütün siyasi partilerin en üst organının "kurultay" olduğuna  dikkati çekerek, şunları kaydetti:
"Orada yeniden konuşulacak, tartışılacak nerede eksik yaptık, nerede  fazla yaptık, nerede şartları zorlamalıydık, nerede zorlayamadık, hangilerini  bozamadık, hangi problemleri çözemedik ya da çözülmez miydi, bunları tartışıp bir  sonuca ulaşacağız. Ondan sonra İYİ Parti, yerel seçimlerde ciddi bir sonuç  alabilmek için her türlü çabayı milletimizin desteğiyle gösterecek. Bugün  Başkanlık Divanımızı toplamak üzere partideyim. Kurultayımıza hazırlık  çalışmalarımızı hızla bitirip 12 Ağustos'tan sonra da yerel seçim için hazırlanıp  adaylarımızı hızlı bir şekilde ortaya çıkarıp çalışmalarını sağlamak üzere  toplantı yapacağız. İnşallah, her şey Türkiye için hayırlara vesile olur."
 

ANDİCAN: “AKŞENER’LE DEVAM” DEDİ

 
Parti Genel Merkezi önünde gazetecilere açıklama yapan İYİ Parti İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanı Ahat Andican “Meral Akşener, partiye dönmeye ve süreci yönetmeye karar vermis oldu.” dedi.

ETİKETLER