İyi bir zeytinyağı ancak iyi zeytinle mümkün olur

ZEYNEP KAKINÇ / zeynepkakinc@gmail.com |  04 Şubat 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 04 02 2018 - 2:30

Vapurlu Yağ olarak da bilinen Kristal Yağları’nın Genel Müdürü Christopher Dologh ile hem aile hikayesini konuştuk hem de zeytinyağının püf noktaları üzerine sohbet ettik.


Zeytinin anavatanında yaşıyoruz… Ve dünyanın en iyi zeytinyağları elde edilen bir ülke Türkiye. İlyada ve Odysseia gibi destanlarda bile zeytinden ve zeytinyağından söz edilir. Tabiatın anne sütüdür zeytinyağı.

Ne gariptir, rakipsiz üstünlüklerine rağmen, daha ziyade ayçiçek yağını tercih etmektedir Anadolu. Araştırmalara göre, yağların antioksidan kapasiteleri sırası ile zeytinyağı- tereyağı-ayçiçek yağı şeklindedir. Zeytinyağı kan şekerini ve insülini düzenler. Hücre bölünmelerini, yani kanseri önler.

Vapurlu Yağ olarak da bilinen Kristal Yağları’nın Genel Müdürü Christopher Dologh ile hem aile hikayesini konuştuk hem de zeytinyağının püf noktaları üzerine sohbet ettik.

Malta’dan İzmir’e uzanan İlginç bir aile hikâyeniz var. Zeytinyağı üretmeye nasıl başladınız?

Birinci kuşak büyük dedem Carmelo Micaleff, 1860’larda Malta’dan İzmir’e gelmiş. İzmir o tarihlerde muhtelif ülkelerden gelen tacirlerin rahatlıkla ticaretle uğraştığı bir ticaret merkezi konumundaymış.

Hatta Küçük Paris deniyormuş. İzmir’i çok beğenmiş ve tüm ailesini alıp Alsancak semtine yerleşmiş. Şirketimizin kurucusu olan Anthony Micaleff, 1935 yılında İzmir Halkapınar’da ilk fabrikamızı kurmuş.  Üretilen ürünler Kristal markası altında pazarlanmaya başlamış.

Peki, Vapurlu Yağ adı nereden geliyor?

Dedelerim kendilerini bu bereketli topraklara taşıyan vapuru da unutmamış, onu markalarının logosuna taşımışlar ve bu genç markaya ürünlerinin berraklığına, saflığına ve değerine yakışır bir ad vermişler: Kristal… Anadolu insanı Kristal demektense bize logomuzda yer alan vapur görselinden esinlenerek ‘Vapurlu Yağ’ demeye başlamış.

Tam filimlik bir hikâye…

Biz de öyle düşündük. Vapurlu Yağ hikâyemizden esinlenerek Kristal’le bütünleşen bir film hazırladık. Tüketicimizin karşısına 80’inci yılımızda Vapurlu Lezzetler konseptiyle çıktık. ‘Şişesinde vapur, içerisinde lezzet var’ dediğimiz filmimizde vapur formunda yemeklerle vapurlu yağa gönderme yapıyoruz.

Türkiye zeytin ve zeytinyağı konusunda nasıl bir ülke ki böylesine verimli olabiliyor?

Zeytinin anavatanında yaşıyoruz, en sağlıklı besin kaynaklarından biri yurdumuzda yetişiyor. Bunu fırsata çevirmeliyiz. Dünya ikinciliğine gelmek istiyoruz.

Zeytin-zeytinyağı sektörünün 2023 için hedefi 5 milyar dolar. Bu miktar Türkiye’nin toplam tarımsal ürünlerinin hasılatının yüzde 10’una denk. Dünyada anne sütüne benzer en yakın gıda, zeytinyağı. böyle kıymetli ve sağlıklı bir ürünün ülkemizde daha çok yetişmesini sağlamalıyız.

Dünya zeytinyağı üretiminin yaklaşık yüzde 8’ini Türkiye’den sağlıyor. Ağaç varlığımızla dünya ikinciliği hedefimize ulaşırken bunu üretim miktarı ile de desteklememiz gerekiyor..

İyi bir zeytinyağının sırrı nedir acaba?

İyi bir zeytinyağı iyi bir zeytinle mümkün olur. O nedenle öncelikle zeytin yetiştirme sürecinde iyileştirmeye başlamak lazım.

Kızartmada korkmadan kullanın

Zeytinyağı konusunda doğru bildiğimiz yanlışları sıralarsak…

Zeytinyağını kızartma, kavurma gibi yüksek ısı gerektiren işlemlerde kullanmıyorlar. Yüksek ısıda pişirilmemesi gerektiğine dair kulaktan dolma bilgiler var. Bu yanlış bir bilgi. Diğer bir yanlış algı ise; yağın fiyatı ne kadar yüksek ise o kadar kaliteli olduğu.

Kaliteli yağ tadındaki meyvemsiliği ile hissedilir

Zeytinyağının kalitesini anlamak için tüketici önce nelere dikkat etmeli?

Dilde ve boğazda acılık ve yakıcılığı hissetmek kalite açısından çok önemli. Ayrıca; zeytinyağının tadındaki meyvemsiliği duymak da farklılığını ortaya koyar. Bunun yanı sıra; zeytinyağı, tekli doymamış yağ asitlerinden oleik asit miktarının yüksek olması nedeniyle en sağlıklı yağdır. Ayrıca kalitenin bir diğer göstergesi olan ürün menşei, barkodlu ürün ve  gerekli kalite belgelerine sahip tesislerde üretilip üretilmediğine de dikkat edilmeli.

Zeytinyağındaki asit  oranı hangi anlamda önemli?

Natürel sızma zeytinyağlarında serbest asitlik değeri yüzde 0,8’in altındadır. Serbest asitliği yüzde 2’nin üzerinde olan zeytinyağları ham zeytinyağı sınıfındadır. Maksimum serbest asitlik oranı yüzde 0,8 olan natürel sızma zeytinyağı en üst kalite zeytinyağı sınıfıdır. Bu yağ, kesinlikle küf, toprak, ekşilik, şarabımsı ya da eskimiş yağ kokusu gibi kusurlar içermiyor. Natürel sızma zeytinyağı dilinizde hafif bir acılık, genizde ise yakıcılık hissettiriyor. Ayrıca bu zeytinyağı hiçbir şekilde kimyasal ve ısıl işlem görmüyor..

Anne ve bebeklere özel zeytinyağı üretiminiz çok konuşuluyor. Nedir özelliği?

Toplam polifenol içeriği korunarak üretilen, E vitamini ve Omega-3 içeriği açısından zengin olan yeni ürünümüz anne ve bebeklere özel natürel sızma zeytinyağı. Bebek, çocuk ve hamilelerin yanı sıra yetişkinlere de hitap ediyor..


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep