İttifak da yok ortak aday da

17 Ağustos 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 17 08 2018 - 2:30

24 Haziran seçimlerine AK Parti’yle ‘Cumhur ittifakı’ yaparak giren MHP, 2019 Mart seçimlerine tek başına katılacak, kendi adaylarını çıkaracak


 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kurban Bayramı’nın ardından yerel seçim çalışmalarına start verecek. MHP, 2019’un Mart ayında yapılması öngörülen yerel seçim için henüz resmi bir çalışma başlatmamış olsa da teşkilat ve adaylar bazında çalışmalarını sürdürüyor.

Portföy oluşturuldu
 
Bir önceki yerel seçimden yaklaşık 1.5 yıl önce adaylarını belirleyen ve alana indiren MHP, bu seçimde de ilk olarak aday belirleme çalışmalarına yoğunlaştı. Aday olarak öncelikle mevcut belediye başkanlarını değerlendiren MHP, seçimin az oyla kaybedildiği, çok adayın olduğu yerler ile son seçimde aday olan ve halen bu talebi devam edenlerle ilgili bir portföy oluşturdu. Aday belirlemede mevcut il ve ilçe belediye başkanlarının taahhütlerini ne ölçüde yerine getirdiklerine ilişkin genel merkeze ulaşan ve bir nevi “karne” niteliğindeki raporlar etkili olacak. Partide, bu raporları incelemek için oluşturulan ve çalışmalarını hızlandıran heyet, hazırladığı raporları belli aralıklarla MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye sunuyor.
 
Başkanlar için avantaj 
 
Parti yetkilileri, raporların büyük çoğunluğunda taahhütlerin yerine getirildiğinin görüldüğünü ifade ederek bunun, aday olması halinde mevcut belediye başkanı için avantaj olduğuna dikkati çekiyor. MHP, adaylarla ilgili teşkilat ve Genel Merkez yoklamasının yanı sıra kamuoyu yoklamaları da yaptıracak. Kurban Bayramı’nda da yerel seçime hazırlık çalışmalarına devam edecek parti, bayramın ardından seçim için start verecek. 24 Haziran’da yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinde, seçmenin karşısına AK Parti ile kurduğu “Cumhur İttifakı” ile çıkan MHP, yerel seçimde herhangi bir ittifak yapmayacak. Seçime tek başına girecek şekilde hazırlanan MHP, seçimde AK Parti ile sadece “gönül ittifakı” yapacak ve ortak aday çıkarmayacak.
 
Bahçeli’nin 50 vekili oldu
 
İstanbul Milletvekili Hayati Arkaz’ın katılımıyla MHP’nin TBMM’deki sandalye sayısı 50’ye yükseldi. MHP lideri Devlet Bahçeli, “İYİ Parti İstanbul Milletvekili Sayın Hayati Arkaz el öpme hadisesinden sonra sistemli bir şekilde saldırılara maruz kalmış ve dışlanmıştır” ifadesini kullanmış ve Arkaz’ı partisine davet etmişti. Arkaz da bu daveti kabul edip MHP’ye katıldı. Bu transferle İYİ Parti’nin sandalye sayısı 41’e düştü. 
 
 

ETİKETLER