İtirafçı teğmen FETÖ'nün sınav taktiğini anlattı

28 Ekim 2018 Pazar - 11:09 | Son Güncelleme : 28 10 2018 - 11:09

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski teğmen Tarık K, ortalamayı yükseltmeleri için örgütün 2014'teki askeri hakimlik sınavı sorularını bir grup arkadaşıyla kendisine de verdiğini, mülakatta eleneceklerini bildikleri halde sınava girdiklerini itiraf etti.


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün Hava Kuvvetleri  Komutanlığındaki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan  Tarık K, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanıp itirafçı oldu ve örgüte ilişkin  bildiklerini anlattı.
 
Hukuk fakültesi öğrencisiyken örgüte ait evlerde kaldığını belirten  Tarık K, Ankara'da meslek sınavlarına hazırlandıkları dönemde farklı  üniversitelerden hukuk mezunu 5 kişiyle kaldıkları evde abi konumundaki "Alper"  kod adlı kişinin kendileriyle ilgilendiğini söyledi.
 
Örgütün, 2014'te yapılan askeri hakimlik sınavına başvurmalarını  istediğini anlatan Tarık K, şunları kaydetti:
 
"Evde kalan herkes bu sınava başvurdu. Sınavdan iki gün önce Alper abi  eve gelip herkesle tek tek görüştü. Benimle görüşürken askeri hakimlik sınavına  hazırlık soruları olduğunu söylediği 4-5 sayfalık soru ve cevaplarını içeren bir  metin verdi. Bunları hemen incelememi istedi. Sınavda hep aynı tarz soruların  çıktığını ve yine bu tür sorular çıkabileceğini söyledi. Ardından metni benden  alarak evden ayrıldı. İki gün sonra İstanbul'da sınava girdim.
 
Sınavda bana hazırlık soruları diye verilen soruların aslında girmiş  olduğum sınavın soruları olduğunu anladım. Eve döndüğümde Alper de eve geldi ve  bizden sınav hakkında kesinlikle konuşmamamızı istedi."
 
"Ortalamayı yükseltmek için sınava giriyorsunuz"
 
Askeri hakimlik mülakatı yaklaşırken örgütün kendilerini ortalamayı  yükseltmek için sınava soktuğunu öğrendiklerini bildiren Tarık K, "Alper, sınava  çalışan başka kişiler olduğunu, bizim ortalamayı yükseltmek için sınava  girdiğimizi söyledi. Bizim mülakatta eleneceğimizi bildirdi." diye konuştu.
 
Kendilerine "Siz Hava Kuvvetlerine devam edeceksiniz." denildiğini,  mülakatta eleneceğini bilerek sınava girdiğini ifade eden Tarık K, ön muayenede  diş teli ve düz taban başlangıcı gerekçe gösterilerek elendiğini belirtti. Tarık  K, karara itiraz etmediğini, mülakatın ardından Ankara'ya dönüp aynı evde meslek  sınavlarına çalışmayı sürdürdüğünü anlattı.
 
Hakimlik sınavına çalışırken kendilerine beyaz kaplı, bandrolsüz soru  bankası kitaplarının verildiğini kaydeden Tarık K, şu itiraflarda bulundu:
 
"Bu kitapları ev dışına çıkarmamız, kitaplar üzerinde işaretleme  yapmamız kesinlikle yasaktı. Buna gerekçe olarak bandrolsüz kitap taşımanın  başımızı derde sokacağı söylenmişti. Bu bana mantıklı gelmişti. Bu kitaplara hiç  çalışmadım. Estetik kaygılardan tamamen uzak bir şekilde hazırlanmış kitaplardı,  fotokopilerden oluşmaktaydı. Hakimlik sınavı sonrası bu kitaplar derhal bizden  toplandı. Kitaplarda sınav soruları olup olmadığını bilmiyorum ama evden sadece  bir kişi bu sınavı kazandı.
 
7 Aralık 2014'te yapılan idari yargı hakimliği sınavından 61, 21  Aralık 2014'te yapılan adli yargı hakimliği sınavından ise 57 puan aldım. Bu  kitaplara çalışmadığım için FETÖ'nün bize bu sınavların sorularını verip  vermediğini bilmiyorum. Soruların verildiği muhabbetini Ankara Barosunda staj  yaptığım dönemde staj grubundaki arkadaşlardan öğrendim.
 
Hakimlik sınavına hazırlandığım dönemde Atatürk Üniversitesi Hukuk  Fakültesi medeni hukuk alanında yapılan cari alımlar ile Kara, Deniz ve Hava  Kuvvetleri Komutanlıklarının yaptığı hukukçu subay alımlarına ilişkin sınavlara  müracaat ettim."
 
Adresini bulmuşlar
 
"Alper" kod adlı örgüt mensubunun 2015'te kendisini Balgat'ta bulunan  örgüt evine yönlendirdiğini anlatan Tarık K, örgüt evlerinde birlikte kaldığı  kişilerin isimlerini verdi. İtirafçı Tarık K, "Bu eve gittiğimde subay alımlarına  başvuru yapıp yapmadığımı sordular ve kimlik bilgilerimi aldılar." dedi.
 
Hava Kuvvetleri Komutanlığının sınavını kazanıp temel eğitim için  İzmir'e gittiğini belirten Tarık K, burada da örgütle ilişkisinin sürdüğünü,  Emrah K, Mustafa E. ve Muhammet T. D. ile bir grup olarak örgüt evine  gittiklerini iddia etti.
 
Temel eğitimin ardından Ankara'ya döndüğünü, burada kendisinden  "Harun" isimli örgüt üyesinin sorumlu olduğunu kaydeden Tarık K, darbe girişimi  ve sonrasında yaşadıklarına ilişkin şunları söyledi:
 
"Darbe girişiminin ardından 'Harun' isimli mahrem abi Cebeci'de  kaldığım eve geldi. Bu adrese taşındığımı sadece çok yakın arkadaşlarım  biliyordu. Adresimi ayrıca Hava Kuvvetleri Komutanlığının KY sistemine  işlemiştim. Bu nedenle Hava Kuvvetleri KY yetkisi olan bir kişinin benim  bilgilerime bakarak Harun'u yönlendirdiğini düşünüyorum. Bu sırada kardeşim de  evdeydi. Karşılaşmamaları için dışarı çıktım. Beni dışarıda bekleyen beyaz renkli  arabaya bindirdi. Bana neden gelmeye devam etmediğimi sordu. Darbe nedeniyle bir  daha evlere gelmeyeceğimi söyledim.
 
Darbeyi cemaatin yapmadığını, bir yanlış anlaşılmanın olduğunu  söyleyerek beni ikna etmeye çalıştı. Kesinlikle gelmeyeceğimi söyledim. Araçta  daha önce görmediğim iki kişi daha vardı. Bu kişiler konuşmadılar."
 
"Komisyonda tuttuğum Excel tablosunu istediler"
 
Darbe girişiminin ardından eylül ayında Hava Kuvvetleri Komutanlığında  hakkında işlem uygulanan kişilerin yazdıkları dilekçeler için oluşturulan  komisyonda görevlendirildiğini belirten Tarık K, gelen dilekçeleri  değerlendirdiklerini, dilekçe gönderen kişilere ilişkin diğer komisyon üyelerine  göndermek için Excel tablosu tuttuğunu, FETÖ'nün bu tabloyu kendisinden  istediğini anlattı.
 
Tarık K, şunları kaydetti:
 
"Komisyonda görev yapalı iki ay olmuşken bir akşam kapım çaldı.  Tanımadığım iki kişi kapıda duruyordu. Kim olduklarını sordum. Harun'un adını  verdiler. Müsait olmadığımı söyledim ancak ısrar ettiler. Bir an önce konuşup  evden gönderme derdindeydim. Salona aldığımda benim tüm bilgilerimi bir çırpıda  söyleyiverdiler. Yaptığım isim değişikliğini, adli müşavirliğin yoğunluğunu,  komisyonda yaptığımız işleri, yeni adresimi bulmalarının ne kadar kolay  olduğunu...
 
Ben şaşkınlık içindeyken komisyonda tuttuğum Excel tablosunu bir CD'ye  atıp getirip getiremeyeceğimi sordular. Başımdan aşağı kaynar sular dökülmüş gibi  hissettim. Ben en basit bilgileri dahi kimseyle paylaşmamıştım. 15 Temmuz hain  kalkışmasıyla, kendi vatandaşının üzerine kurşun sıkmasıyla benim için ölmüş olan  cemaat bu teklifle bir kez daha öldü. Sert bir şekilde bir daha asla  görüşmeyeceğimizi söyleyerek onları evimden gönderdim. Bu tarihten sonra hiçbir  örgüt mensubuyla görüşmedim."
 

ETİKETLER