İthalat ve ihracat başvuruları elektronik ortama taşınıyor

06 Eylül 2018 Perşembe - 11:58 | Son Güncelleme : 06 09 2018 - 11:58

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı "100 Günlük Eylem Planı"nda da yer alan çalışma kapsamında Bakanlık tarafından verilen atık, katı yakıt, pil ve akümülatör, metal hurda ithalat izinleri ile tehlikeli ve tehlikesiz atık ihracatı izinleri elektronik ortamda sonuçlandırılacak Çalışmayla, ithalat ve ihracata konu olan maddelerin ticaretinin hızlandırılarak, ticaretin daha verimli hale getirilmesi amaçlanıyor.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, çevre mevzuatı  kapsamında gerçekleştirilen ithalat ve ihracat izinleri elektronik ortama  taşınacak.  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlık tarafından  verilen atık, katı yakıt, pil ve akümülatör, metal hurda ithalat izinleri ile  tehlikeli ve tehlikesiz atık ihracatı izinleri elektronik ortamda  sonuçlandırılacak.
 
 Bakanlığın sorumluluğundaki işlemlerin tamamının internet üzerinden  sonuçlandırılmasının hedeflendiği çalışmayla, ithalat ve ihracata konu olan  maddelerin ticaretinin hızlandırılarak, daha verimli hale getirilmesi  amaçlanıyor. Sadece atıklar değil Bakanlık görev alanına giren diğer ürünlerin dış  ticaretinde atılacak olan bu adım, başvuruların hızlı ve güvenilir olarak  sonuçlandırılmasına olanak tanıyacak. İthalat ve ihracat kapsamındaki diğer  başvurular ise Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülecek.
 
  
Yazılım geliştirildi
 
Açıklamada, söz konusu çalışmanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın  açıkladığı "100 Günlük Eylem Planı" kapsamında da yer aldığı  anımsatılarak, uygulamanın yazılım alt yapılarının Bakanlık tarafından  geliştirildiği vurgulandı. Bu kapsamda test aşamaları başlatılan yazılım, sürecin tamamlanmasının  ardından kurumlar arası "Tek Pencere Sistemine" entegre edilecek.
 
  

ETİKETLER