İtalyan estetiği duygular ile buluşunca...

Burak Kara (bkara@gazetevatan.com) |  21 Mayıs 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 21 05 2017 - 2:30

Mottosunun “duyguların mekaniği” olan İtalya'nın efsanevi otomotiv şirketi Alfa Romeo’nun Türkiye'de de satışa çıkacak Giulia ve 4C otomobili ile Balloco pistinin düzlüklerinde 200 km'li hızlara saniyelerle tırmandık...


Dünyanın ilk büyük savaşa sürüklendiği 20'nci yüzyılın başlarında yeni çıkan otomobiller yaşam tarzlarını belirliyor ve tüm siyasi olumsuzluklara rağmen Avrupalılar seyahat özgürlüğünün tadını çıkarıyorlardı. 24 Haziran 1910. Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (A.L.F.A.)’nin hikayesi bu tarihte Milan’da başladı. 107 yıl önce kurulan Alfa Romeo, ikonik 6C 2500 ‘Freccia d’Oro’dan’ son nesil modellerine kadar zamanı yenen bir güzellik sunarak otomotiv endüstrisine yön veriyor.
Türkiye'den üç saatlik bir uçak seyahatinin ardından ulaşabileceğiniz Milano, sadece alışveriş amaçlı değil, doğası, mimarisi ve tarihi ile de insanı büyüleyen eşsiz bir coğrafyaya sahip. İtalya'nın efsanevi otomotiv şirketi Alfa Romeo'nun davetlisi olarak katıldığım Milano gezisinde, Alfa Romeo'nun Türkiye'de de satışa çıkacak Alfa Giulia ve Alfa Romeo 4C otomobilini test etme fırsatı yakalarken, testi gerçekleştirdiğimiz Balocco pistini de anlatmadan geçemeyeceğim.  
Güneş, Milano ovasının arkasından doğmuş, yavaş yavaş etrafı ısıtmaya başlamıştı. Baharın enerjisi ile karşımıza ilk önce her halinden çok bereketli olduğu belli olan geniş bir ova çıktı. Otobandan Balocco'ya doğru giderken, İtalya pilavı 'risotto'nun hammaddesi 'carnaroli' ve 'arborio' pirincinin yetiştiği çeltik tarlalarından geçip FCA - Fiat Chyrysler Automotive'in Balocco Pisti’ne ulaştık. Balocco pisti, Fiat'ın test pisti. 5.5 kilometre uzunluğundaki ana pist, F1 yarışları standartında. Tabii Balocco'ya elinizi kolunuzu sallayarak giremiyorsunuz. Daha ana kapıda güvenlik duvarı size buranın ne kadar stratejik bir yer olduğunu hatırlatıyor. Görevliler önce kısa bir brief veriyor, "Cep telefonlarınızın kameralarını özel bir bant ile kapatacağız, fotoğraf çekmek kesinlikle yasak!" Hemen ardından bir görevli cep telefonlarımızın kameralarını bantlıyor ve otobüsümüzün Balocco'ya girişine izin çıkıyor. Bu yasakların nedeni ise FCA (Fiat- Chrysler) grubunun yeni geliştirilen, piyasaya birkaç yıl sonra çıkacak tüm araçlarının bu pistte test edilmesi ki bir süre sonra üstü kapatılmış bir çok geliştirme aşamasında araçların prototipini görüyoruz. Otomotiv basınının duaynenlerinden bir arkadaşımız, "Bu modellerin bir kare fotoğrafına on binlerce euro ödeyecek dergiler var" diyerek olayın hassasiyetini anlatıyor. 
 
Asfaltı ağlatan makinelerle test sürüşü
 
Ülkemizde Tofaş çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Alfa Romeo’nun yanı sıra Fiat, Jeep, Ferrari ve Maserati marka araçların geliştirme testlerinin de yapıldığı pistte Alfa Giulia ve Alfa Romeo 4C modellerini test etmek için teknik ve sürüş toplantısına katılıyoruz. Test pilotları bu kısa toplantıda bizlere güvenli sürüş uyarılarında bulunuyor, araçları tanıtıyor ve pist hakkında bilgiler veridi. Motor tipine göre Super, Veloce ve Quadrifoglio Verde adı verilen üç ayrı donanım seviyesiyle üretilen Alfa Romeo Giulia, sofistike tasarımı, sürüş dinamizmi ve üstün teknolojik özellikleriyle sıra dışı bir Alfa Romeo modeli olarak öne çıkıyor. Giulia’nın en güçlü versiyonunu ise Quadrifoglio oluşturuyor. 510 HP’lik eşsiz bir güce sahip Quadrifoglio 0-100 km/s hızlanmasını sadece 3.9 sn’de tamamlıyor. İşte bu iki nefis makine ile Balloco pistinin düzlüklerinde 200 km'li hızlara tırmandık ve hemen ardından gelen şiganda da 60 km hızlara saniyelerle indik. Amatör bir sürücü olarak böylesi bir duyguyu yaşamak ve bana eşlik eden sürüş uzmanlarından geçer not almak bu efsane makinelerin “hakkını verdiğim” anlamına gelse gerek.
 
Alfa Romeo ile yüksek performans
 
Tofaş ailesinin dinamik yöneticisi Jeep ve Alfa Romeo markalarının direktörlüğünü yapan aynı zamanda Ferrari ve Maserati markalarını temsil eden FerMas Şirket Müdürü Sinan Saip Bel'den bilgi aldık. Bel, "Alfa Romeo gelecek dönemde daha sofistike ve premium modellerle öne çıkacak. Giulia'yı uzun süredir bekleyen heyecanlı bir kitle vardı. Markamızın mottosunun “duyguların mekaniği” olduğunu hatırlatmak isterim. Alfa Romeo’nun karakteristik özelliği otomobili sadece bir ulaşım aracı olarak konumlamanın çok ötesinde yer alıyor. Giulia, Stelvio ve önümüzdeki yıllarda geliştirilecek ürünler vesilesiyle Alfa, 107. yılı olan 2017 itibarıyla duygulara çok daha fazla hitap eden bir marka olacak."

ETİKETLER

alfa romeo italya giulia

YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep