İtalya'dan bazı AB ülkelerinin sınırlarını açmamasına tepki

AA |  31 Mayıs 2020 Pazar - 0:38 | Son Güncelleme : 31 05 2020 - 0:38

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Avrupa Birliği (AB) üyesi bazı ülkelerin yeni tip corona virüs (Kovid-19) karantinasının ardından İtalya'ya sınırlarını açmamasına tepki göstererek, saygı beklediklerini belirtti.


Di Maio, yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınının ardından sınırların  yeniden açılması konusunda AB ülkeleri arasında yaşanan anlaşmazlığa değinerek,  İtalya'ya sınırlarını açmayan ülkeleri isim vermeden eleştirdi. 
 
Luigi Di Maio, ülkesinin adının pek çok yerde geçtiğini, bu konuda  polemiğe girmek istemediğini ancak sadece saygı beklediklerini ifade etti.  
 
Devletler arasındaki rekabeti anladığını dile getiren Di Maio, "Eylem  ve söylemlerimiz her zaman ölçülü olmalı. Eğer birileri bize karantina yeriymiş  gibi davranmayı düşünüyorsa, buna hareketsiz kalmayacağız. Sabrın da bir sınırı  var." ifadesini kullandı.  
 
AB üyelerine birlik içinde hareket etme çağrısı yapan Dışişleri Bakanı  Di Maio, "Şimdi sınırların açılması konusunda Avrupa'ya uygun bir yanıt vermek  gerekiyor. Çünkü farklı şekilde hareket edersek AB ruhu kaybolur ve Avrupa  çöker." değerlendirmesinde bulundu.  
 
Avrupa'da yakın diplomatik temaslar yeniden başlıyor 
İtalya'da başlayıp birçok Avrupa ülkesinde uygulanan Kovid-19  karantinası sonrasında yakın diplomatik temasların gelecek haftadan itibaren  yeniden başlayacağı sinyalini veren Luigi Di Maio, "3 Haziran'da Fransa Dışişleri  Bakanı Jean-Yves Le Driaz Roma'ya gelecek. Bu kendisinin karantinanın ardından  yapacağı ilk dış ziyaret olacak, bu nedenle bizim ülkemizi seçtiği için mutluyuz.  Takdir ettiğimiz bir yakınlık göstergesi. Ayrıca 5 Haziran'da Almanya'ya  gideceğim, 6 Haziran'da Slovenya'da, 9 Haziran'da da Yunanistan'da olacağım."  ifadesini kullandı.
 
Di Maio, bu ziyaretlerinde mevkidaşlarına İtalya'nın 15 Haziran'dan  itibaren turistleri ağırlamaya hazır olduğunu ve azami şeffaflıkla hareket  edeceklerini açıklayacağını belirtti.  
 
İtalyan bakan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 
"Onlara kara listeleri kabul etmediğimizi ve saklayacak bir şeyimiz  olmadığını söyleyeceğim. Biz her zaman sorumlulukla ve şeffaflıkla hareket ettik.  Bunu yapmaya devam edeceğiz. Tam da bu nedenle saygı bekliyoruz."