İtalya'da köprü çöktü! Onlarca ölü var...

AA |  14 Ağustos 2018 Salı - 13:43 | Son Güncelleme : 15 08 2018 - 0:15

İtalya Ambulans Servisi, Cenova'da çöken köprü yüzünden onlarca kişinin öldüğünü duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ölenlere rahmet diliyorum. Tüm İtalya halkının başı sağ olsun diyorum” dedi.


İtalyan ANSA ajansının haberine göre, İtalya’nın kuzeybatısındaki  Cenova kentinde otoyol köprüsü çöktü.
 
A10 otoyolu üzerinde bulunan yaklaşık 100 metre yüksekliğindeki  Morandi Köprüsü’nün bir kısmı yerel saatle 11.30 (TSİ 12.30) civarında çöktü.
 
Köprünün her iki şeridinin de çöktüğü olayda, çok sayıda araç zemine  düştü, bazı araçlar ile civardaki binalar köprünün enkazında kaldı.
 
 
OLAYDA 35 KİŞİ ÖLDÜ
 
Köprü çöktüğünde üzerinde yaklaşık 30-35 araç ve 3 ağır taşıt  bulunduğu kaydedilirken enkaz altında kalan çok sayıda kişinin hayatını  kaybettiği bildirildi.
 
İtfaiye teşkilatından edinilen son bilgiye göre, olayda 35 kişi öldü.
 
Enkaz altında kalarak hayatını kaybedenlerden birinin çocuk olduğu  belirtiliyor.
 
Enkaz altından dört kişi sağ kurtarılırken, arama kurtarma çalışmaları  devam ediyor.
 
Olayda bazı kişilerin evlerindeyken binanın üstüne yıkılan köprü  enkazının altında kaldığı, bazılarının ise olayın ardından çıkan yangının  dumanından zehirlendiği bildirildi.
 
13 kişinin ağır yaralandığının aktarıldığı olayda, 10 kişinin  kaybolduğu ifade ediliyor.
 
Karayolu uzmanlarının köprünün geri kalan kısmında kontroller yaptığı  öğrenildi.
 
 
ÇÜRÜYEN KÖPRÜ AĞIR FIRTINAYA DAYANAMADI
 
Köprünün yapısal bir sorun nedeniyle çökmüş olabileceği ancak olayda  şiddetli yağmur ve fırtınanın da etkili olduğu düşünülüyor.
 
Görgü tanıklarından biri ise köprünün yıldırım düşmesinin ardından  çöktüğünü ifade etti. ANSA'ya konuşan tanık, "11.30 civarında köprüye yıldırım  düştüğünü ve köprünün çöktüğünü gördük." dedi.
 
Edinilen bir diğer bilgiye göre ise 2011 yılında hazırlanan bir  raporda köprünün çürüdüğü bilgisi yer aldı.
 
Bir İtalyan karayolu şirketinin hazırladığı raporda, "Araç kuyrukları  ve trafiğin boyutu, özellikle kalabalık saatlerdeki yoğun talep nedeniyle Morandi  viyadüğünün günden güne çürümesine neden oluyor." ifadesine yer verildi.
 
"ÇÖKME RİSKİ DEVAM EDİYOR"
 
Olay yerinde kurtarma çalışmalarına devam eden görevlilerden biri,  köprünün diğer bölümlerinin de çökebileceğini ifade etti. Görevli, "Köprünün  diğer kısımlarının da çökme riski bulunuyor. Bu sebeple etraftaki bütün binaları  tahliye ettik." diye konuştu.
 
Ulaştırma Bakanı Danilo Toninelli, Bakan Yardımcısı Edoardo Rixi ile  olay yerinde bulunuyor.
 
Öte yandan Başbakanlık kaynakları, Başbakan Giuseppe Conte'nin de  olayın yaşandığı Cenova kentini ziyaret edeceğini belirtti.
 
Köprü, alışveriş merkezleri, fabrikalar, bazı yerleşim yerleri,  Cenova-Milano tren hattı ve bir nehrin üzerinden geçiyor.
 
 
"YILDIRIM DÜŞTÜ" İDDİASI
 
Sky İtalya TV kanalına konuşan bir görgü tanığı, yoğun yağmur sırasında çöken köprünün üzerinde en az 8-9 otomobil gördüğünü ifade etti. 
 
Bir başka görgü tanığı ise köprünün yıldırım düşmesinin ardından  çöktüğünü ifade etti. ANSA'ya konuşan tanık, "11.30 civarında köprüye yıldırım  düştüğünü ve köprünün çöktüğünü gördük" dedi.
 
"KORKUNÇ BİR TRAJEDİ"
 
İtalya Ulaştırma Bakanı Danilo Toninelli, Twitter mesajında,  "Cenova'da olanları büyük bir endişeyle takip ediyorum. Korkunç bir trajedi gibi  görünüyor" ifadelerini kullandı ve olay yerine gittiğini bildirdi.
 
1960'larda inşa edilen A-10 otoyolu, 2016'da yenilenmişti. 
 
Morandi Köprüsü alışveriş merkezleri, fabrikalar, bazı yerleşim  yerleri, Cenova-Milano tren hattı ve bir nehrin üzerinden geçiyor.
 
Köprünün yapısal bir sorun nedeniyle çökmüş olabileceği ancak olayda  şiddetli yağmur ve fırtınanın da etkili olduğu düşünülüyor.
 
TÜRKİYE'DEN TAZİYE
 
Beştepe'deki görüşme sonrası Irak Başbakanı Haydar El-İbadi’yle basın toplantısı yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ölenlere rahmet diliyorum. Tüm İtalya halkının başı sağ olsun diyorum” dedi.
 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter adresinden taziye mesajı yayımladı:
 
"İtalya'nın Cenova şehrinde A-10 otoyolu üstünde bulunan Morandi Köprüsünün çökmesi sonucu hayatını kaydedenlere taziyelerimizi iletiyor, yakınlarına ve İtalyan halkına sabırlar diliyoruz."
 
1962'DE YAPILDI
 
İtalyan mimar Ricardo Morandi'nin ismini taşiyan köpdü Polcevera Viyadükü olarak da biliniyor. Köprünün inşaatı 1962'de başladı ve 1968'de tamamlandı. 1100 metre uzunluğundaki yapının, şimdiye kadar Avrupa'da inşa edilen ilk kablolu beton köprü olduğu belirtiliyor.