İtalya'da köprü çöktü: 1 yaralı

AA |  08 Nisan 2020 Çarşamba - 14:33 | Son Güncelleme : 08 04 2020 - 14:33

İtalya’nın kuzeybatısındaki Ligurya Bölgesi ile Toskana Bölgesi sınırında kalan SP70 numaralı kara yolundaki köprünün çökmesi sonucu bir minibüs şoförü yaralandı.


Ülkenin batısındaki Massa Carrara vilayetine bağlı Albiano  kasabasından geçen SP70 kara yolunu SP62 kara yoluna bağlayan ve Magra çayı  üstünden geçen köprü, yerel saatle 10.25'te henüz belirlenemeyen bir nedenle  çöktü.  
 
İtalyan basınındaki haberlerde, olay sırasında köprüyü kullanan bir  minibüs şoförünün yaralandığı ve hastaneye götürüldüğü belirtildi.  
Mühendislik ve inşaat alanında özellikle de kara yolu, tünel ve köprü  inşası bakımından öncü ülkelerden olan İtalya'da, son yıllarda çöken köpürler yol  güvenliği tartışmalarını da beraberinde getiriyor.
 
Bugünkü olay haricinde son 3 yılda, 4'ü kendiliğinden biri ise doğal  afet nedeniyle 5 köprünün çöktüğü ülkede, köprü ve kara yollarının bakımsızlığı  bu tür hadiselerle tartışma konusu oluyor.
 
Ülkede son yıllardaki en ölümcül köprü çökme hadisesi ise 14 Ağustos  2008'de Cenova kentinde yaşanmıştı. Cenova'dan geçen A10 otoyolunun önemli  bağlantılarından olan Morandi Köprüsü, beklenmedik şekilde çökmüş, olayda köprü  üstünde seyreden araçlarda bulunanlar ile köprünün altındaki binalarda yaşayanlar  da dahil toplam 43 kişi hayatını kaybetmişti.