İstinaf, FETÖ'nün İstanbul'daki "ana darbe" davasında cezaları onadı

AA |  25 Mart 2019 Pazartesi - 13:04 | Son Güncelleme : 25 03 2019 - 13:07

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin İstanbul'daki "ana darbe" davasında 14 sanığa verilen hapis cezaları onadı.


İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, İstanbul 14. Ağır  Ceza Mahkemesi'nce 17 Nisan 2018'de karara bağlanan FETÖ'nün İstanbul'daki "ana  darbe" davasında 14 sanığa verilen hapis cezalarına ilişkin yapılan istinaf  başvurularını karara bağladı.
 
Ceza dairesinin kararında, yerel mahkemenin kararında usul ve esasa  ilişkin herhangi bir hukuka aykırılık bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde her  hangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu  belirtildi.
 
Yerel mahkemenin sanıklar hakkında verdiği cezaların da kanuni  bağlamda uygulandığı belirtilen kararda, bu nedenle yapılan istinaf  başvurularının esastan reddine karar verildiği belirtildi.
 
Ceza dairesi, tutuklu sanıkların bu hallerinin de devamını  kararlaştırdı.
 
Ceza Dairesinin bu kararıyla, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin  İstanbul'daki "ana darbe" davasında tüm sanıklara verilen hapis cezaları onanmış  oldu.
 
15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde Abdullah Tayyip Olçok, Erol  Olçok, İlhan Varank'ın aralarında bulunduğu 87 kişinin şehit olduğu olaylara  ilişkin açılan İstanbul'daki "ana darbe" davasında, Cumhurbaşkanlığı, Türkiye  Büyük Millet Meclisi Başkanlığı, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma  Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ve  AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın da bulunduğu 172 kişi ve kurum da katılan  olarak yer alıyordu.
 
Davanın geçmişi
 
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 17 Nisan 2018'de yaptığı karar  duruşmasında tutuklu sanıklar Tümgeneral Fethi Alpay, Tuğgeneral Eyyüp Gürler,  Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, Kurmay Albay Ahmet Gümüş, Kurmay Albay Mehmet Kapan,  Kurmay Albay Müslüm Kaya, Kurmay Albay Nebi Gazneli, Kurmay Albay Ömer Faruk  Özköse, Kurmay Albay Sadık Cebeci, Kurmay Yarbay Şakir Çınar, Kurmay Yarbay Fatih  Karakaya ve Kurmay Binbaşı Murat Yanık'ı "anayasayı ihlal" suçundan  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar vermişti.
 
Tutuklu sanıklardan eski Tuğgeneral Yüksel Durak hakkında "anayasal  düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan dava açılmışsa da, eyleminin "görevi  kötüye kullanma" suçunu oluşturduğu gerekçesiyle sanığa 10 ay hapis cezası veren  mahkeme heyeti, sanık Durak'ı ayrıca "silahlı terör örgütünün hiyerarşik yapısına  dahil olmamakla birlikte silahlı terör örgütü adına suç işlemek" suçundan da 5  yıl 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırmıştı.
 
Erol Olçok ve oğlunu şehit edenlere 87'şer kez müebbet
 
Mahkeme heyeti, sanıklar Muzaffer Düzenli, Eyyüp Gürler, Fethi Alpay,  Murat Yanık ve Özkan Aydoğdu'ya, Erol Olçok ile oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un da  aralarında bulunduğu 87 kişinin ölümünden sorumlu oldukları gerekçesiyle  "nitelikli kasten öldürmeye azmettirme" suçundan da 87'şer kez ağırlaştırılmış  müebbet hapis cezası vermişti.
 
Ayrıca, sanıklar Müslüm Kaya ve Nebi Gazneli hakkında "bir suçun  işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla kasten öldürme" suçundan 3'er kez  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmedilmişti.
 
 Mahkeme heyeti, sanıklar Mehmet Kapan ve Fatih Karakaya'yı 43 kişiye  yönelik "bir suçun işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla kasten öldürme", "bir  suçun işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla ve çocuğu kasten öldürme" suçlarını  işledikleri gerekçesiyle 43'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, sanık  Sadık Cebeci'yi de İlhan Varank'ın da arasında bulunduğu 14 kişiye yönelik  "kasten öldürme" suçunu işlediği gerekçesiyle 14 kez ağırlaştırılmış müebbet  hapis cezasına çarptırmıştı.
 
Mahkeme heyeti, sanıkların bu cezalarında hiçbir indirim  uygulamayarak, tutukluluk hallerinin de devamına hükmetmişti. Mahkeme heyeti,  tutuklu sanıklar eski Tuğgeneral Eyyüp Gürler, Tümgeneral Fethi Alpay, Tuğgeneral  Özkan Aydoğdu, Kurmay Binbaşı Murat Yanık ve Kurmay Albay Muzaffer Düzenli'ye  ayrıca "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "gece vakti konut dokunulmazlığının  ihlali", "gece vakti iş yeri dokunulmazlığının ihlali", "hava ve kara ulaşım  araçlarının kaçırılması veya alıkonulması" ve "haberleşmenin engellenmesi"  suçlarından 115 yıl 10'ar ay hapis cezası vermişti.
 
Köprüleri ve havalimanını işgal eden sanıklar
 
Mahkeme heyeti, ayrıca sanıklar eski Kurmay Albay Mehmet Kapan ve  Kurmay Yarbay Fatih Karakaya'ya, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan  Mehmet köprülerini işgal ettikleri, Sabiha Gökçen Havalimanı'nı da işgal  teşebbüsünde bulundukları gerekçesiyle, "kara ve hava ulaşım araçlarının  kaçırılması veya alıkonulması" suçlarından 12'şer yıl hapis cezası vermişti.
 
Sanık Kurmay Yarbay Şakir Çınar da Sabiha Gökçen Havalimanı'nda  gerçekleşen eylemine yönelik "hava ulaşım araçlarının kaçırılması veya  alıkonulması" suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.
 
Yargılama giderlerinin de 14 sanıktan ayrı ayrı alınarak hazineye  verilmesine hükmeden mahkeme heyeti, takdir edilen 4 bin 360 liralık vekalet  ücretinin 14 sanıktan alınarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM, Türkiye  Cumhuriyeti Başbakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri  Bakanlığı, İlhan Varank ve Erol Olçuk'un ailelerinin de aralarında da bulunduğu  72 ayrı kurum ve şehit yakınına verilmesini kararlaştırmıştı.
 
  
 

ETİKETLER