İstifalar peş peşe geliyor!

İHA |  09 Şubat 2015 Pazartesi - 12:56 | Son Güncelleme : 09 02 2015 - 14:58

7 Haziran’da yapılacak milletvekilliği genel seçimi için çok sayıda bürokrat aday adaylığı için sıraya girdi. Bugün birçok kanattan istifa haberleri gelmeye başladı.


22 Ekim 2012 tarihinde göreve gelen Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, AK Parti’den 25. Dönem Milletvekili aday adayı olacağı için görevinden istifa etti.  
 
 
 Spor hayatına son noktayı koyduktan sonra 23. Dönem AK Parti Sivas Milletvekilliği yapan ve akabinde Türkiye Güreş Federasyonu’nda başkanlık koltuğuna oturan Asrın Güreşçisi Hamza Yerlikaya, tekrar siyasete dönemeye hazırlanıyor.
 
 
 Bugün sabah saatlerinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’na giderek istifasını sunan ve AK Parti çatısı altında İstanbul’dan aday adayı olacağını belirten Hamza Yerlikaya, “Türk güreşine olan vefa borcumu ödemek için bulunduğum başkanlık görevim boyunca şahsımdan desteğini esirgemeyen Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç ile ekibine teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve parti teşkilatımızın '2023, 2053 ve 2071 Yolundaki Yeni Türkiye' hedefi doğrultusunda bana verilecek görevi en iyi şekilde yerine getirmeye hazırım” ifadelerini kullandı.
 
  "BUNDAN SONRAKİ HAYATIMA SİYASİ ALANDA DEVAM ETMEK İSTİYORUM"
 
  2007 yılında AK Parti 23. Dönem Sivas Milletvekili olarak siyasi hayatına başladığını hatırlatan Yerlikaya, yaklaşık 20 yıl boyunca sporcu olarak hizmet ettiği Türk güreşinde başkanlık görevine son noktayı koyduğunu vurgulayarak, “Göreve geldiğim günden itibaren uluslararası arenada İstiklal Marşımızı okutmak ve Türk Bayrağı’nı göndere çektirmek için ekibimle birlikte gece gündüz mesai harcadık. Türk güreş tarihinde her zaman ilkleri başararak devrim niteliğindeki projeleri hayata geçirdik. Özellikle altyapı anlamında yaptığımız sağlam çalışmalardan dolayı gözüm arkada kalmadan makamımı bırakıyorum. Başbakanımızın ve partimizin büyük hedefleri doğrultusunda bundan sonraki hayatıma siyasi alanda devam etmek istiyorum ve görevimden istifa ediyorum” dedi.
 
 
  "HİZMET İÇİN DURMADAN YOLUMA DEVAM EDECEĞİM"
 
  23. Dönem AK Parti Sivas Milletvekilliği döneminde Türk sporu için çok önemli kanunların çıkarılmasında büyük pay sahibi olduğunu dile getiren Hamza Yerlikaya, “Devlet Sporculuğu Kanunu gibi birçok sportif konularda önemli çalışmaların altına imza attım. Parlamentoya girmem halinde, spora ve camialarımıza daha fazla hizmet edebilmek için durmadan yoluma devam edeceğim" diye konuştu.
 
MEB'DE İSTİFALAR
 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcıları Salih  Çelik ve Yusuf Büyük, 7 Haziran 2015'te yapılacak genel seçimler öncesi,  milletvekili aday adayı olmak üzere görevlerinden istifa etti. 
 
 Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Kemal Biçerli de milletvekili aday  adayı olmak üzere istifa dilekçesini verdi. 
 
MEB Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik ve Yusuf Büyük, istifa  dilekçesiyle milletvekilliği seçimlerinde aday adayı olmak için yarından geçerli  olmak üzere görevlerinden ayrıldı. 
 
1959 Kırşehir doğumlu Salih Çelik, 1999 - 2003 yılları arasında Milli  Eğitim Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği görevini yürüttü. Çelik, 2003'den itibaren  Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapıyordu. 
 
1963 yılında Sivas Zara'da doğan Yusuf Büyük ise 2004-2009 yılları  arasında AK Parti'den seçildiği Samandıra Belediye Başkanlığını sürdürdü. Büyük,  2013 yılından itibaren MEB Müsteşar Yardımcılığı görevini yürütüyordu. 
 
1962 Eskişehir doğumlu Kemal Biçerli ise 2010-2011 yıllarında İŞKUR  Genel Müdürlüğü yaptı. Biçerli, Hayat Boyu Genel Müdürlüğünün 2011 yılında  kurulmasıyla birlikte bu göreve atanmıştı. 
 
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) ilan ettiği takvime göre, aday adayı  olacak kamu görevlilerinin 10 Şubat 2015'e kadar görevlerinden ayrılmaları  gerekiyor. 
 
CEMİL ÇİÇEK'İN ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ İSTİFA ETTİ
 
TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in Özel Kalem Müdürü Mücahit Durmuşoğlu, AK Parti'den milletvekili adayı olabilmek için görevinden istifa etti. 2011 yılından bu yana TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in Özel Kalem Müdürü olan Durmuşoğlu, AK Parti'den Osmaniye Milletvekili aday adayı oldu. Durmuşoğlu, bu nedenle görevinden istifa etti.  
 
HARRAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ DE İSTİFA ETTİ
 
ŞANLIURFA’daki Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Halil Mutlu, AK Parti’den milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etti. 
 
Harran Üniversitesi’nde 8 yıldan bu yana rektörlük yapan Prof.Dr. İbrahim Halil Mutlu, düzenlediği basın toplantısında milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa ettiğini açıkladı. 7 Haziran’da yapılacak seçimler öncesi AK Parti’den milletvekili aday adayı olacağı için görevinden istifa etme kararı aldığını belirten Mutlu şöyle konuştu:
 
"Büyük emekler verdiğim ve bu gün 8 yıl görev yaptığım bu önemli kurumdan istifa etmiş bulunmaktayım. Rektörlük görevim süresince üniversitemizi bir yerlere getirmeye çalıştık. İstifamın ana nedeni milletvekili aday adayı olmayı düşündüğümdendir. Önümüzdeki günlerde müracaatımızı yapıp eğer bize görev verildiği takdirde başta Şanlıurfa olmak üzere ülkemize hizmet edeceğiz."