İstediğinizi elde etmenize yardımcı olacak 12 psikolojik hile! 14 March, 22:19'de eklendi

Şimdi siz diyorsunuz ki hileye hurdaya ne gerek var, olursa olur olmazsa olmaz... Olmazsa olmasın dedik, istediklerinizi elde edin istedik ve sizler için ufak psikolojik oyunlarla karşınızdakileri etkiniz altına alabileceğiniz hileleri derledik.

1. 1. Hediyeler ve ufak jestler teklif etmek
Birisine minik bir hediye vermek, onların yönelimini önemli ölçüde değiştirebilir. Bağış istemeden önce ufak bir şey teklif edilen çok sayıda çalışma ve testler yapılmış ve bağış miktarının böyle bir durumda önemli ölçüde arttığı gözlenmiştir.  Kişisel örnek, evde çalışan kablo görevlisine bir içki teklif etmek, size karşı çok daha elverişli bir hizmet sunmalarını ve herhangi bir sorunda ücretsiz hizmet sözü vermelerini sağlayabilir.
2. 2. Alakaya maydanoz tekniği
Eğer hatırlamanız gereken bir şey varsa ve bunu unutacağınızdan eminseniz... Kendinize not bırakma gibi bir şansınız da yoksa alakalı alakasız her şeyi başka bir yere bırakabilirsiniz. Kahve makinenizi banyoya bırakmak gibi...
3. 3. Sessiz ve ölümcül
Kararlı olduğunuzu ve dediğinizin yapılması gerektiğini daha ciddi bir şekilde ifade edebileceğiniz başka bir yöntem bulamazsınız. 
4. 4. Özgüven en iyisi
Özgüveninizle kaç kişiyi etkiniz altına alabileceğinizin farkında mısınız?
5. 5. Google'dan daha iyi
Eğer bir şeyleri çok hızlı bir şekilde öğrenmeniz gerekiyorsa, o şey ile ilgili yanlış bir yorum yapıp yanlış bir bilgi verin. Etrafınızdakiler sizi haksız çıkarmak için hemen bu konuyu araştırıp size doğrusunu anlatmaya çalışacaklardır. Yorulmadan bilgiye ulaşmak için harika yöntem.
6. 6. Seçim yapma özgürlüğü
Eğer birilerinin bir şeyler yapmasını istiyorsanız verimi artırmak adına halletmelerini istediğiniz iş için onlara seçim şansı tanıyabilirsiniz. "A ve B işlerinin bugün bitmesi gerek. Hangisini yapmayı tercih edersiniz?" gibi bir cümle karşınızdaki insanları kumandada hissettirir ve verimlerini artırır.
7. 7. Ödüllendirme yöntemi
Bir şeylerin yapılması için karşınızdaki insanı ödüllendirmekten daha şeker ve motive edici bir yöntem yok.
8. 8. Bir şeyler için belirli bir süre vermek
Kaybetme korkusunu artıracağından verim de son noktaya ulaşır.
9. 9. 10 dakika tekniği
Eğer bir işi yapmak zorundasınız ve istemiyorsanız ya da yapmak için çok yorgun olduğunuzu düşünüyorsanız... "Bu işi 10 dakikada halledeceğim." diyerek kendinizi sınırlayın. İnanılmaz bir verim alacağınıza emin olun.
10. 10. Çoktan aza tekniği
Eğer bir bisiklet istiyorsanız, işe midilli istemekle başlayın. 
11. 11. Konuşmayı bir bahaneyle yarıda kesmek ya da sonraki konuşma için bir sebep bırakmak
Eğer konuşmadan duramadığınız ve işleri ağırdan almak istediğiniz biri varsa bu taktik vazgeçilmez.
12. 12. Pasif saldırganlık
Eğer birileri yaptıkları hatalar yüzünden direkt olarak suçlanırsa savunmaya geçer ve hatasını asla kabul etmeyip üste çıkar. Fakat bunu dolaylı yoldan yaparsanız oldukça pişman olacaklardır. "Bu bardağı sen kırdın!" demek yerine, "Birileri bardağı kırmış." diyerek gözlerinizi o kişinin üzerinde dolaştırmak çok daha iyi bir çözüm olacaktır.

Kaynak: http://www.brainjet.com/random/1618930/15-subtle-psychological-tricks-that-will-help-you-get-what-you-really-want/?story_page=4