İşte istimlak planı: 345 bina yıkılacak

Muhammed PAMUK - İsmail ERBEN |  20 Ağustos 2004 Cuma - 1:31 | Son Güncelleme : 20 08 2004 - 1:31

Vatandaşın isyanı fayda etmedi. Her sağanak yağıştan sonra sel felaketiyle yüz yüze kalan 7 ilçenin başkanları toplanıp istimlak planını yaptı. Karara göre pazartesi günü kepçeler gölköye girecek


İstimlak edilecek bina sayısı, dere ıslah çalışmaları ve kentsel dönüşüm projelerinin masaya yatırıldığı toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş başkanlık etti. Topbaş "Riskli bölgelerdeki vadileri, yükseltileri kodlayarak yağmur birikintilerini oluşturan sebepleri tespit edeceğiz. Hızlı adımlarla bu bölgedeki riskli yapıları kaldıracağız, bunda kararlıyız" dedi. İstimlak edilecek arazileri kendi malı gibi düşüneceğini belirten Topbaş vatandaşa garanti de verdi: "İstimlak çalışmalarında arzu eden vatandaşlarımıza konut, arzu edenlere de arazilerinin bedellerini ödeyeceğiz. Devletin şefkatli eli ile vatandaşlarla tokalaşarak, helalleşerek bu istimlak işlemini gerçekleştireceğiz. Gerçek değeri neyse onu vereceğiz." İşte alınan kararlar...

* İstimlak 23 Ağustos 2004 Pazartesi günü başlayacak.

* Kamulaştırma ve istimlak çalışmaları için bir büro kurulacak.

* Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Rehabilitasyon Projesi çerçevesinde sosyal konutlar inşa edilerek, gecekondu bölgeleri kaldırılacak.

* Problem teşkil eden yanlış yapılar kaldırılacak. Dere yataklarındaki engeller ve aşırı yağışta su seviyesinin geleceği nokta tespit edilecek.

* Aşırı yağışta taşan Çırpıcı, Cincin ve Küçükköy, Esenyurt ve Büyükyalı derelerinin ıslah çalışmaları yapılacak ve bakım uygulanacak.

* Islahda beton boru yerine, geniş çaplı plastik borular kullanılacak.

* Atık su ve yağmur suyu kanallarında temizlik artırılacak, yağmur suyu kanalları inşa edilecek.

* Yollara zarar veren ağır tonajlı kamyonlar trafikten çıkarılacak.

* İnşaat sektöründe kullanılan malzemeler çeşitli etkenlerle mazgalların tıkanmasına yol açtığı için kontrol altında tutulacak.

* 3 adet ambulans helikopter, 35 adet dar şaseli itfaiye aracı ve deniz kurtarma aracı alınacak.

* 8 Trafiği izleyen kameraların sayısı artırılacak. Afet Koordinasyon Merkezi'nin alt birimleri oluşturulacak.

Hangi semtte kaç bina?
Esenler ................30
Güngören ...........40
Gaziosmanpaşa ..40
Bahçelievler........30
Maltepe ..............35
Eyüp..................170

Gölköy'de Başkan'a protesto
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İstanbullu'yu canından bezdiren felaketin ardından dün afet bölgesindeydi. Başkan boğazına kadar suya batmış Alibeyköy sakinlerini teselli etmekte zorlandı. Topbaş'ın ne gözyaşları ne de bölgede bulunan bir lokantadan sipariş ettiği 400 milyonluk döner ve ayran, 100 tane kandil simiti, 100 porsiyon pasta ve 50 hanelik çerez fayda etmedi. Topbaş'ın "Sıkıntıya girmeden zamanı iyi kullanarak yerleri teslim etmek istiyoruz" sözlerine Birgül Gürbüz'den tepki geldi. "Seçimde geliyorsunuz görünen köy kılavuz istemez" diyen Gürbüz'e Topbaş, kartvizitini verdi. Hasan Katar ise "Bu su nereden geldi? Yağmur yağmadı" diye Kadir Topbaş'a bağırdı. Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genc'in tepkisi ise sert oldu: "Böyle diyen alçaktır. Siz de diyorsanız siz de alçaksınız."

ETİKETLER

0