İşte İstanbul ve Ankara'daki tanzim satış noktaları!

11 Şubat 2019 Pazartesi - 7:40 | Son Güncelleme : 11 02 2019 - 13:14

Belediyeler uygun fiyata sebze ve meyve satışına başladı. İstanbul'da 50, Ankara'da 15 tanzim satış noktası kuruldu. Patates 3, elma 2,50, portakal 2, soğan 3 liradan satışa sunuldu. İşte iki kentteki 65 tanzim satış noktasının yeri. Bakan Pakdemirli internetten de Türkiye çapında satış yapılacağını duyurdu.


Meyve ve sebzelerin yüksek fiyattan marketlerde satılması üzerine hükümet  harekete geçti. Belediyeler meydanlara kurulan tanzim satış noktaları ile ucuza meyve ve sebze satışına başladı. İlk satış dün İstanbul'da gerçekleşti, bu sabah da Ankara'da satışlar başladı.  
 
İŞTE İSTANBUL'DAKİ TANZİM SATIŞ NOKTALARI 
 
Aksaray Meydanı'nda kurulan mobil tanzim satış noktasında açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, enflasyonla topyekün mücadele adına Tarım ve Orman Bakanlığı desteğiyle İstanbul'un 50 noktasında büyük çadırlarda vatandaşlara sebze meyve satışı gerçekleştireceklerini kaydetti. Baraçlı, "Bizler bu uygulamamızı gerçekleştirirken tarladan toplanan ürünün fiyatının aynen İstanbul'daki vatandaşlarımıza yansıtılması için çaba sarf edeceğiz.'' dedi.
"Tüm ekip arkadaşlarımız, zabıta ve halkla ilişkiler ekibimiz öncülüğünde satışlarımızı bu noktalarda gerçekleştireceğiz" diyen Baraçlı, ürünlerin kalitelerinin ön planda olacağını, amacın enflasyonla mücadele ederek vatandaşın temiz ve lezzetli ürünleri almasını sağlamak olduğunu vurguladı.
 
5 İLÇEDE SATIŞ OLMAYACAK
 
Baraçlı, "Önümüzdeki hafta İstanbul'daki 50 tanzim satış noktasında vatandaşın sebze ve meyve fiyatları ile ilgili problemlerini ortadan kaldırmak için ilk etapta domates, salatalık, ıspanak, patates, soğan, patlıcan ve biber olmak üzere çalışmalarımız başlayacak." değerlendirmesini yaptı.Satış noktalarındaki tüm araçlarda BELTUR görevlileri olacağı öğrenilirken, Arnavutköy, Adalar, Şile, Silivri ve Çatalca'da üreticilik yapıldığı için bu 5 ilçede satış olmayacağı belirtildi.
 
İLK FİYATLAR 
 
Gaziosmanpaşa'daki satış noktasında patates 3, elma 2,50, portakal 2, soğan 3 liradan satışa sunuldu. 
 
1 KAĞITHANE MEYDANI
 
2 MECİDİYEKÖY MEYDANI
 
3 AVCILAR MEYDANI
 
4 KADIKÖY MEYDANI
 
5 BAKIRKÖY MEYDANI
 
6 AKSARAY MEYDANI
 
7 EMİNÖNÜ MEYDANI
 
8 TAKSİM MEYDANI
 
9 KASIMPAŞA KIZILAY MEYDANI
 
10 BEYLİKDÜZÜ MEYDANI
 
11 BAYRAMPAŞA MEYDANI
 
12 BAĞCILAR MEYDANI
 
13 GÜNGÖREN MEYDANI
 
14 SULTANBEYLİ MEYDANI
 
15 SULTANGAZİ MEYDANI
 
16 GOP MEYDANI
 
17 SARIYER MEYDANI
 
18 BEŞİKTAŞ MEYDANI
 
19 ÜSKÜDAR MEYDANI
 
20 ŞİRİNEVLER MEYDANI
 
21 KARTAL MEYDANI
 
22 MALTEPE MEYDANI
 
23 PENDİK MEYDANI
 
24 TUZLA MEYDANI
 
25 SANCAKTEPE MEYDANI
 
26 ÜMRANİYE MEYDANI
 
27 ESENLER MEYDANI
 
28 ESENYURT MEYDANI
 
29 ÇEKMEKÖY MEYDANI
 
30 K.ÇEKMECE MEYDANI
 
31 ZEYTİNBURNU MEYDANI
 
32 BAHÇEŞEHİR 1.KISIM
 
33 BAŞAKŞEHİR 2.ETAP METRO ÇIKIŞI
 
34 BÜYÜKÇEKMECE
 
35 EYÜPSULTAN MEYDAN
 
36 ATAŞEHİR ÖRNEK MAHALLESİ
 
 
38 ÜSKÜDAR KİRAZLITEPE
 
39 FATİH KARAGÜMRÜK MEYDAN
 
40 BOSTANCI LUNAPARK
 
41 PENDİK SAHİL MEYDAN
 
42 HALKALI MEYDAN
 
43 ÜMRANİYE MEYDAN AVM OTOPARK
 
44 ATAŞEHİR MEYDAN
 
45 İSTİNYE İSPARK
 
46 ZEYTİNBURNU AVM
 
47 ALİBEYKÖY SİLAHTAR
 
48 HALİÇ
 
49 BAYRAMPAŞA YILDIRIM MAHALLESİ
 
50 ESENLER 100.YIL MAHALLESİ
 
 
ANKARA'DA 15 NOKTA 
 
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda vatandaşlara uygun fiyatta sebze satışı için harekete geçti. Başkent’te ilk etapta 15 noktaya kuruldu. Halk Sebze Tanzim Satış Çadırları, bugun satışa başladı. Merkez ve çevre ilçelere kurulan satış noktaları, haftanın yedi günü açık olacak. Nakit ve kredi kartıyla satış imkanı sağlayan büyükşehir belediyesi, hiç kar etmeden üreticiden tüketiciye sebze satışı gerçekleştiriyor.
Antalya, İzmir, Mersin, Ankara ve Kütahya’daki Tarım Bakanlığı Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından üreticiden tüketiciye doğrudan şu noktalarda satış yapıliyor. 
3'ü Çankaya, 3'ü Altındağ, 2'si Keçiören, 2'si Mamak, 1'i Pursaklar, 1'i Etimesgut, 1'i Sincan, 1'i Yenimahalle, 1'i Gölbaşı'nda kurulan çadırlarda sebze satışı sabah 10.00 itibarıyla başladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kurduğu çadırlarda domates 3, patlıcan 4.5, biber 6, salatalık 4, soğan ve patates 2, ıspanak 4 liradan satışa çıkarıldı.Tanzim satış çadırlarında hafta içi hergün saat 10.00-22.00 saatleri arasında satış yapılacak. Bir kişi her üründen 3'er kilodan fazla alışveriş yapamayacak.

 
İNTERNETTEN DE SATIŞ YAPILACAK!
Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli, Ankara  Büyükşehir Belediyesi tarafından Keçiören'de  kurulan tanzim satış çadırını ziyaret ederek, tanzim satışların ilk gününde  vatandaşlarla bir araya geldi. Havalar iyileştikçe fiyatların daha da düşeceğini  ifade eden Pakdemirli, vatandaşların tanzim satışların ne kadar süreceğine  yönelik sorusu üzerine, "İhtiyaç olduğu sürece devam edecek, gerekirse kalıcı  yaparız." dedi. Pakdemirli, yaptığı açıklamada da bu organizasyonla  istedikleri amaca ulaştıklarını bildirdi. Havaların çok soğuk gitmesi, güneşin olmaması ve birtakım felaketlerle  ister istemez fiyatlarda artış yaşandığına işaret eden Pakdemirli, bunun da  ötesinde bazı fırsatçıların fiyatlara etki ettiğini dile getirdi.
 Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Tarım ve  Orman Bakanlığı koordinasyonunda harekete geçildiğini anımsatarak, şöyle devam  etti: "4 gün içinde bu organizasyonu gerçekleştirdik. Tarım Kredi  Kooperatifleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ile Hazine ve Maliye  bakanlıklarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu organizasyon üreticiye karşı  yapılmadı. Üreticide zaten 3 lira olan malı buralara getirdiğimiz zaman 8-9  liralara yiyorduk. Sistemde çok sayıda aracı var. Tedarik sistemindeki aracıları  geçici olarak baypas  ettik."
 
   "ePttAVM taşıyacak"
 
Pakdemirli, çıkacak yeni Hal Yasası ile aracı sayısının azaltılması  gerektiğini vurgulayarak, "Antalya-Kumluca'dan çıkan mal hale, oradan Ankara  Hali'ne, halden markete ve eve geliyor. Bu sırada israf ve kayıp da var. Herkes  bu zincirde hakkaniyetli olarak payını almıyordu. Bu konuyu Ticaret Bakanlığımız  ile tekrar ele alacağımızı umuyorum. 100-200 yıl önce kurulmuş tedarik, lojistik  zinciri düzenini tekrar değerlendirmemiz lazım. Bu kadar inme, binme ve  elleçlemeye gerek var mı?" diye konuştu. Teknolojiyle Finike'deki 3 kilogram portakalın Keçiören'deki  vatandaşın evine lojistikle ulaşabileceğini aktaran Pakdemirli, şunları kaydetti:
 
"Bir proje daha sundum arkadaşlara. Hafta sonu PTT Genel Müdürümüz ile  de konuştuk. ePttAVM üzerinden bu ürünleri sunacağız. Kumluca'ya platform  kuracaklar. Vatandaşın evine internetten siparişle meyve ve sebzesini ulaştırıyor  olacağız. Türkiye çapında ePttAVM, vatandaşların evine bu süreçte ücretsiz ya da  cüzi ücretlerle ürünleri hızlı, ucuz ve kaliteli şekilde taşıyacak."
anzim satış çadırında domatesin 3 lira, patlıcanın 4,5 lira, biberin  6 lira, soğan ve patatesin de 2'şer liradan satışa sunulduğuna dikkati çeken  Pakdemirli, vatandaşın da bu fiyatlardan son derece memnun olduğunu vurguladı.  Pakdemirli, "Şimdilik 'Çarşıdaki yangın sona ermiştir' diyebiliriz."  değerlendirmesinde bulundu.  Pakdemirli, havaların ısınmasıyla domatesin pazarda da 2 liraya kadar  ineceğine işaret ederek, "Soğan, patates düşük fiyatlarla satılacak. Vatandaşa  destek olup, cüzdanındaki meyve sebze payını azaltmak için 4 gün içinde bu  organizasyonu gerçekleştirdik. İhtiyaç görüldüğü sürece diğer illerde de bu  yapılır." ifadesini kullandı.
 
Bakan Pakdemirli, satış işlemine de yardımcı olarak vatandaşlar için  patlıcan tarttı. Tanzim satış çadırı yoğun ilgi görürken, uzun kuyruklar oluştu.  Satıştan memnun olduğunu dile getiren vatandaşlar, çadırın kurulmasıyla çevredeki  marketlerde de fiyat düşüşleri görüldüğünü kaydetti.