İşte Hollanda'nın ikiyüzlülüğü! "Hayır kampanyalarına" izin verildi

AA |  13 Mart 2017 Pazartesi - 1:48 | Son Güncelleme : 16 03 2017 - 16:47

Eski AK Parti Milletvekili Şener, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu ve kaçak HDP'li Öztürk, Hollanda'da sorunsuz bir şekilde "hayır" kampanyası yürüttü.


Türk bakanları engelleyen Hollanda, eski AK Parti  Milletvekili Abdüllatif Şener, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve  yurt dışına çıktığı tespit edilerek hakkında yakalama kararı çıkarılan HDP Van  Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'ün ülkede "hayır" kampanyası yürütmesine izin verdi. 
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının iniş iznin iptal eden  ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'yı da sınır dışı eden  Hollanda, "hayır" kampanyalarında farklı bir tutum takınıyor.
 
Şener, 3 kentte konuştu
 
Eski milletvekili Şener, 3,4 ve 5 Mart tarihlerinde Hollanda'nın  değişik kentlerinde "neden referandumda hayır oyu verilmesi gerektiğini"  anlattığı konferanslar verdi. Bunlardan biri de, 5 Mart pazar günü saat 15.00'te  Türk bakanların etkinliklerinin iptal edildiği Rotterdam'daki bir otelde gerçekleştirildi.
 
Şener'e Hollanda medyası da yoğun ilgi gösterdi. Yüksel tirajlı  Algemeen Dagblad gazetesi, etkinliği iki tam sayfayla oyucularına aktardı, kamu  yayın kuruluşu NOS TV de Şener'in kampanyasına haberlerinde yer verdi.
 
Feyzioğlu'na Hollandalı Türk milletvekili eşlik etti
 
Türkiye Barolar Birliği başkanı Metin Feyzioğlu da 18 Şubat cumartesi  günü saat 19.00'da aynı otelde, yine hayır kampanyası yürüttü. Hollanda İşçi  Partisi (PVDA) milletvekili Keklik Yücel'in eşlik ettiği Feyzioğlu, kendisini  dinleyenlerden "hayır" oyu kullanmasını istedi.
 
Günlerdir başka bir ülkenin referandumu için Hollanda'da kampanya  yapılmasını doğru bulmadıklarını söyleyen Başbakan Yardımcısı ve PVDA lideri  Lodewijk Asscher ise Yücel'in "hayır" kampanyasına katılmasına karşı çıkmadı.  Hollanda medyası yine Feyzioğlu'nun etkinliğini yakından takip edip  haberleştirdi.
 
Kaçak HDP'li de "hayır" etkinliğinde konuştu
 
Hollanda'nın hayır kampanyası yürütmesine izin verdiği diğer bir isim  de yürütülen soruşturmalarda ifade vermeye gitmediği için hakkında gözaltı kararı  verilen HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk oldu. Öztürk, Avrupa'daki terör  yandaşlarının kurduğu "Avrupa Hayır Platformunun" etkinliği kapsamında 4 Mart'ta  sahneye çıktı.
 
"Siyasilere izin veremeyiz" demişti
 
Hollanda hükümeti, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal  Politikalar Bakanı Kaya'nın Türk toplumuyla ve diplomatik temsilcilerle bir araya  gelmek amacıyla geçen hafta sonu yapacağı ziyaretleri engellemişti. Hollanda  Başbakanı Mark Rutte, sosyal medya üzerinden, "Başka ülkelerin siyasilerinin  gelip bizim ülkemizde siyaset yapmasına izin veremeyiz." açıklamasını yapmıştı.