İşte FETÖ'nün yargıya ilk yerleştirdiği 7 isim!

AA |  07 Şubat 2019 Perşembe - 11:04 | Son Güncelleme : 07 02 2019 - 12:35

Eski yüksek yargı üyelerinin yargılandığı davada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan esas hakkındaki mütalaada, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) yargıya yerleştirdiği ilk 7 isim ortaya çıktı.


FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in, yargıyı ele geçirmek için sivil  imamlara verdiği, "3 tay var; Yargıtay, Danıştay, Sayıştay. Buraları ya tamamen  ele geçirmemiz lazım ya da bunlardan kurtulmamız lazım" talimatını hayata  geçirmek için kullandığı örgüt mensuplarının etkin isimleri Yargıtay Cumhuriyet  Başsavcılığınca hazırlanan esas hakkındaki mütalaada belirlendi.
 
Özellikle 2010'daki Anayasa değişikliği sonrasında yaşanan süreç,  örgütün yargıdaki en güçlü dönemini oluşturdu. Yargının yapısını değiştiren  Anayasa değişikliğinin kabulünden sonra Yargıtay ve Danıştayın üye ve daire  sayıları artırıldı. Yargıtaya yeni seçilen 160 üye ile Yargıtay tamamen FETÖ  mensuplarının eline geçmiş oldu. 2010'daki yeni yapılanmanın ardından Yargıtay'a  seçilen 160 üye sayesinde Yargıtay, FETÖ'nün çıkarlarına göre yeniden şekillendi.
 
Yeni üyelerin seçiminden sonra, 2011-2013 döneminde, Pensilvanya'nın  vizesi olmadan hiçbir daire başkanı seçilemedi, istenmeyen üyenin aday olması  durumunda başkanlık seçimleri kilitlendi, bu da Yargıtayda aylar süren seçim  süreçleri yaşanmasına neden oldu.
 
Örgüt bu işlemlerini, yargı içine yerleştirdiği örgüt mensuplarının  organizasyonuyla yaptı. İşte örgütün bu amaçlarını gerçekleştirmek için yargıya  yerleştirdiği ilk 7 isim belirlendi.
 
İlk 7 isme ilişkin tespitler
 
Eski Yargıtay Üyesi Ahmet Karadavut'un ilk derece mahkemesi sıfatıyla  Yargıtay 9. Ceza Dairesinde yargılandığı davada, Yargıtay Cumhuriyet  Başsavcılığınca esas hakkında mütalaa verildi. Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Müslüm  Canpolat tarafından hazırlanan mütalaada, örgütün yargıya yerleştirdiği ilk 7  isme ilişkin tespitler yer aldı.
 
Mütalaada, ektin pişmanlıktan yararlanarak tutuksuz yargılanan eski  Yargıtay üyesi Mustafa Sarıçam'ın beyanlarına yer verildi.
 
Buna göre, Mustafa Sarıçam, eski üyeler Ahmet Karadavut, Selahattin  Atalay, İsmail Köse, Coşkun Demir, Mehmet Uslu, Ali Eryılmaz ve Kuddusi  Celalettin Esen'in, cemaatin yargıya soktuğu ilk 7 kişi olduğunu itiraf etti.
 
İtirafçı Sarıçam, bu kişilerin staj yıllarında yeni başlayanlarla  sohbet toplantılarında bir araya geldiklerini ve yapılanmayı tanzim eden kişiler  olduklarını anlattı.
 
 
Dördü halen firari
 
Eski Yargıtay üyelerinden Selahattin Atalay, Ali Eryılmaz, Kuddusi  Celalettin Esen ve İsmail Köse halen firari. Bu kişiler hakkında 18 Temmuz  2016'da gözaltı kararı verildi, ardından yakalama kararı çıkarıldı.
 
Eski Yargıtay üyeleri Ahmet Karadavut, Coşkun Demir ve Mehmet Uslu ise  FETÖ üyeliği suçundan Yargıtay 9. Ceza Dairesinde yargılanıyor.
 
Atalay, Köse, Uslu ve Eryılmaz'ın ortak özellikleri İzmir  bağlantıları. Bu dört kişi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi  mezunu.
 
Bu kişilerden Ahmet Karadavut dışındaki altısının örgütün Hakimler ve  Savcılar Yüksek Kurulunu ele geçirmesinin ardından 2011'de Yargıtay üyesi  seçilmesi de dikkati çekiyor.
 
İşte isim isim yargıya sızan ilk örgüt mensupları:
 
1) Selahattin Atalay: (Firari)
 
Atalay, darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edilen ve 18 Temmuz  2016'da haklarında gözaltı kararı verilen firari eski Yargıtay üyeleri arasında  yer alıyor.
 
FETÖ davalarında, Yargıtay içinde alınacak kararları veren "kurul"da  yer aldığı, yapı içinde etkin isimlerden olduğu itirafçı beyanlarına yansıyan  Atalay, Ankara Atatürk Lisesini bitirdikten sonra 9 Eylül Üniversitesi Hukuk  Fakültesinden 1982'de mezun oldu.
 
İstanbul hakim adayı olarak mesleğe başlayan Atalay, Yargıtay tetkik  hakimliği, Adalet Başmüfettişliği, Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Teftiş  Kurulu Başkan Vekilliği görevlerinin ardından 24 Şubat 2011'de Yargıtaya üye  olmuştu.
 
FETÖ'nün yargıdaki 9 kişilik beyin takımında da ismi sayılan  Selahattin Atalay, Yargıtay 12. Hukuk Dairesi üyesiyken, Yargıtay Büyük Genel  Kurulunca 11 Temmuz 2011'de yapılan seçim sonucunda Yüksek Seçim Kurulu (YSK)  Üyeliğine seçilmiş, 24 Ocak 2013'e kadar YSK üyeliğini yürütmüştü.
 
2) Ali Eryılmaz: (Firari)
 
İzmir Namık Kemal Lisesinin ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk  Fakültesinden 1984'te mezun olan Ali Eryılmaz, İzmir hakim adayı olarak göreve  başladı. Çeşitli illerde savcılık yaptıktan sonra Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu  Adalet Başmüfettişliği görevlerinde bulunan Eryılmaz, 24 Şubat 2011'de Yargıtay  üyeliğine seçilmişti. Eryılmaz, bir dönem Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu  yedek üyeliği görevini de yürütmüştü.
 
3) Kuddusi Celalettin Esen: (Firari)
 
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1982'de mezun olan Esen,  Ankara hakim adayı olarak göreve başladı. Çeşitli illerde hakimlik görevlerini  yürüten Esen, Ankara hakimi iken 24 Şubat 2011'de Yargıtay üyeliğine seçilmişti.
 
4) İsmail Köse: (Firari)
 
Eski HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici'yi örgütle tanıştıran isim olarak  bilenen İsmail Köse de hakkında yakalama kararı bulunan eski Yargıtay üyeleri  arasında yer alıyor.
 
Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak tutuksuz yargılanan Ahmet  Hamsici, 1997'de Adalet Bakanlığında tetkik hakimi olarak göreve başladığını,  burada eski Adalet Akademisi Başkanı Hüseyin Yıldırım ile aynı odada çalıştığını,  Yıldırım'ın yanına sık sık ziyarete gelen İsmail Köse'yle de burada tanıştığını  anlatmıştı. Hamsici, Köse'nin daveti üzerine örgüt lideri Fetullah Gülen  sohbetlerinin yapıldığı, namaz kılındığı toplantılara katılmaya başladığını  söylemişti.
 
Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1985'te mezun olan İsmail  Köse, Ankara hakim adayı olarak göreve başladı. Bergama ve  Eynesil  hakimliklerinin ardından Yargıtay tetkik hakimi olan Köse de 24 Şubat 2011'de  Yargıtay üyeliğine seçilmişti.
 
5) Ahmet Karadavut: (Tutuksuz yargılanıyor)
 
Yargıtay 9. Ceza Dairesinde FETÖ üyeliği suçundan tutuksuz yargılanan  Karadavut, Yargıtay 13. Ceza Dairesi üyesi olarak görev yapıyordu.
 
İzmir Eşrefpaşa Lisesinin ardından Ankara Üniversitesi Hukuk  Fakültesini bitiren Karadavut, Mersin, Hazro, Şabanözü hakimliği ve Yargıtay  tetkik hakimliği görevlerinin ardından 18 Ocak 2010'da Yargıtay üyesi seçildi.
 
Karadavut'a ait telefonlarda da örgüt üye ve yöneticilerinin  kullandığı "KakaoTalk" programının izine rastlandı. Kapatılan Bank Asya'da 3 ayrı  hesabı bulunduğu, örgüt liderinin talimatı sonrasında da sanık Ahmet Karadavut'un  eşi adına aynı bankada altın ve döviz hesabı açıldığı tespit edildi.
 
Örgütün "beyin takımıyla" irtibatları da tespit edilen Karadavut'un,  örgütün "tepe yöneticisi" oldukları iddiasıyla yargılanan Recep Uzunallı ile  2013-2014 yılları arasında 6, Abdülkadir Aksoy ile 2006-2015 yılları arasında 88,  Faruk İlk ile 2009-2015 yılları arasında 87 telefon görüşesi yaptığı da  belirlendi.
 
6) Coşkun Demir: (Tutuklu)
 
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1984'te mezun olan ve Ankara  hakim adayı olarak mesleğe başlayan Coşkun Demir, çeşitli illerde hakimlik  yaptıktan sonra 24 Şubat 2011'de Yargıtay üyeliğine seçildi.
 
FETÖ üyeliği suçundan Yargıtay 9. Ceza Dairesinde yargılanan Coşkun  Demir, duruşmadalarda suçlamaları reddetti, kendisini, "Bu yapının anayasal  düzeni yıkacağı aklıma hiç gelmezdi, cemaat adı altındaki bu örgütü 15 Temmuz'a  kadar ahlak, eğitim ve iyilik hareketi olarak tanıyordum" diyerek savundu. Coşkun  Demir, eski HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici'yi örgütle tanıştıran bir başka isim.
 
Demir'in yargılandığı davada tanık olarak dinlenen Hamsici,1985'te  hakimlik stajı yaparken Demir'in yanına geldiğini ve tanıştıklarını, 1993'te  görev yaptığı Kırıkkale'nin Sulakyurt ilçesinde kendisini ziyaret eden Demir'in  kendisini sonradan "ışık evleri"nden biri olduğunu öğrendiği eve götürdüğünü  anlatmıştı. Hamsici, bu evde namaz kılıp, Risale-i Nur okuduklarını belirtmişti.
 
Duruşmalarda, kendisine ait telefonla 2 bin 834 kez ByLock'a giriş  yaptığı tespiti okunan Demir, "Çok şaşırdım. Hiç haberim yok." savunmasını  yapmıştı.
 
7) Mehmet Uslu: (Tutuklu)
 
Diğer sanıklar gibi Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden  1985'te mezun olan Mehmet Uslu, çeşitli illerde savcılık ve hakimlik görevlerinin  ardından 24 Şubat 2011'de Yargıtay üyesi seçilmişti.
 
FETÖ üyeliği suçundan Yargıtay 9. Ceza Dairesinde yargılanan Uslu,  duruşmalarda, bilerek hiçbir yasa dışı oluşum içinde yer almadığını, kendisinin  silahlı terör örgütü üyesi olduğuna dair somut bir delil bulunmadığını  savunmuştu. Uslu, örgütün talimatıyla Yargıtay'a üye seçildiğini ve ByLock  kullandığı tespitini kabul etmemişti.