İşte dinozorların neslinin tükenmesinin nedeni!

ANKARA (AA) -  |  03 Ocak 2017 Salı - 12:05 | Son Güncelleme : 03 01 2017 - 12:05

Uzun kuluçka sürelerinin, dinozorların neslinin tükenmesine yol açan etkenlerden biri olduğu tahmin ediliyor


Bilim adamları, dinozor embriyolarının yumurta içindeki  olgunlaşma süresinin aynı familyanın devamı olduğu düşünülen kuşlardan en az dört  kat daha uzun sürdüğünü tespit etti. 
 
ABD'nin Florida Eyalet Üniversitesinden araştırmacılar, Moğolistan'da  bulunan ve 71 ila 75 milyon yıllık olduğu tahmin edilen Protoceratops türü  dinozor fosili üzerinde yaptıkları incelemede yumurta içindeki diş gelişiminin en  az 83 günlük bir kuluçka sürecine işaret ettiğini belirledi.
 
Diğer dinozorlardan çok daha küçük olan ve ortalama bir koyun  büyüklüğündeki Protoceratops yavrularının yumurtadan çıkmasının üç ayı bulduğuna  işaret eden araştırmacılar, elde edilen bulguların dinozorların uzun bir kuluçka  süresine sahip olduğunu gösterdiğini belirtti.
 
Bu arada Kanada'nın Alberta eyaletinde bulunan 76 milyon yıllık  Hypacrosaurus fosilinde yapılan incelemede 10 metre uzunluğundaki ördek gagalı  dinozorun, yumurtadan çıkmasının 171 günü bulduğu belirlendi. Günümüzde yaşayan  en iri kuş olan deve kuşunun yumurtadan çıkması 42 gün, tavukların kuluçka süresi  ise ortalama 21 gün sürüyor.
 
Araştırmanın başyazarı Gregory M. Erickson, kuluçka sürelerinin  uzunluğunun, dinozorların dünyaya çarpan asteroidin yarattığı çevre felaketinden  sonra neden hayatta kalamadığını açıklayabileceğine dikkati çekti.
 
Erickson, "Dinozorlar müsrifçe enerji harcayan yaratıklar. Hem iri  boyutlu hem de sıcak kanlılar. Öte yandan en küçük dinozorun bile olgunlaşması,  kuluçka süresi dahil en az bir yılı buluyor. Bu yüzden asteroid dünyaya  çarptığında dinozorlar kendilerini çok dezavantajlı bir durumda buldular ve  sonları kaçınılmaz oldu." değerlendirmesinde bulundu.
 
Araştırmanın sonuçları, ABD Ulusal Bilimler Akademisi'nin "Proceedings  of the National Academy of Sciences" dergisinde yayınlandı.